CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Tema Managemenetul informatiilor si invatarii
Subiectul: De ce invat?
Clasa: a XI-a CR1
Durata: 50 min
Competente specifice: - sa identifice motivele care ii determina sa invete;
- sa inteleaga ca motivatia pentru invatare este determinata de mai multi factori.
Obiective operationale: O1 - constientizarea factorilor care motiveaza studiul.
Strategia didactica: ● Resurse procedurale: - metode si procedee: conversatia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.
● Resurse materiale: fisa de lucru, carti, reviste.
Bibliografie: Andrei Cosmovici, Luminta Iacob - Psihologie scolara, ed. Polirom, Iasi, 2005.
Scenariu didactic:
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Continutul informational al lectiei |
Strategia didactica |
|
|||
Activitatea dirigintelui |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Forme de organizare |
Resurse materiale | |||
Dozare |
|||||||
Moment organizatoric (2 min) |
-Consemneaza absentele. -Verifica existenta resurselor materiale |
Raspund la intrebari. |
conversatia |
frontal |
|
||
Motivarea elevilor: -sensibilizarea -captarea atentiei (1 min) |
"Ai carte - ai parte." "Cunoasterea inseamna intelepciune." |
frontal |
|
||||
Comunicarea obiectivelor lectiei (3 min) |
Propune sa se raspunda la urmatoarele intrebari: -Care sunt cele mai importante motive pentru care invata elevii? -De ce este importanta identificarea motivelor care determina elevii sa invete? -De ce difera motivele de la un elev la altul? |
Noteaza subiectul propus si punctele care trebuie atinse in dezbatere. |
frontal |
|
|||
Desfasurarea dezbaterii (30 min) |
O1 |
1.Identifica, impreuna cu elevii, motivele care ii determina sa invete si le noteaza pe tabla. Exemple: dorinta de cunoaste cat mai multe lucruri, de a fi cel mai bun din clasa, de a obtine note mari, de a-i face fericiti pe parinti, de a primi recompense, de a-i face pe plac profesorului, etc. 2.Explica faptul ca motivatia pentru invatare este determinata de mai multi factori, nu doar de unul singur, iar actiunea lor este conjugata. Da exemple de factori: sociali, contextuali si personali care determina motivatia si roaga elevii sa se gandeasca si ei la astfel de grupe. Grupeaza motivele listate pe tabla in functie de categoriile: social, contextual, personal. 3.Cere elevilor sa evalueze importanta pentru ei a motivelor notate pe tabla. Sugereaza elevilor sa realizeze o ierarhie a motivelor si sa discute aceasta ierarhie cu colegul de banca. 4.Analizeaza impreuna cu elevii ierarhiile de motive. Ii incurajeaza sa impartaseasca cu colegii ideile discutate in perechi. |
Spun ce motive ii determina sa invete si noteaza in caiete. Asculta explicatia. Noteaza motivele grupate in functie de categorii. Ierarhizeaza motivele incepand cu cel mai puternic. Discuta cu colegul de banca. Participa la discutia in grup |
expunerea problematizarea dezbaterea conversatia |
Individual pe grupe de cate doi |
|
|
Realizarea feed-back-ului (10 min) |
Pune elevilor urmatoarele intrebari: -Care sunt cele mai importante motive pentru ei invata? -De ce este importanta identificarea motivelor care ii determina sa invete? -De ce difera motivele de la un elev la altul? |
Raspund la intrebari |
conversatia |
frontal individual |
|
||
Concluzii (3 min) |
Motivele care il fac pe elev sa invete pot fi grupate in doua mari categorii: ●motive extrinseci: -pentru a face placere familiei, care uneori il recompenseaza sau pentru a corespunde asteptarilor profesorului, precum si preocuparea de a face ce fac alti copii de aceeasi varsta; -obisnuinta de a se supune la norme, la obligatii; -teama de a nu fi pedepsit in caz ca nu invata; -ambitia de a fi printre primii. ●motive intrinseci: -curiozitatea; -convingeri referitoare la valoarea culturii; -aspiratia spre competenta, dorinta de a deveni un bun specialist. Profesorul utilizeaza toate aceste motive ce apar cu pondere variabila, dar trebuie sa cultive prin toate mijloacele motivatiile intrinseci |
Asculta concluziile formulate de diriginte Noteaza clasificarea motivelor. |
prelegerea |
|
|||
Anuntarea temei pentru acasa (1 min) |
Sa relateze in scris cum isi pregatesc lectiile, tema pentru ora urmatoare fiind: "Inteligente multiple" |
Noteaza tema |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2559
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved