CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 17-XI-2009
CLASA: a-III-a A
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
OBIECTUL: Abilitati practice-activitate interdisciplinara
SUBIECTUL: "Creativitate"-lucrari dedicate toamnei
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: exersarea priceperilor si deprinderilor de a contura,decupa,lipi,colora,asambla
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A.COGNITIVE
O1-sa cunoasca
tipurile de materiale folosite(hartie,
O2-sa combine deseurile ramase de la confectionarea altor produse in vederea realizarii de noi obiective;
O3-sa "dea viata" produsului realizat prin exprimarea insusirilor sale(tratare interdisciplinara)
B.PSIHOMOTORII
O4-sa decupeze corect partile componente ale obiectelor;
O5-sa le asambleze corect,sa pastreze proportia dintre ele;
O6-sa-si exercite perceptia spatiala,rabdarea,vointa;
C.AFECTIVE
O7-sa orneze cu placere si interes figura aleasa;
O8-sa se bucure de faptul ca se poate folosi de un produs confectionat de el;
O9-sa coopereze,sa se ajute reciproc,sa lucreze in echipa;
RESURSELE:
a) MATERIALE:lucrari
model,deseuri(fire,hartie,
cartonata colorata,tartacute,acuarele,pensule)
b) UMANE: 25 elevi
c) TEMPORALE: 50 minute
STRATEGII DIDACTICE:observatia,explicatia,conversatia,demonstratia,munca independenta,jocul de rol.
NR. CRT. |
MOMENTELE LECTIEI |
|
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE |
FORME DE ACTIVITATE |
|
|||||||
1. |
MOMENT ORGANIZATO-RIC |
-Asigur ordinea si disciplina necesare lectiei. -Verific materialele elevilor calitativ si cantitativ. |
-Se pregatesc pentru lectie. | |||||||||||
2. |
CAPTAREA ATENTIEI |
-Voi citi cateva ghicitori despre toamna. -Se vor pune intrebari despre anotimpul toamna,amintindu-ne ce am invatat la lb.romana,stiinte,celelalte obiective de invatatamant. -Se vor recita poezii despre "zana culegatoare" |
-Dezlegarea ghicitorilor . -Raspund la intrebari. -Vor recita poezii. |
Conversati-a |
Activitate frontala | |||||||||
3. |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR |
-In aceasta ora vom realize rame pentru flori si |
-Elevii vor repeta tema propusa |
Explicatia |
Activitate frontala | |||||||||
4. |
PREZENTAREA SI INTUIREA MATERIALELOR SI MODELULUI |
O |
-Copiii sunt impartiti in 3 echipe:Crizantemele,Frunzulitele si Tartacutele.Discut despre materialele necesare si modul.Ce materiale recunoasteti ca s-au folosit pentru realizarea lucrarilor?Precizati ce caracteristici au aceste materiale.Ce puteti spune despre modul in care au fost confectionate modelele? |
-Grupa 1 "Crizantemele" Model:tablou cu crizantema Materiale:hartie cartonata colorata,petale de flori presate,sablon crizantema,lipici,foarfeca. Grupa 2 "Tartacutele" Model:o tartacuta ce reprezinta o fata vesela de copil Materiale:tartacute,pensule,acuarele,apa,servete-le. |
Conversati-a Observatia |
Activitate frontala |
Aprecieri verbale |
|||||||
-De unde provin materialele pe care le veti folosi? |
-Grupa 3 "Frunzulitele" Model:tablou cu o frunza de toamna Materiale: -Elevii observa si descriu materialele de pe masa de lucru.S-au folosit:hartie.frunze ,petale de flori presate,tartacute.Sunt materiale din natura,dainuite de anotimpul toamna. |
Conversa-tia Obsrevati-a | ||||||||||||
5. |
EXPLICAREA TEHBICII DE LUCRU |
-Demonstrez modul de realizare a modelului precizand etapele de lucru fiecarei echipe in parte. Grupa 1 Se taie dupa linia trasata modelul pentru mijlocul tabloului si crizantema dupa contur.Se asaza forma decupata pe rama si se lipeste.Floarea se fixeaza in centru iar pe marginii se lipesc petalele de flori de jur-imprejurul ramei. Grupa 2 Se deschid acuarelele,se umezesc pastilele si se trece la conturarea formelor fetei cu pensula subtire.Se adauga la sfarsit accesoriile pentru par,palariuta. Grupa 3 Se taie linia trasata,forma
pentru mijlocul tabloului si se lipeste.In centru se fixeaza o frunza de
toamna iar pe margini in rol creativ vor lipi |
-Elevii urmaresc cu atentie si interes explicatiile,observa etapele pe care la vor respecta in realizarea lucrarii. |
Explicatia Demonstr-atia |
Activitate frontala | |||||||||
6. |
REALIZAREA(EXECUTIA LUCRARII) |
O2 O4 O5 O7 O6 |
-Se creeaza fondul musical relaxant pe parcursul executarii sarcinilor de munca. -In timpul activitaii se dau indicatii collective sau individuale. -Pe masa au materialele necesare. -Pe parcursul activitatii reiau unele explicatii,corectez unele greseli pentru a evita formarea gresita a deprinderilor,urmaresc respectarea etapelor de lucru si supraveghez cum decupeaza,cum lipesc,cum asambleaza partile componente,cum picteaza tartacutele. |
-Fiind mai multe modele elevii isi aleg unul dintre ele,pentru ca apoi sa-si selecteze materialele pe care le vor folosi. -Pe parcursul activitatii lor vor primi indrumari. -Elevii isi desfasoara activitatea propriu-zisa realizand corect lucrarile. |
Explicatia Demonstratia |
Munca independenta in centre de interes |
|
|||||||
7. |
EVALUAREA LUCRARII |
O3 |
-La finalizarea componentelor,fiecare grupdeleaga un elev care aplica elementele realizate pe tabloul final. |
-Elevii isi vor aprecia lucrarile. |
Observatia Analiza |
Acrivitate frontala |
|
|||||||
O8 |
-Se formeaza criteriile de valoare dupa care vor fi evaluate echipele: -au realizat o lucrare corecta; -au respectat indicatiile de lucru; -au reusit decuparea corecta dupa contur; -au asezat correct in pagina; -au ornate elementele cu imaginatie si originalitate; -au facut curatenie pe masa de lucru; -Lucrarea fiecarui elev va fi aprecitata dupa: -corectitudinea taierii formelor; -asamblarea corecta; -aspectul ingrijit al lucrarii; -completarea dupa imaginatie cu alte elemente; -ordinea si curatenia la locul de munca; -Voi aprecia in general activitatea. -Se vor expune cateva la expozitie. |
-Elevii din fiecare centru de interes isi vor desemna un reprezentant pentru a expune lucrarile pe panou. |
Conversatia Joc de rol |
|
||||||||||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2337
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved