CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Obiective operationale:
o sa alcatuiasca propozitii cu subiecte exprimate prin diferite parti de vorbire: substantiv, pronume, numeral
afective
o sa se implice afectiv cu placere si interes la toate etapele lectiei
o sa reactioneze pozitiv la aprecierile sau criticile profesorului
Strategii didactice
principii didactice
o principiul participarii active a elevilor
o principiul conexiunii inverse
metode si procedee:
o expunerea, conversatia euristica, brainstorming-ul, explicatia, exercitiul, observatia, ganditi / lucrati in perechi / comunicati
forme de organizare a activitatii instructive: frontala, individuala, pe grupe
forme de dirijare a activitatii: dirijata de profesor / independenta
resurse materiale: tabla, creta colorata, Limba romana: manual pentru clasa a V-a, autori: Victoria Padureanu, Matei Cerkez, Flori Lupu, editura ALL, Bucuresti, 2005; Comunicare si gramatica in exercitii si teste, autori: Matei Cerkez (coord.), Florica Lupu, Victoria Padureanu, Ioana Triculescu, editura PARALELA 45, Pitesti, 2006, fise de lucru.
Metode de evaluare:
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lectiei |
Continutul si activitatile de invatare |
Strategii didactice |
||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si mijloace |
Forme de organizare |
|
Momentul organizatoric (5 min.) |
Salutul Notarea absentelor Verificarea existentei conditiilor materiale necesare desfasurarii lectiei Verificarea temei pentru acasa |
Salutul Pregatirea pentru inceperea lectiei. | ||
Captarea atentiei (3 min.) |
Pe tabla vor fi scrise urmatoarele enunturi: Soarele rasare. Ei sunt speriati. Doi spuneau adevarul. Elevii vor identifica, prin subliniere, cuvintele care indica: Ø Cine face actiunea (soarele) Ø Cui i se atribuie o caracteristica exprimata de numele predicativ (ei) Ø Ce fuctie sintactica au cuvintele subliniate? Profesorul le va atrage atentia si asupra intrebarilor la care raspunde subiectul. |
Elevii noteaza enunturile in caiete. Rezolva sarcina data: Ø Soarele face actiunea exprimata de predicatul rasare. Ø Despre ei se spune ca sunt speriati. Ø Cuvintele subliniate au functia sintactica de subiect. Ø Subiectul raspunde la intrebarea cine?, adresata predicatului. |
Conversatia euristica |
Activitate frontala |
Precizarea titlului si a obiectivelor (1 min.) |
Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Subiectul Se precizeaza obiectivele lectiei. |
Elevii noteaza data si titlul lectiei in caiete. Elevii asculta cu atentie. |
Explicatia |
Activitate frontala |
Dirijarea invatarii (20 min.) Dirijarea invatarii (20 min.) |
Ø Pornind de la enunturile notate la inceputul lectiei, elevii vor defini subiectul: Subiectul este partea principala de propozitie care arata: cine face actiunea exprimata de un predicat verbal cui i se atribuie o insusire exprimata de un predicat nominal. In continuare, elevii vor avea de identificat si de analizat partile de vorbire prin care se exprima subiectul, in exemplele date. Profesorul le cere elevilor sa identifice subiectele exprimate in urmatoarele enunturi: "Peste varfuri trece luna." Alunii, ulmii si mestecenii inflorisera. Acolo ii apare dinainte o caprioara frumoasa si sprintena. Profesorul informeaza elevii ca subiectul poate fi : - simplu (exprimat printr-un singur cuvant) - multiplu (exprimat prin mai multe cuvinte) |
Noteaza in caiete definitia si intrebarea la care raspunde subiectul. Cate un elev va iesi la tabla, pentru a analiza cate un subiect, din exemplele date la inceputul lectiei. Astfel, elevii vor observa ca subiectul se exprima prin substantive, pronume si numerale. Rezolva sarcina data, subliniind subiectele: luna, alunii, ulmii si mestecenii, o caprioara. Noteaza informatia in caiete. |
Conversatia Brainstorming Conversatia euristica Exercitiul Brainstorming |
Activitate frontala Activitate frontala Activitate individuala Activitate frontala |
Asigurarea feed-back -ului (10 min. ) |
Profesorul le cere elevilor sa lucreze in perechi, pentru a rezolva urmatoarea cerinta: " Alcatuiti cate o propozitie, in care sa aveti: a. subiect simplu b. subiect multiplu exprimate prin substantive, pronume (personale si de politete), numerale (cardinale si ordinale)." Se verifica modul in care elevii au lucrat. |
Rezolva sarcina data, scriind in caiete cele sase propozitii. Citesc enunturile alcatuite, corectand eventualele greseli. |
Exercitiul Ganditi / lucrati in perechi / comunicati |
Activitate pe grupe Activitate frontala |
Evaluare formativa (10 min.) |
Profesorul imparte elevilor fise de evaluare. |
Elevii vor rezolva individual exercitiile din fisele de evaluare |
Exercitiul |
Activitate individuala |
Asigurarea retentiei si a transferului (1 min.) |
- anunta tema pentru acasa : ex.1 / pag. 215 si ex. 2 / pag. 216 |
- noteaza tema |
FISA DE EVALUARE
1. Identificati subiectele din urmatoarele enunturi si precizati partile de vorbire prin care se exprima:
a. Al doilea a plecat ieri.
b. Ei vor fi prieteni.
c. Se scutura din salcami o ploaie de miresme.
d. Moldova si Bistrita curg de o parte si de cealalta a Raraului.
e. Intaiul si al doilea din rand sunt prietenii mei.
2. Alcatuiti propozitii dupa schemele :
a) subiect multiplu + predicat verbal + comlement
b) subiect simplu + predicat nominal
FISA DE EVALUARE
1. Identificati subiectele din urmatoarele enunturi si precizati partile de vorbire prin care se exprima:
a. Al doilea a plecat ieri.
b. Ei vor fi prieteni.
c. Se scutura din salcami o ploaie de miresme.
d. Moldova si Bistrita curg de o parte si de cealalta a Raraului.
e. Intaiul si al doilea din rand sunt prietenii mei.
2. Alcatuiti propozitii dupa schemele :
a) subiect multiplu + predicat verbal + comlement
b) subiect simplu + predicat nominal
FISA DE EVALUARE
1. Identificati subiectele din urmatoarele enunturi si precizati partile de vorbire prin care se exprima:
a. Al doilea a plecat ieri.
b. Ei vor fi prieteni.
c. Se scutura din salcami o ploaie de miresme.
d. Moldova si Bistrita curg de o parte si de cealalta a Raraului.
e. Intaiul si al doilea din rand sunt prietenii mei.
2. Alcatuiti propozitii dupa schemele :
a) subiect multiplu + predicat verbal + comlement
b) subiect simplu + predicat nominal
FISA DE EVALUARE
1. Identificati subiectele din urmatoarele enunturi si precizati partile de vorbire prin care se exprima:
a. Al doilea a plecat ieri.
b. Ei vor fi prieteni.
c. Se scutura din salcami o ploaie de miresme.
d. Moldova si Bistrita curg de o parte si de cealalta a Raraului.
e. Intaiul si al doilea din rand sunt prietenii mei.
2. Alcatuiti propozitii dupa schemele :
a) subiect multiplu + predicat verbal + comlement
b) subiect simplu + predicat nominal
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6235
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved