CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propunator :
Clasa : a VI-a
Disciplina : Dirigintie
Data: 10.11.
Componenta : Dezvoltarea Personalitatii Elevului
Subcomponenta : Cunoastere / Autocunoastere
Tema : EU, CINE SUNT , CUM SUNT ?
Scop : Formarea si dezvoltarea capacitatii de cunoastere si autocunoastere .
Obiective :
Sa defineasca calitatile si defectele in general ;
Sa cunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea ,,Testului inimii";
Sa-si recunoasca colegii pe baza calitatilor si defectelor expuse in textul aplicat ;
Sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta : pozitiva sau negativa ;
Sa compare autoportretul cu portretul realizat de colegi ;
Sa realizeze diferentele dintre propria imagine si modul in care e perceput de ceilalti ;
Sa se identifice cu un personaj literar cunoscut .
Metode : jocuri de cunoastere / autocunoastere , conversatia , analiza , instructajul , exemplul , ,,metoda aprecierii obiective a personalitatii " , caracterizarea reciproca , observatia , dezbaterea .
Mijloace / Resurse: fise individuale,, Eu cine sunt, cum sunt? ", fise individuale cu ,,Testul Inimii ", coli A4 , markere de diferite culori , manualul de Limba Romana cls. a VI- a , fise calitati - defecte , creioane colorate
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategii |
1.Captarea si orientarea atentiei si anuntarea temei 5 minute Evocare |
Toti elevii isi vor alege un pseudonim Captarea atentiei o fac printr-un joc de intercunoastere deschis si amuzant ,intitulat ,,Cine / Ce a facut".Distribui elevilor o fisa unde vor nota in timp cat mai scurt casuta corespunzatoare unui coleg din clasa (cui i se potriveste afirmatia) Iese castigator cel care termina primul. Anunt tema .Scriu pe table titlul temei |
Elevii aleg pseudonime nume de pasari sau flori Elevii primesc fisa si noteaza folosind carioca Elevii noteaza titlul temei pe caiete |
Joc de cunoastere Instructajul Conversatia |
2.Dirijarea si desfasurarea activitatii 15 minute Realizarea sensului 15 minute |
Se distribuie elevilor fise cu ,,Testul Inimii". Cer elevilor sa scrie 3 calitati , 3 defecte , 3 lucruri remarcate de cei din jur si 3 lucruri pe care le-ar place sa le schimbe la ei. Adun fisele si le distribui aleator. Cer elevilor sa citeasca atent portretul si sa incerce sa il identifice pe autor. Daca a reusit cineva ,este declarat castigator.Testele se lasa pe banci. Dupa o discutie pe baza celor observate se impart elevii in doua grupe si se dispun in doua cercuri concentrice in spatele clasei (acolo avem loc) Fiecare elev va avea montat pe spate o coala de hartie impartita in doua jumatati : in jumatatea de sus se trec calitatile in jumatatea de jos defectele Se va confrunta lista de pe spate cu ,,Testul inimii" Din confruntare , pe baza discutiilor , se va deduce obiectivitatea autocunoasterii ,adevaratul portret compus din calitati si defecte evidente. |
Primesc fisele si se noteaza din nou pseudonimul. Elevii completeaza fisele. Elevii primesc fisele, citesc textul si incearca sa identifice subiectul. Elevii incearca sa identifice personajul Elevii participa la discutie ,se amuza si fac observatii pertinente Elevii din cercul exterior se vor perinda pe la fiecare coleg si-i vor scrie cate o calitate si un defect pe foaia de pe spate. Cand rotatia s-a epuizat, se schimba pozitia celor doua cercuri. Cand fiecare a scris pe spatele celuilalt jocul se intrerupe. Se trce in banca Recuperarea testelor se face dupa pseudonim |
Dezbaterea Jocul de cunoastere Aprecierea obiectiva a personalitatii Caracterizarea reciproca Analiza Conversatia |
3.Asigurarea feed-back-ului 8 minute |
Impart clasa in 3 grupe. Le dau ca sarcina sa citeasca un paragraf din schita ,,Domnul Goe " de I. L. Caragiale si sa noteze pe o coala calitatile si defectele personajului |
Ficare grupa citeste un paragraf din schita ,,Domnul Goe" Noteaza calitati si defecte ale personajului ,,D-ul GOE" |
Exemplul Observatia Munca cu manualul |
4.Evaluarea si aprecierea 7 minute Reflectie |
Evaluarea se face pe baza unui joc de rol-elevii sunt rugati sa se identifice cu un personaj literar cunoscut. Sunt rugati sa faca un eseu -2 minute Se concluzioneaza ca este importanta autocunoasterea pentru a ne cultiva calitatile , a atenua greselile si a relationa in cadrul microgrupului social care este clasa de elevi. |
Elevii isi aleg personajul iar unii dintre ei il interpreteaza. Puncte tari: -sunt bine dezvoltati , clinic sanatosi -sunt naturi inteligente, optimiste , vesele , au simtul umorului,sunt altruisti; -recunosc si constientizeaza propriile calitati dar si pe ale colegilor; -au acces la informatie; -sunt sustinuti de Parohia Catolica; Puncte slabe: -nu-si recunosc propriile defecte, nu le constientizeaza |
Jocul de rol Conversatia Autoaprecierea obiectiva a personalitatii. |
FISA DE LUCRU
Cine.Ce este / Ce a facut ?
CINE ARE UN CAINE LUP? |
CINE A FOST IN EXCURSIE LA BUCURESTI? |
CINE IESE AFARA DIN CLASA IN TIMPUL OREI FARA SA ANUNTE? |
CINE ARE PARINTII IN STRAINATATE? |
|
CINE JOACA SAH? |
CINE ESTE ARTIST(A)? |
CINE ARE NOTE MARI LA MATEMATICA? |
CINE ARE MAI MULTI PRIETENI? |
TESTUL INIMII
Se deseneaza o inima si se imparte in patru parti notate :A ; B ; C ; D;
A - SCRIE TREI CALITATI PE CARE LE AI;
B-SCRIE TREI DEFECTE ;
C-SCRIE TREI LUCRURI PE CARE TI-AR PLACE SA LE SCHIMBI
D-DESCRIE TREI LUCRURI CARE SUNT REMARCATE DE CEI DIN JUR
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4894
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved