CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR
DATA: 19 mai 2008
CLASA: a VI-a
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: COMPLEMENTE CIRCUMSTANTIALE / COMPLEMENTE NECIRCUMSTANTIALE
TIPUL LECTIEI: LECTIE DE CONSOLIDARE DE CUNOSTINTE
DURATA:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa defineasca in mod corect complementul
O2 - sa identifice complementele in diferite texte date
O3 - sa alcatuiasca enunturi cu diferite tipuri de complemente
O4 - sa diferentieze complementele circumstantiale de cele necircumstantiale
O5 - sa cunoasca tipurile de complemente circumstantiale
O6 - sa cunoasca partile de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale
O7 - sa alcatuiasca, dupa cerinte, enunturi corecte din punct de vedere gramatical
STRATEGIA DIDACTICA
RESURSE:
-capacitati normale de invatare ale elevilor
-loc de desfasurare: sala de clasa
METODE SI PROCEDEE:
-invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, ciorchinele, jocul didactic, exercitiul
MATERIALE SI MIJLOACE:
manualul, caietele elevilor, instrumente de scris, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe
FORME DE EVALUARE:
-evaluare orala, test formativ, autoevaluare
BIBLIOGRAFIE:
-Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P. Bucuresti, 2000
-Gramatica limbii romane, Ed. Academiei Romane, Bucuresti, 2005
- Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane, Ed. Polirom, Iasi, 2004
-Adrian Costache, Georgeta Costache, Limba romana - o gramatica sintetica, Grupul Editorial Art, Bucuresti, 2002
-Sofia Dobra, Ghid de limba si literatura romana pentru cl. A V-a - a VIII-a, Ed. Plus, 2005
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTE SI OBIECTIVE OPERATIONALE |
TIMP |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
FORME DE ORG. |
RESURSE MAT. SI PROCED. |
||||
Moment organizatoric |
-organizarea clasei, notarea absentelor, asigurarea climatului necesar desfasurarii optime a activitatii -verificarea temei pentru acasa |
Frontal |
Conversatia Caietele elevilor |
Verificarea modului in care elevii au alcatuit tema pentru acasa si corectarea eventualelor greseli. |
|
Captarea atentiei |
Elevii sunt anuntati ca urmeaza sa aprofundeze studiul unei notiuni pe care o cunosc din anii anteriori. |
Frontal |
Conversatia | ||
Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor |
Se anunta titlul lectiei, se scrie pe tabla si se enumera obiectivee operationale. |
Frontal |
Conversatia |
Elevii noteaza titlul lectiei in caiete. |
|
Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului O1 O2 O4, O5 O6 O3, O5, O6, O7 |
Elevii sunt solicitati sa-si aminteasca definitia complementului, notiune pe care o cunosc din anii anteriori si pe care o noteaza in caiete. Elevii primesc fise de lucru pe care au un text in care trebuie sa sublinieze complementele. (anexa 1) Pe baza exercitiului rezolvat anterior, elevilor li se cere sa clasifice complementele si sa completeze o fisa pe care este desenat un copac pe al carui tulpina este scris Complementul, iar pe frunze vor fi notate tipurile de complemente identificate. (anexa 2) Elevii trebuie apoi sa explice diferenta dintre complementele circumstantiale si cele necircumstantiale si sa exemplifice complementele circumstantiale. Pe baza exemplelor anterioare, elevii sunt rugati sa identifice partile de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale. (ex. nr. 2, anexa 1) Elevii sunt apoi impartiti pe grupe valorice si au de rezolvat exercitiile de pe fisa de lucru, fiecare grupa cu un alt nivel de dificultate. (anexa 3) |
Frontal Individual Frontal Frontal Frontal Pe grupe Activitate diferentiata |
Converatia Exercitiul Ciorchinele Conversatia Descoperirea Conversatia Explicatia Exercitiul Fise de lucru |
Elevii noteaza definitia complementului in caiete. Identificarea corecta a complementelor din textele date. Identificarea corecta a tipurilor de complemente. Diferentierea corecta a complementelor cicumstantiale de cele necircumstantiale si exemplificarea complementelor circumstantiale (definirea complementelor circumstantiale) Identificarea corecta a partilor de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale. Rezolvarea corecta a cerintelor de pe fisele de lucru |
O7 |
Joc didactic: trenuletul complementelor *alcatuiti enunturi in care sa aveti cat mai multe tipuri de complemente. Ex: Citesc despre pasari o carte, acum, pe canapea. Se rezolva frontal un exemplu, apoi fiecare grupa alcatuieste un trenulet cu cat mai multe vagoane / complemente. |
Pe grupe |
Jocul didactic |
Rezolvarea corecta a sarcinii de lucru |
|
Consolidarea cunostintelor |
Ca activitate independenta se propune o fisa cu un test formativ, cu itemi diferentiati, in functie de nivelul fiecarei grupe. (anexa 4) |
Independent |
Test formativ |
Rezolvarea corecta a sarcinilor de lucru. |
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
TEMA PENTRU ACASA: Alcatuieste o compunere cu titlul "O intalnire neasteptata" in care sa folosesti cat mai multe tipuri de complemente circumstantiale. Subliniaza-le diferit. |
ANEXA 1
Subliniaza complementele din textele urmatoare:
a) "Seara, vamesul ne ospateaza cu pastravi proaspeti si ierunci". (A. Vlahuta)
b) "Pe cerdacul lung din fata, stapana casei nu mai trebaluia." (C. Hogas)
c) "Plutesti ca visul de usor." (M. Eminescu)
Precizati partile de vorbire prin care sunt exprimate complementele circumstantiale din textele de mai sus. Precizati prin ce parti de vorbire mai poate fi exprimat fiecare tip de complement circumstantial.
ANEXA 2
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10020
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved