CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA: ianuarie 2008
SCOALA : Scoala cu clasele I-VIII " Nicolae Balcescu" Baia Mare
CLASA: a V-a A
PROFESOR:
OBIECT: Limba si literatura romanǎ
TIPUL LECTIEI: mixta
Obiectivul cadru / Obiective de referinta:
Ø cultivarea receptivitatii literar - artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului epic al operei Amintiri din copilarie de Ion Creanga
sa realizeze inlantuirea corecta a ideilor intr-un mesaj oral;
sa faca dovada citirii textului literar, demonstrand intelegerea lui;
sa deosebeasca elementele de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit;
Obiective operationale:
Cognitive:
Ø sa numeasca personajul principal al textului ,,Amintiri din copilarie" de Ion Creanga;
Ø sa povesteasca, pe scurt, textul fragmentului din ,,Amintiri din copilarie" de Ion Creanga;
Ø sa enumere si sa critice greselile facute de Nica ;
Ø sa-l caracterizeze pe Nica prin ,,ochii" matusii Marioara;
Ø sa colaboreze cu membrii echipei pentru a rezolva cerintele date
Afective:
Ø sa manifeste spirit de colegialitate si cooperare in cadrul echipei;
Ø sa participe cu interes la activitate;
Ø sǎ se autoevalueze corect.
Conditii prealabile:
clasa de nivel mediu;
elevii au formate priceperi, deprinderi si capacitatea de a comenta un text epic;
elevii vor lucra pe grupe ( ganditi- lucrati in perechi- comunicati).
a) Metode si procedee: conversatia, spargerea ghetii, rebusul, ciorchinele, reflectia, munca in echipa, explicatia, descoperirea,
b) Mijloace de invatamant: fise, tabla, manualul
c) Forme de organizare a activitatii : activitate in grupe, activitate frontala, activitate individuala
d) Resurse si managementul timpului:
capacitati normale de invatare a elevilor;
cunostintele lor anterioare;
timpul de invatare: 50 minute
Bibliografie:
Programe scolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Bucuresti, 1999;
-,,Limba si literatura romana'', Manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2004
Amintiri din copilarie de Ion Creanga (diverse editii);
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Timp |
Activitati elev / profesor |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forma de organizare |
|||||
1 |
Moment organizatoric |
2' |
Se asigura conditiile necesare defasurarii optime a activitatii: asigurarea linistii, pregatirea materialului didactic, creta, burete, caiete, manuale, pixuri etc. |
Conversatia |
Activitate frontala |
Observarea sistematicǎ a elevilor |
|
2 |
Verificarea temei scrise,a cunostintelor insusite anterior si captarea atentiei |
8' |
Se verifica cantitativ tema pentru acasa si se solutioneaza eventualele probleme aparute in rezolvarea temei. Pe "Fisa 1" elevii impartiti pe grupe vor rezolva un rebus, urmand ca pe verticala A-B sa se obtina cuvantul copil. Grupa care rezolva prima rebusul corect va fi apreciata |
Spargerea ghetii Jocul didactic Rebusul |
Ffisa de lucru |
Activitate in echipe |
Formativa Frontala Orala |
3. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
1' |
Elevii sunt anuntati ca in aceasta ora il vor caracteriza impreuna pe Nica, personajul principal al "Amintirilor din copilarie" Sunt prezentate obiectivele. |
conversatia |
Activitate frontala |
Observarea sistematicǎ a elevilor |
|
4. |
Dirijarea invǎtǎrii |
29' |
Elevii impartiti in echipe de cate 4 vor primi "Fisa 2" cuprinzand citate din fragmentul prezentat in manual si cu ajutorul ei vor realiza caracterizarea lui Nica. Pe baza citatelor date elevii vor completa ciorchinele cu trasaturi ale personajului principal. Elevii sunt intrebati daca mai cunosc alte trasaturi ale lui Nica, rezolva ciorchinele in caiete iar profesorul la tabla. Nica este caracterizat si prin ochii matusii Marioara, dupa care prin intermediul diagramei Ween (Fisa 3) sunt scoase in evidenta punctele comune si diferentele dintre cele doua personaje. |
Ciorchinele Diagrama Ween Munca in echipa |
Fisa 2 Manualul Fisa 3 |
Activitate in echipǎ |
Aprecierea rǎspunsurilor elevilor Evaluare formativǎ orala |
5. |
Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte |
7' |
Se realizeaza blazonul personajului Nica caracterizandu-l astfel succint pe acesta. |
conversatia Blazonul |
Manualul |
Activitate frontalǎ |
evaluare frontalǎ |
6. |
Evaluarea |
2' |
Elevii primesc o fisǎ de autoevaluare - Fisa 4- pe care o completeazǎ. Se fac aprecieri legate de modul si gradul de participare a elevilor la lectie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri generale si individuale. |
Fisa de auto-evaluare |
Activitate individualǎ |
Autoevaluare Aprecierea rǎspunsurilor elevilor prin note sau / si calificative |
|
7. |
Tema pentru acasa |
1' |
Se fixeazǎ tema: o compunere cu titlul " Eu- ma aseaman / nu ma aseaman cu Nica" |
Perioada din viata lui Nica descrisa in fragmentul din manual.
Antonimul cuvantului sat.
Numarul capitolelor din "Amintiri din copilarie"
Prenumele lui Creanga.
Semnul grafic al unui sunet.
A
|
||||||||
|
||||||||
|
||||||||
|
B
C1 - ".ma furisez din casa si ma duc, ziua miaza-mare ."
C2 - "Si ma chitesc eu in mine cum sa fac ca sa nu ma prinda."
C3 - ".ma fac a cere pe Ion, sa ne ducem la scaldat. "
C4 - ".mai ramai sanatoasa matusa Marioara!."
C5 - ".sarut mana matusei, luandu-mi ziua buna."
C6 - ".incep a carabani la cirese in san, crude, coapte,cum se gaseau."
C7 - "Si eu fuga, si ea fuga, si eu fuga, si ea fuga ."
C8 - ".si-mi pierd urma, ducandu-ma acasa si fiind foarte cuminte in ziua aceea."
C9 -".vinovatul trebuia sa plateasca."
C10 - "Mai pasa de da ochi cu matusa Marioara, cu mos Vasile, cu varu Ion si chiar cu baietii si fetele
din sat;"
C11 - - ".mi se dusese buhul despre pozna ce facusem."
C12 - - ".parca naiba ma impingea, de le faceam atunci cu chiuita."
Matusa Marioara
C13 - ".ghiavole, aici ti-i scaldatul?"
C14 - ".scoboara-te jos, talharule, ."
Tatal lui Nica
C15 - "De-amu sa stii ca ti-ai mancat liftiria cu mine spanzuratu-le! Oare multe stricaciuni am sa mai platesc eu pe urma ta?"
Compara insusirile lui Nica cu insusirile matusii Marioara, realizand o diagrama.
AUTOEVALUARE |
OBSERVATIILE PROFESORULUI |
Mi-a placut cel mai mult: | |
Nu mi-a placut: | |
Pot spune ca Nica este:.. fiindca... | |
Nu prea am inteles: | |
Eu cred ca merit nota....si sunt:
vesel trist furios |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5500
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved