CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propunator: inst.
Data: 9 aprilie 2008
Clasa: a IV-a B
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii - Bacau
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare: Europa in Epoca Moderna
Continut: Unirea Principatelor Romane din 1859;
Fisa de personaj: Alexandru Ioan Cuza.
Elemente de continut: . Contextul international;
. Infaptuirea Unirii;
. Insemnatatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza.
Tipul lectiei: mixta
Obiectiv cadru: 4. Cunoasterea si interpretarea datelor istorice
Obiective de referinta: 4.1. sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor;
4.2. sa formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente / fapte / personalitati.
Obiective operationale:
OC1 - sa enumere conditiile istorice care au favorizat realizarea actului istoric de la 24 ianuarie 1859;
Nivel: - minimal: justificarea situatiei interne si externe;
- mediu: enumerarea cauzelor care au dus la izbucnirea Razboiului Crimeii;
- maximal: evidentierea rolului miscarii nationale sprijinita si de alte state europene.
OC2 - sa interpreteze principalele evenimente interne care au condus la infaptuirea Unirii;
Nivel: - minimal: numirea/ localizarea pe harta a Principatelor Unite;
- mediu: plasarea in timp si spatiu a Unirii lui Alexandru Ioan Cuza;
- maximal: denumirea adunarilor si a hotararilor ce au fost stabilite in realizarea Unirii.
OC3 - sa desprinda insemnatatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza;
Nivel: - minimal: sesizarea dezvoltarii Romaniei ca urmare a infaptuirii Unirii;
- mediu: explicarea importantei reformelor lui Alexandru Ioan Cuza;
- maximal: perceperea importantei Unirii care a constituit un pas spre cucerirea independentei.
OM1 - sa utilizeze in conditii optime materialele necesare;
OM2 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes cerut de invatator;
OM3 - sa localizeze pe harta zonele importante ale Marii Uniri.
Obiective afective: ~ elevii:
OA1 - vor coopera in cadrul grupului, pentru realizarea sarcinilor primite;
OA2 - vor admira vointa de secole a poporului roman pentru realizarea Unirii intr-un singur stat;
OA3 - vor cultiva sentimentul de dragoste si mandrie fata de neam (inaintasi) si tara.
RESURSE:
A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad, "Istorie - manual pentru clasa a IV-a",
Editura Aramis, Bucuresti, 2006;
2. stiintifice: C. C. Giurescu, D. G. Giurescu, "Istoria romanilor", Editura Albatros, Bucuresti, 1974;
3. metodico - didactice: R. Leoveanu, N. Pasare, "Proiectarea lectiilor de Istoria romanilor in invatamantul
primar", Editura "Grigore Tabacaru", Bacau, 2000;
Barbuleanu Silvia, "Metodica predarii istoriei patriei", Editura Didactica si Pedagogica,
Bucuresti, 1988.
B) Metodologice: a) strategia didactica: mixta
b) metode si procedee: ~ de comunicare orala / scrisa: conversatia euristica si examinatoare, explicatia, expunerea
didactica, aprecierea verbala, lectura;
~ de actiune reala: observatia cu observarea dirijata, lucrul cu manualul, metoda "Explo-
zia stelara", invatarea prin cooperare.
c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic:harta, portret, fise, plansa cu repere cronologice;
- Dumitru Almas, "Povestiri istorice", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1982.
d) forme de organizare: ~ frontala, individuala, colectiva - pe grupe;
~ dirijata de cadrul didactic, desfasurata de cadrul didactic.
C) Temporale: ~ durata lectiei: 50 minute;
~ pozitia lectiei: - Revolutia de la 1848 in Tarile Romane;
- Cucerirea independentei de stat.
~ locul in orar: a treia ora din cele patru prevazute in orar.
D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat in institutie scolara;
~ sala de clasa.
Etapele lectiei/ durata |
Ob. |
Continut, sarcini de invatare, modalitati de realizare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||||
I. Captarea atentiei 5 min. |
OA2 OM2 |
Se lectureaza de catre invatator "Toti romanii canta Hora Unirii". |
Lectura |
"Povestiri istorice" de D. Almas |
Frontala |
Observare sistematica | |
II. Enuntarea obiectivelor 1 min. |
OM2 |
Se va prezenta in termeni accesibili obiective-le noului continut si anume: sa coopereze intre ei, sa prezinte contextul intern si international, sa precizeze insemnatatea domniei si a reforme-lor lui Alexandru Ioan Cuza. |
Conversatia Explicatia |
Frontala Desfasurata de cadrul didactic |
Observare sistematica | ||
III. Actualizarea cunostintelor 6 min. |
OM1 |
Se vor actualiza cunostintele cu ajutorul intre-barilor: -Ce ati avut de pregatit pentru astazi? ("Revo-lutia de la 1848 in Tarile Romane"); -Ce revolutionari romani ati descoperit in lec-tia anterioara? (Nicolae Balcescu, Avram Iancu, C. A. Rosetti, Gheorghe Magheru, Mihail Kogal-niceanu); -Unde a inceput revolutia de la 1848? (Paris, Viena, apoi in toata Europa); -Unde a continuat? (in Tarile Romane); -Cand? (Moldova: martie 1848; Transilvania: mai 1848; Tara Romaneasca: iunie 1848); -Care au fost urmarile revolutiei? (Transilvania: inasprirea dominatiei habsburgice; Tara Roma-neasca si Moldova: autonomie restransa). |
Conversatia examinatoare Lucrul cu harta |
Harta Manual |
Frontala | ||
IV. Prezentarea continutului 6 min. |
OA3 OM2 |
Se aduce la cunostinta elevilor ca vor invata despre o alta personalitate istorica si anume Alexandru Ioan Cuza, in cadrul lectiei "Unirea Principatelor Romane din 1859". Vor afla des-pre: contextul international existent; infaptuirea Unirii; insemnatatea domniei si a reformelor lui Alexandru Ioan Cuza. Se prezinta pe scurt pro-blemele enuntate anterior. |
Expunerea Explicatia Conversatia |
Portretul lui Cuza (anexa nr.1) |
Frontala Desfasurata de cadrul didactic | ||
V. Dirijarea invatarii 12 min. |
OM1 OM2 OA1 OC1 OC2 OC3 |
Se propune elevilor sa lectureze lectia. In cola-borare colegii de banca vor raspunde si vor formula intrebari referitoare la lectie prin meto-da "Explozia stelara". Li se aduce la cunostinta ca vor studia tema in grup, apoi se va raspun-de la intrebari si la tabla alegandu-se raspun-surile corecte si complete. Vor avea ca timp de lucru 8 minute si vor lucra pe fise. Metoda "Explozia stelara"(starbursting) are urmatorii pasi: se scrie problema in centrul unei stelute cu cinci colturi; in varful fiecarui colt se scriu intrebari de tipul: *ce?*cine?*un-de?*de ce?*cand?*cum?; se imparte clasa in grupuri; se lucreaza la nivelul grupurilor pen-tru elaborarea unei liste cu intrebari; se comu-nica clasei rezultatele muncii de grup si se ela-boreaza si raspunsuri. |
"Explozia stelara" Lucrul cu manualul Invatarea prin cooperare |
Fise (anexa nr. 2) Manual Tabla Harta din manual (anexa nr.3) |
Individuala Pe grupe Dirijata de cadrul didactic |
Orala Scrisa Tema de lucru in clasa | |
VI. Obtinerea performantelor 8 min. |
OA3 OM2 OC3 |
Se propune elevilor sa realizeze caracterizarea lui Alexandru Ioan Cuza , folosindu-se de manu-al, de lectiile invatate la limba romana cat si de portretul domnitorului. Se va lectura textul din manual si se va observa si analiza portretul domnitorului. |
Lectura Conversatia Observatia cu observarea dirijata |
Portretul lui Cuza (anexa nr.1) "Povestiri istorice" |
Frontala Individuala |
Orala Formativa | |
VII. Feedback-ul 5 min. |
OM3 OC1 OC2 OC3 |
Se pun intrebari pentru a verifica gradul de intelegere a noului continut prin completarea unor propozitii lacunare. Se va urmari daca s-a inteles situatia internationala, cum s-a infaptuit Unirea, care e insemnatatea domniei lui Cuza. |
Conversatia examinatoare Observatia cu observarea dirijata |
Plansa cu repere cronologice (anexa nr.1) Fise (anexa nr.4) |
Frontala Individuala |
continua | |
VIII. Evaluare 5 min. |
OM2 OA2 OA3 |
Se cere sa enumere semnele specifice Principatelor: stema (cu zimbrul si vulturul ca parti componente), tricolorul - steag national, ziua de 24 ianuarie proclamata ca sarbatoare nationala. Se fac aprecieri asupra modului de desfasura-re al activitatii si se evidentiaza elevii care s-au remarcat in timpul orei. |
Conversatia Explicatia Aprecierea verbala |
Fise (anexa nr.1) |
Frontala Dirijata de cadrul didactic |
Orala Permanenta | |
IX. Retentia 1 min. |
OM2 |
Se subliniaza importanta istorica a orasului Iasi, unde se afla ramasitele domnitorului Cuza si anume la Biserica Trei Ierarhi. |
Imagine (anexa nr.6) |
Desfasurata de cadrul didactic | |||
X. Transferul 1 min. |
OM1 OC3 |
Se propune copierea schemei lectiei de pe fise in caiete. Se sugereaza parcurgerea altor povestiri istorice despre Unire si Alexandru Ioan Cuza. |
Conversatia Explicatia |
Fise (anexa nr. 5) |
Frontala |
Tema de lucru acasa |
PROIECT DIDACTIC
Propunator: inst. OLTEANU CARMEN ELENA
Data: 9 aprilie 2008
Clasa: a IV-a B
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii - Bacau
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de invatare: Forme elaborate in compozitia plastica
Continut: Compozitie pe suport umed
Elemente de continut: Organizarea unui spatiu plastic folosind tehnica amestecului culorilor pe suportul umed (fuzionare)
obtinand efecte deosebite - "Cosul cu oua".
Tipul lectiei: consolidare de priceperi si deprinderi
Obiectiv cadru: 2. Analiza formelor, a culorilor si a amestecurilor acestora, in mediul inconjurator si pe imagini;
Obiective de referinta: 2.1. sa compare rezultatele amestecurilor cromatice si acromatice, din punct de vedere al tehnicii
utilizate;
sa selecteze dominante cromatice, culori sau dominante cromatice, in vederea folosirii unor tehnici
sau a unor combinatii de tehnici, in functie de rezultatul proiectat.
Obiective operationale:
OC1 - sa descopere corespondente intre formele plastice si cele din natura;
Nivel: - minimal: recunoasterea formelor plastice pe planse, reproduceri;
- mediu: recunoasterea si enumerarea tipurilor de forme plastice observate;
- maximal: recunoasterea si explicarea modalitatilor de realizare a tipurilor de forme plastice.
OC2 - sa realizeze o compozitie plastica folosind tehnica "fuzionarii";
Nivel: - minimal: precizarea termenului de "fuzionare";
- mediu: obtinerea tehnicii de fuzionare pe suport umed;
- maximal: realizarea compozitiei respectand cerintele si subiectul dat.
OM1 - sa manuiasca pensoanele si culorile cu usurinta, in obtinerea tehnicii de fuzionare pe suport umed;
OM2 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat de cadrul didactic;
OM3 - sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca.
Obiective afective: ~ elevii:
OA1 - vor participa cu interes la lectie;
OA2 - isi vor cultiva sensibilitatea artistica in vederea autocontrolului;
OA3 - vor aprecia lucrarile lor si ale colegilor, declarandu-se multumiti de activitatea plastica desfasurata.
RESURSE:
A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, M.E.N. , Bucuresti, 1998;
2. stiintifice: Ghe. Dumitriu (coord.) , "Proiectarea si modelarea activitatii didactice" , Editura Grigore
Tabacaru, Bacau, 1997;
3. metodico - didactice: A. Dascalu, "Educatia plastica in ciclul primar", Editura Polirom, Iasi, 1997;
M. Rotaru, M. Dumbrava, "Educatie plastica in invatamantul primar - sugestii metodice
pentru invatatori", Editura Ghe. Cartu A., Craiova, 1996.
B) Metodologice: a) strategia didactica: semialgoritmica
b) metode si procedee: ~ de comunicare orala / scrisa: conversatia, explicatia, aprecierea verbala;
~ de actiune reala: exercitiul aplicativ, observatia cu observarea dirijata, demonstratia,
munca independenta.
c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: plansa demonstrativa, planse/ imagini pe care se observa
tehnica fuzionarii pe suport umed, plansa "Steaua culorilor",
planse "Punctul / Linia elemente de limbaj plastic"; carte cu
ghicitori;
- bloc desen, pahar, trusa de culoare, flanelograf.
d) forme de organizare: ~ frontala, individuala;
~ dirijata de cadrul didactic, desfasurata de cadrul didactic.
C) Temporale: ~ durata lectiei: 50 minute;
~ pozitia lectiei: - Compozitie pe suport umed "Ploaie de primavara";
- Evaluare - Realizarea unei expozitii cu titlul Bucurii.
~ locul in orar: a patra ora din cele patru prevazute in orar.
D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat in institutie scolara;
~ sala de clasa.
Etapele lectiei/ durata |
Ob. |
Continut, sarcini de invatare, modalitati de realizare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||||
I. Captarea atentiei 3 min. |
OM2 OA1 |
Asigurarea conditiilor optime pentru buna des- fasurare a lectiei: pregatirea acuarelelor, a pensoa- nelor, a blocului de desen, a paharului pentru apa. Se discuta cu elevii despre anotimpul in care ne aflam si despre sarbatorile care se apropie. Se citesc ghicitori referitoare la anotimpul de prima- vara. |
Conversatia |
Trusa de desen Carte cu ghicitori (anexa nr.1) |
Individuala Frontala |
Orala | |
II. Enuntarea obiectivelor 2 min. |
OM2 OA2 |
a) Clarificarea verbala Se orienteaza atentia elevilor catre urmatoarele recomandari: vor descoperi, recunoaste si realiza tehnica fuzionarii; vor realiza o compozitie cu ti- tlul "Cosul cu oua" pe suport umed folosind fuzio- narea; vor aprecia lucrarile tinand cont de respec- tarea cerintelor. |
Conversatia Explicatia |
Frontala Desfasurata de cadrul didactic |
Observare sistematica | ||
III. Actualizarea cunostintelor 4 min. |
OC1 OA1 |
Se cere elevilor sa enumere si sa recunoasca for- mele plastice invatate (punctul, linia, pata de culoa- re, forma). Se cere sa se enumere tipurile de culori cunos- cute. (continut informativ) |
Conversatia Explicatia Observatia |
Planse "Steaua culorilor" "Linia/ Punctul elemente de limbaj plastic" |
Frontala Dirijata de cadrul didactic |
Orala Continua | |
IV. Prezentarea continutului 2 min. |
OC2 OA1 |
Se reaminteste elevilor termenul de fuzionare ~fenomenul de contopire a doua culori de apa sau mai multe, bine fluidizate, aplicate pe supra-fata umeda a hartiei. Totodata li se explica ce tipuri de fuzionari pot obtine (la margine; in masa). Fuzionarea la margine se produce intre doua pete sau linii de culoare fluidizate, cand acestea se intalnesc. Fuzionarea in masa se produce atunci cand peste o pata de culoare umeda se suprapune o alta culoare putin fluidizata. Cu ajutorul acestei tehnici de fluidizare elevii vor realiza o compozitie "Cosul cu oua". |
Conversatia Explicatia Observatia cu observarea dirijata |
Planse demon- strative |
Frontala |
Observare sistematica | |
V. Dirijarea invatarii 6 min. |
OC1 OC2 |
Se vor prezenta mai multe lucrari, planse in care elevii vor observa si recunoaste tehnica fuzionarii pe suport umed. b) Demonstratia practica I. Exercitiu - joc Se va realiza pe plansa de bloc de desen, pe foaia umeda se realizeaza tehnica folosind puncte si linii care vor fuziona cu forme si pete. II. Compozitia "Cosul cu oua" Se va realiza pe cosul decupat in ora de Educa-tie tehnologica pe care il vor picta folosind teh-nica fuzionarii. |
Observatia cu observarea dirijata Demonstratia Explicatia Conversatia |
Planse Trusa de desen Flanelo- graf Anexa nr. 3 Anexa nr. 4 |
Frontala Desfasurata de cadrul didactic Individuala |
Observare sistematica Tema de lucru in clasa | |
VI. Obtinerea performantelor 20 min. |
OC2 OM1 OM2 OM3 OA2 |
Se prezinta plansa model ce va fi observata putin timp. Se vor recunoaste culorile folosite si tehnica de realizare. Se discuta continutul si modul de realizare al exercitiului - joc cat si al lucrarii. Se dau indru-mari si explicatii unde este cazul. Elevii vor realiza exercitiul - joc si apoi vor dese-na "Cosul". Se noteaza la tabla etapele ce trebuie respecta-te in realizarea desenului: schitarea echilibrata a formelor; redarea detaliilor; acoperirea echilibrata a paginii; finisarea si corectarea lucrarii. |
Exercitiul Munca inde-pendenta |
Anexa nr. 4 Plansa model Trusa de lucru |
Frontala Individuala |
Orala Activitate practica | |
VII. Feedback-ul 2 min. |
OM2 OA2 |
Elevii sunt atentionati si se fac recomandari: - Acoperiti echilibrat pagina cu mai multe culori vii! - Finisati sau corectati desenul! Sunt sprijiniti in realizarea compozitiei determi- nandu-i sa se autoaprecieze pozitiv, mereu. |
Conversatia Explicatia Aprecierea verbala |
Individuala Frontala |
Continua | ||
VIII. Evaluare 8 min. |
OC1 OC2 OM3 OA3 |
Se solicita elevii sa lase plansele sa se usuce si sa observe lucrarile colegilor. Se urmaresc criteriile de analiza a planselor: acu-ratete, incadrare, mod de realizare, originalitate. Vor fi scosi in fata elevii cu lucrarile cele mai reusite. Se va realiza o miniexpozitie cu cele mai frumoase lucrari ale elevilor. Se apreciaza modul de folosire al materialelor, a modului de realizare a planselor cat si comporta-mentul elevilor. |
Observatia Conversatia Aprecierea verbala |
Plansele elevilor Flanelo- graf |
Frontala Individuala |
Reciproca | |
IX. Retentia 2 min. |
OC1 OA3 |
Se revine asupra modalitatilor de realizare a fuzionarii. Se recunosc pe plansele cele mai reusi-te fuzionari din expozitie. |
Conversatia Observatia cu observarea dirijata |
Planse cu tehnica fuzionarii |
Frontala Dirijata de cadrul didactic |
Orala | |
X. Transferul 1 min. |
OM2 |
Se recomanda elevilor, ca tema pentru acasa, sa incerce realizarea altor compozitii in care sa fo-loseasca tehnica fuzionarii. |
Conversatia |
Frontala |
Tema de lucru acasa |
PROIECT DIDACTIC
Propunator: inst. OLTEANU CARMEN ELENA
Data: 9 aprilie 2008
Clasa: a IV-a B
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii - Bacau
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Lumea necuvantatoarelor
Continut: Partile principale de propozitie
Elemente de continut: Recapitulare
Tipul lectiei: sistematizare si consolidare
Obiectiv cadru: 3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea / lectura).
Obiective de referinta: 3.6. sa recunoasca in textele studiate elementele de constructie a comunicarii invatate.
Obiective operationale:
OC1 - sa defineasca partile principale de propozitie;
Nivel: - minimal: citirea definitiei din manual;
- mediu: definirea subiectului / predicatului ca parte principala de propozitie care arata: despre cine se vorbeste in
propozitie / ce face subiectul;
- maximal: recunoasterea partilor principale de propozitie cu ajutorul definitiei.
OC2 - sa recunoasca partile principale de propozitie in enunturi;
Nivel: - minimal: recunoasterea partilor principale de propozitie cu ajutorul intrebarilor;
- mediu: recunoasterea partilor principale de propozitie cu ajutorul definitiei;
- maximal: recunoasterea partilor principale de propozitie indiferent de locul in care se afla in propozitie.
OC3 - sa integreze in enunturi partile de propozitie studiate;
Nivel: - minimal: formularea a cel putin patru propozitii;
- mediu: completarea propozitiilor cu partile principale de propozitie specificate;
- maximal: formularea propozitiilor cu partile principale de propozitie, specificandu-se locul acestora in propozitie.
OC4 - sa analizeze partile principale de propozitie cunoscute;
Nivel: - minimal: sublinierea partilor principale de propozitie scriind simbolul;
- mediu: aflarea partilor principale folosind intrebarile specifice;
- maximal: analiza in scris a partilor principale de propozitie, precizand prin ce sunt exprimate.
OM1 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator;
OM2 - sa scrie corect si estetic pe caiete, in timp rapid;
OM3 - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile, in timpul lectiei;
OM4 - sa foileteze corespunzator in conditii de igiena si siguranta, manualele, caietele.
Obiective afective: ~ elevii:
OA1 - vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
OA2 - vor manifesta dorinta de a rezolva cat mai multe exercitii;
OA3 - vor accepta solicitarile invatatorului si se vor mobiliza pentru rezolvarea lor.
RESURSE:
A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998; Pitila Tudora,
Mihailescu Cleopatra, "Limba si literatura romana - manual pentru clasa a IV-a", Editura Aramis,
Bucuresti, 2006.
2. stiintifice: Marcela Penes, "Comunicare - culegere de exercitii", Editura Aramis, Bucuresti, 1998;
Elvira Cretu, "Psihopedagogie scolara pentru invatamantul primar", Editura Aramis, Bucuresti, 1999.
3. metodico - didactice: Anton Ilinca, "Metodica limbii romane in invatamantul primar - manual pentru liceele
pedagogice si scolile postliceale de invatatori si educatoare", Editura Grigore Tabacaru,
Bacau, 1998; Estera Nicolescu, "Didactica limbii si literaturii romane pentru invataman-
tul primar", Editura Egal, Bacau, 2003.
B) Metodologice: a) strategia didactica: inductiv - deductiva; algoritmica.
b) metode si procedee: ~ de comunicare orala / scrisa: conversatia euristica si examinatoare, explicatia, lectura,
aprecierea verbala;
~ de actiune reala: exercitiul, analiza gramaticala, metoda "cubul", rebusul, invatare prin
cooperare.
c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: planse cu partile principale de propozitie, fise de lucru,
fise metoda "cubului";
- caiete, tabla, manual, culegere "Sa invatam gramatica din clasa I", Editura Ghe. Alexan-
dru, Craiova, 2007.
d) forme de organizare: ~ frontala, individuala, colectiva - pe grupe;
~ dirijata de cadrul didactic, desfasurata de cadrul didactic.
C) Temporale: ~ durata lectiei: 50 minute;
~ pozitia lectiei: - Compunerea cu dialog;
- Recapitulare partile de propozitie.
~ locul in orar: prima ora din cele patru prevazute in orar.
D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat in institutie scolara;
~ sala de clasa.
Etapele lectiei/ durata |
Ob. |
Continut, sarcini de invatare, modalitati de realizare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||||
I. Captarea atentiei 4 min. |
OM1 OA1 |
Se prezinta elevilor un rebus. Sunt solicitati sa citeasca cerintele si sa completeze rebusul. Vor descoperi titlul lectiei din acea zi. Intre timp se verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ. Se verifica completarea rebusului. |
Explicatia "Rebus" lectura |
Plansa/ fisa (anexa nr.1) |
Individuala Frontala |
Orala Observare sistematica | |
II. Enuntarea obiectivelor 1 min. |
OA3 |
Se comunica pe intelesul elevilor continutul invatarii si performantele asteptate. Se scrie ti-tlul la tabla "Recapitulare". |
Conversatia Explicatia |
Tabla |
Frontala Desfasurata de cadrul didactic |
Observare sistematica | |
III. Actualizarea cunostintelor 5 min. |
OM1OM3 OA1 OC1 |
Se solicita elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari: - Ce este subiectul? (partea principala de propo-zitie care arata despre cine este vorba in pro-pozitie sau partea principala despre care se spu-ne ceva cu ajutorul predicatului); - Care sunt intrebarile specifice subiectului? (ci-ne?, despre cine este vorba in propozitie?); - Prin ce parti de vorbire poate fi exprimat su-biectul? (substantiv, pronume); - Ce este subiectul multiplu? (subiectul exprimat prin doua sau mai multe parti de vorbire); - Ce este predicatul? (partea principala de pro-pozitie care arata ce face, ce este, cum este subiec-tul si este exprimat prin verb); - Care sunt intrebarile predicatului verbal?(ce face?, ce va face?,ce a facut?, ce se spune despre subiect?); - Cum se realizeaza acordul intre subiect si predicat? (in numar). |
Conversatia examinatoare Explicatia |
Plansa parti principale de propozitie |
Colectiva Dirijata de cadrul didactic |
Continua Orala | |
IV. Prezentarea continutului 4 min. |
OM4 OC2 OA2 |
Se supune atentiei elevilor exercitiul nr.4, de la pagina 104, manual. Elevii raspund solicitarilor cadrului didactic si rezolva exercitiul. |
Conversatia Lectura Exercitiul |
Manual (anexa nr.2) |
Frontala Dirijata de cadrul didactic |
Orala Tema de lucru in clasa | |
V. Dirijarea invatarii 18 min. |
OA3 OC1 OC2 OC3 OC4 OM2 |
Se propune elevilor sa realizeze pe grupe "meto-da cubului". Cerintele metodei sunt urmatoarele: *Pe fetele unui cub se noteaza cuvintele: des-crie, compara, analizeaza, asociaza, aplica, argu-menteaza. *Se anunta subiectul propus (Partile principale de propozitie). *Se imparte clasa in sase subgrupuri, fiecare subgrup rezolvand cate o cerinta. *Se comunica forma finala a rezolvarii. Elevii sunt grupati prin numarare pana la sa-se si se mobilizeaza sa rezolve in echipa cerin-tele propuse. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Analiza gramaticala "Cubul" |
Fise (anexa nr. 3) Forma "cub" |
Pe grupe de 2/3 elevi Dirijata de cadrul didactic |
Formativa Scrisa Orala Reciproca | |
VI. Obtinerea performantelor 3 min. |
OC3 OA1 OM2 OM4 |
Se cere rezolvarea din manual a exercitiului nr. 7, de la pagina 104, pe caiete. Elevii rezolva exercitiul respectand cerinta. |
Conversatia Explicatia |
Manual (anexa nr. 2) Caiete |
Individuala |
Scrisa | |
VII. Feedback-ul 3 min. |
OC3 OA1 OM2 |
Se propune elevilor completarea unor propozitii cu subiectele din paranteza: (..) este invatatoare. La scoala noastra lucreaza (..). (..) este fratele meu. (..) invata la o scoala mare. (ea, Costel, el, mama) |
Conversatia Explicatia |
Tabla |
Frontala |
Continua Tema de lucru in clasa | |
VIII. Evaluare 7 min. |
OC2 OC3 OC4 OM2 OA3 |
Se comunica sarcinile de lucru, la nivel mini-mal, mediu si maximal, inscrise pe fisele de ac-tivitate independenta. Se fac aprecieri individuale si generale. |
Explicatia Exercitiul Aprecierea verbala |
Fisele de lucru (anexa nr.4) |
Frontala Individuala |
Scrisa Observare sistematica | |
IX. Retentia 2 min. |
OA1 OM3 |
Se solicita elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari: - Care sunt partile principale de propozitie? (subiectul si predicatul) - Prin ce parti de vorbire sunt exprimate? (predicatul ~ verb, subiectul ~ pronume, substan-tiv). |
Conversatia examinatoare |
Frontala |
Observare sistematica | ||
X. Transferul 3 min. |
OA3 OM1 |
Se integreaza cunostintele in cele anterioare: - Cum se numeste propozitia alcatuita numai din subiect si predicat? (simpla) - Cum se acorda subiectul si predicatul? ( in numar). Se recomanda tema pentru acasa: exercitiile 6 si 8, pagina 104, explicandu-se cerintele. |
Conversatia Explicatia |
Manual (anexa nr.2) |
Frontala |
Orala Tema de lucru acasa |
PROIECT DIDACTIC
Propunator: inst. OLTEANU CARMEN ELENA
Data: 9 aprilie 2008
Clasa: a IV-a B
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii - Bacau
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Elemente intuitive de geometrie
Continut: Evaluare
Elemente de continut: Forme spatiale
Tipul lectiei: evaluare
Obiectiv cadru: 2. Dezvoltarea capacitatii de explorare / investigare si rezolvare de probleme.
Obiective de referinta: 2.1. sa observe si sa descrie proprietati simple ale formelor plane si spatiale si sa recunoasca proprietati
simple de simetrie ale unor desene.
Obiective operationale:
OC1 - sa identifice figuri geometrice plane si forme spatiale;
Nivel: - minimal: identificarea formelor plane de baza (patrat, triunghi, dreptunghi,);
- mediu: identificarea formelor plane si a formelor spatiale ce au ca fete forme plane;
- maximal: identificarea tuturor formelor plane si spatiale invatate.
OC2 - sa recunoasca formele plane si spatiale;
Nivel: - minimal: recunoasterea formelor plane si spatiale dupa desen;
- mediu: recunoasterea formelor utilizand definitia acestora;
- maximal: recunoasterea formelor dupa descrierea partilor componente.
OC3 - sa compare formele plane cu cele spatiale;
Nivel: - minimal: comparare prin suprapunere;
- mediu: comparare prin gasirea elementelor comune;
- maximal: comparare folosindu-se de partile componente ale formelor plane cat si spatiale.
OC4 - sa rezolve probleme cu continut geometric;
Nivel: - minimal: transpunerea problemei in situatia concreta data;
- mediu: desenarea formelor geometrice plane / spatiale corespunzatoare;
- maximal:rezolvarea corecta a problemei.
OM1 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator;
OM2 - sa utilizeze instrumentele de lucru in conditii de igiena si securitate;
OM3 - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul orei.
Obiective afective: ~ elevii:
OA1 - vor participa activ la desfasurarea lectiei;
OA2 - se vor bucura de multitudinea activitatilor realizate.
RESURSE:
A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
Stefan Pacearca, Mariana Mogos, "Matematica - manual pentru clasa a IV-a", Editura Aramis,
Bucuresti, 2006.
2. stiintifice: A. Calugarita, "Exercitii si probleme de matematica pentru elevii claselor I-IV", Editura Universal
Pan, Bucuresti, 2005;
Leonte Rodica, R.M. Lazarica, A.N. Bucur, "Evaluarea elevilor la clasa a IV-a ~ matematica", Editura
Casei Corpului Didactic, Bacau , 2007.
3. metodico - didactice: Costica Lupu, "Metodica predarii matematicii. Manual pentru clasa a XII-a ~ Licee peda-
gogice", Editura Paralela 45, Pitesti, 1999.
B) Metodologice: a) strategia didactica: algoritmica, deductiva.
b) metode si procedee: ~ de comunicare orala / scrisa: explicatia, conversatia euristica si examinatoare, aprecierea
verbala, lectura;
~ de actiune reala: exercitiul, algoritmizarea, observatia cu observarea dirijata, "ciorchi-
nele", jocul didactic.
c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: planse, fise de lucru, figuri geometrice;
- trusa de geometrie, caiete, manual, culegere, tabla.
d) forme de organizare: ~ frontala, individuala, colectiva - pe grupe;
~ dirijata de cadrul didactic, desfasurata de cadrul didactic.
C) Temporale: ~ durata lectiei: 50 minute;
~ pozitia lectiei: - Forme spatiale. Piramida.
- Masurari folosind etaloane conventionale.
~ locul in orar:a doua ora din cele patru prevazute in orar.
D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat in institutie scolara;
~ sala de clasa.
Etapele lectiei/ durata |
Ob. |
Continut, sarcini de invatare, modalitati de realizare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||||
I. Captarea atentiei 2 min. |
OC1 OC2 OM1 OA1 |
Se cere elevilor sa recunoasca si sa selecteze o figura geometrica cunoscuta si sa o prezinte colegilor enuntand caracteristicile acesteia. Se va verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ. |
Conversatia Explicatia |
Forme geometrice |
Frontala |
Orala | |
II. Enuntarea obiectivelor 1 min. |
OA1 |
Se comunica continutul invatarii si performantele astep-tate: sa identifice, sa recunoasca, sa compare forme si corpuri geometrice, sa rezolve probleme cu continut geo-metric. |
Conversatia Explicatia |
Frontala |
Observare sistematica | ||
III. Actualizarea cunostintelor 10 min. |
OC1 OC2 OC3 OM2 OA2 |
Se supun atentiei notiunile de axe de simetrie, perime-tru, figuri geometrice plane si corpuri geometrice (romb, patrat, triunghi, dreptunghi, cub, paralelipiped, piramida). Se folosesc in actualizarea cunostintelor planse, forme, figuri si corpuri geometrice. Elevii vor desena, vor denumi caracteristicile elementelor de geometrie invatate.
|
Conversatia Explicatia Exercitiul Algoritmiza-rea |
Trusa de geometrie Planse Figuri geometrice Caiete Tabla |
Frontala Individuala Dirijata de cadrul didactic |
Orala Scrisa Observare sistematica Continua | |
IV. Prezentarea continutului 5 min. |
OA2 |
Se propune spre rezolvare rebusul matematic din care vor afla despre ce anume vor discuta in ora. Elevii completeaza rebusul pe fise. |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Rebus (anexa nr.1) |
Colectiva |
Tema de lucru in clasa | |
V. Dirijarea invatarii 12 min. |
OC1 OC2 OC3 OM3 OA1 OA2 |
Se propune elevilor realizarea metodei "ciorchinelui" cu scopul de a enumera si descrie figurile si corpurile geometrice cunoscute. Cerintele metodei sunt: *se scrie un cuvant /o tema in mijlocul tablei; *se cere elevilor sa noteze toate ideile/ sintagmele/ cuvintele care le vin in minte legate de cuvantul/ tema data si se traseaza linii intre acestea si cuvantul/ tema aleasa. |
Conversatia Exercitiul "Ciorchinele |
Tabla Anexa nr. 2 |
Frontala Colectiva Dirijata de cadrul didactic |
Formativa Continua Orala Scrisa Observare sistematica | |
VI. Obtinerea performantelor 5 min. |
OC4 OM1 |
Se antreneaza elevii in rezolvarea unei probleme cu continut geometric. "Desenati un patrat cu latura de 4 cm. Aflati jumata-tea perimetrului figurii." A B P = AB+BC+CD+DA = =4cm+4cm+4cm+4cm= 16cm 16 cm : 2 = 8 cm C D Raspuns: 8 cm |
Conversatia Lectura Exercitiul |
Culegere Tabla Caiete |
Individuala Frontala |
Scrisa Tema de lucru in clasa | |
VII. Feedback-ul 2 min. |
OM1 OA2 |
Se prezinta elevilor un desen format din figuri geome-trice. Se cere recunoasterea lor si sa le si numere. Elevii vor fi grupati pe randuri, castigand randul de banci care da cele mai multe raspunsuri corecte. |
Conversatia Jocul didactic |
Plansa (anexa nr. 3) |
Pe grupe |
Reciproca | |
VIII. Evaluare 10 min. |
OC1 OC2 OC4 |
Se dau indicatii in rezolvarea sarcinilor de lucru. Elevii vor rezolva fisele de lucru respectand indicatiile date. Se fac aprecieri asupra modului de lucru. |
Explicatia Exercitiul Aprecierea verbala |
Fise de lucru (anexa nr.4) |
Individuala |
Scrisa Continua | |
IX. Retentia 1 min. |
OA2 |
Se recomanda confectionarea din hartie a unor forme sau corpuri geometrice si sa le prezinte in ora de Educatie tehnologica. |
Conversatia Explicatia |
Frontala |
Tema de lucru acasa | ||
X. Transferul 2 min. |
OM1 |
Se explica modul de rezolvare a exercitiilor ca tema pentru acasa ( exercitiile nr. 1,3 de la pagina 98). Se recomanda ca activitati suplimentare exercitiile de dezvoltare de la pagina 98. Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor in timpul orei. |
Conversatia Explicatia Aprecierea verbala |
Manual (anexa nr. 5) |
Frontala |
Tema de lucru acasa |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8928
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved