CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Profesor:
Clasa: a VI-a B
Tema: Cum invat?
Disciplina: Consiliere si orientare
Durata: 50 minute
Scopul : Identificarea metodelor de invatare specifice diferitelor tipuri de materii
Obiective operationale: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
a. informative
01 - sa defineasca conceptul de invatare (a invata);
02 - sa identifice si sa enumere sursele de stres care genereaza blocaje in calea invatarii;
b. formative:
03 - sa constientizeze importanta identificarii surselor de care genereaza blocaje in calea invatarii;
04 - sa colaboreze intre ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu alti factori implicati in identificarea, eliminarea sau ameliorarea blocajelor in calea invatarii;
05 - sa inteleaga importanta educatiei pentru viitorul sau.
Strategia didactica
Metode: conversatia euristica, expunerea, explicatia, problematizarea, observatia evaluativa, chestionarul;
Mijloace/ Resurse : tabla, caietul dirigintelui, caietul elevilor, fisa de lucru - "Cum invat?", Dictionarul elevului;
DEMERSUL DIDACTIC
Desfasurarea activitatii |
Managementul si pregatirea psihologica a clasei (5 minute): - se noteaza absentele, se verifica materialele; se discuta situatia la invatatura si disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o saptamana la alta); se rezolva micile probleme daca e cazul; se va accentua importanta comunicarii si colaborarii dintre ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu alti factori pentru a solutiona problemele specifice varstei si orice probleme care apar in general; Desfasurarea activitatii, propriu-zis (35 minute): Li se va explica scopul intalnirii, si anume: recunoasterea si identificarea blocajelor care apar in activitatea invatarii. 1. Cer elevilor sa realizeze o lista cu sarcini de invatare pe care le au la urmatoarele materii: limba romana, matematica, geografie si istorie. Ii voi incuraja sa specifice atat sarcini comune acestor materii (exemplu: invatarea unor definitii si clasificari), cat si sarcini specifice (exemplu, eseuri argumentative la limba romana, eseuri descriptive la istorie, etc). 2. Confectionez patru biletele pe care trec materiile mai sus mentionate; apoi, impat clasa in patru grupe. Rog reprezentantii grupelor sa extraga cate un biletel. Le cer sa gaseasca sarcini specifice si strategii de invatare pentru materia mentionata pe biletelul extras si sa le noteze in fisa de lucru. Pentru a fi sigura ca elevii au inteles ce au de facut, le dau exemple de strategii de invatare. Timp de lucru pentru aceasta etapa: 10 minute. 3. Copiez pe tabla tabelul din fisa de lucru si discut cu elevii raspunsurile date, notand in tabel strategiile identificate de acestia. Lista poate fi completata de oricine. 4. Analizez metodele utilizate de elevi si le explic elevilor metodele de invatare, in cazul in care nu le sunt cunoscute. Le cer sa dea exemple de sarcini la care au aplicat metodele respective si sa identifice diferente in modul in care se realizeaza invatarea la diferite materii. |
Discutii |
(10 minute)
|
De urmarit |
Elevii:
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2454
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved