Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC Clasa: a VI-a - Matematica: aritmetica - Impartirea cand deimpartitul se termina cu zero sau este 10.000

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data:



Scoala: SCOALA SPECIALA NR. 1, DOROHOI

Clasa: a VI-a

Profesor

Obiectul: Matematica: aritmetica

Unitatea de invatare: Impartirea numerelor naturale mai mici decat 10.000

Subiectul: Impartirea cand deimpartitul se termina cu zero sau este 10.000

Tipul lectiei: Lectie de tip mixt

Scopuri

S1 : dobandirea de noi cunostinte referitoare la impartirea cand deimpartitul se termina cu zero sau este 10.000;

S2 : imbogatirea limbajului matematic cu terminologia specifica operatiei de impartire;

S3 : dezvoltarea unei atitudini pozitive (intarirea motivatiei pentru invatarea matematicii) in

invatarea aritmeticii.

Obiectivele operationale

Elevii vor fi capabili:

O1: sa cunoasca terminologia specifica operatiei de impartire;

O2: sa-si consolideze deprinderile de calcul oral cu ajutoriul jocului:"Hai sa socotim";

O3: sa efectueze exercitii cu operatia de impartire cand deimpartitul se termina cu zero sau este 10.000;

O4: sa opereze cu expresiile matematice folosite la inmultire si impartire;

Strategii didactice

Explicativ-reproductiva, semidirijata frontal, mixt, pe baza unui continut dinainte structurat in vederea realizarii obiectivelor O1 si O2.

Algoritmic-deductiva si analogica, semidirijata frontal, combinat cu activitatea individuala, pe baza unui continut prestabilit, urmarind realizarea obiectivelor O3 si O4.

Metode si procedee: conversatia euristica, demonstratia, explicatia, expunerea verbala, exercitiul, observatia;

Mijloace didactice: manual, caiete, miniplanse, fise de lucru, creta colorata, creioane colorate, tabla;

Forme de organizare: frontal, pe grupe.

Bibliografie

  • Metodica predarii-invatarii matematicii la ciclul primar - Florin Carjan. Ed. Paralela 45 -2001
  • Metodica predarii matematicii -Bahnea H. Ed. Paralela 45, Pitesti, 1998
  • Manualul de matematica clasa a VI-a pentru elevi cu deficiente mintale moderate E.D.P.Bucuresti 1997

Desfasurarea activitatii

Etapele

lectiei

Obiec-

tive

opera-

tionale

Continuturi

Actiuni

operationale

Metode

Evaluare

1)

Organizarea clasei; captarea atentiei si trezirea interesului pentru lectie .

(3')

Anuntarea elevilor cu privire la activitatea ce urmeaza a se desfasura

Elevii se pregatesc pentru lectie, isi organizeaza

obiectele de pe banca.

Conversatia

Observarea directa

2)

Verificarea  temei.

(3')

Elevii numiti vor preciza ce au avut ca tema

Profesorul verifica corectitu-dinea rezultatelor, iar elevii care au gresit corecteaza tema

Eventualele neintelegeri in legatura cu tema sunt lamurite.

Conversatia ; explicatia ;

Se apreciaza verbal

corectitudinea temei.

3) Reactualizarea si fixarea cunostintelor din lectiile anterioare;

Captarea atentiei

(14')

O1

Se propune elevilor sa raspunda la intrebarile:

Cum se numesc factorii inmultirii? Dar ai impartirii?

Cum se numeste rezultatul inmultirii? Dar al impartirii?

Elevii raspund la intrebarile adresate.

Profesorul urmareste si corecteaza raspunsurile

elevilor.

Conversatia;

Se apreciaza verbal

raspunsurile elevilor.

O2

Calcul oral cu ajutorul jocului: "Hai sa socotim!"

Se stabilesc doua echipe. Prima pereche formata din cate un reprezentant al fiecarei echipe, vine in fata clasei si fiecare elev scoate cate un cartonas din cosuletul cu surprize. Elevul care a rezolvat corect scoate o bulina din plicul cu buline rosii, iar cel care a gresit scoate o bulina din plicul cu buline galbene.

Identic se procedeaza cu celelalte perechi.

Elevii rezolva exercitiile. Clasa apreciind daca raspunsurile sunt corecte sau nu. Profesorul urmareste, sprijina (dupa caz) si corecteaza raspunsurile elevilor.

In final fiecare elev ridica bulina obtinuta, iar conducatorul jocului totalizeaza pe echipe numarul si culoarea bulinelor.

Echipa care a obtinut cele mai multe buline rosii va fi declarata castigatoare

Activitate pe echipe;

Joc didactic;

Se felicita si se aplauda echipa castigatoare.

Se apreciaza verbal

corectitudinea activitatii

elevilor.

4)Anuntarea

subiectului noii lectii

prezentarea materialului-stimul, dirijarea invatarii si obtinerea performantei

(15')

O3

O4

Se anunta si noteaza pe tabla titlul noii lectii: "Impartirea cand deimpartitul se termina cu zero sau este 10.000"

Se propun urmatoarele exercitii:

1. Efectuati:

4680 : 4 = 10000 : 2 =

5660 : 4 =

9360 : 3 = 8640 : 8 =

2. Sa se afle numarul de 7 ori mai mic decat 7490.

3. Efectuati catul numerelor

10000 si 5.

Se va propune urmatoarea problema:

4. Un depozit de carti a trimis, in mod egal, la 3 librarii 3690 de carti. Cate carti a primit fiecare librarie?

Elevii urmaresc explicatiile profesorului si noteaza pe caiete.

Elevii rezolva exercitiile de pe tabla sub indrumarea profesorului.

Explicatia;

Conversatia

Exercitiul

Observarea directa

Aprecieri verbale, corectari unde este cazul

5)Fixarea cunostintelor predate

(7')

O3

Se distribuie elevilor fisele cerandu-le rezolvarea in grup a aplicatiilor propuse.

Se regrupeaza elevii pe randuri si se premiaza grupa castigatoare

Elevii grupati cate doi efectueaza calculele din fisa

Elevii rezolva sarcinile trasate, profesorul urmareste si sprijina activitatea elevilor.

Activitate pe grupe

Se apreciaza

activitatea elevilor

Se fac corectari incurajari, se interevine pentru preintampinarea dificultatilor

6) Incheierea lectiei (retentie,

transfer,tema)

(3')

Ce am invatat astazi?

Se fac aprecieri generale si individuale; se precizeaza tema pentru ora urmatoare.

Elevii asculta, rapund la intrebarile adresate, retin aprecierile profesorului.

Elevii noteaza pe caiete tema precizata.

Explicatia;

Conversatia

Aprecieri verbale cu privire la activitatea elevilor in timpul orei. Concluzii.

Observatii.

- Cum se numesc factorii inmultirii? Dar ai impartirii?

- Cum se numeste rezultatul inmultirii? Dar al impartirii?

1. Efectuati:

4680 : 4 = 10000 : 2 =

5660 : 4 =

9360 : 3 = 8640 : 8 =

2. Sa se afle numarul de 7 ori mai mic decat 7490.

3. Efectuati catul numerelor 10000 si 5.

Un depozit de carti a trimis, in mod egal, la 3 librarii 3690 de carti.

Cate carti a primit fiecare librarie?

2 x 9 = 18 : 2 = 5 x 5 = 35 : 5 =

3 x 8 = 64 : 8 = 8 x 4 =

5 x 4 = 12 : 4 = 3 x 7 = 27 : 3 =

2 x 2 = 6 : 2 = 4 x 2 =

3 x 3 = 6 : 3 = 2 x 4 = 9 : 3 =

Efectuati:  Efectuati: Efectuati:

10000 : 4 = 10000 : 2 =

9660 : 3 = 3640 : 2 =

Efectuati:  Efectuati: Efectuati:

10000 : 5 = 10000 : 4 =

4 = 5350 : 5 = 6360 : 6 =



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2135
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved