CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA: "Horea, Closca si Crisan" Brad, jud. Hunedoara
CLASA: a VI-a B
DATA
PROFESOR
OBIECTUL: Educatie Plastica
TEMA PLASTICA: Dominanta de culoare
SUBIECT APLICATIV: Miscare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: insusirea notiunii de dominanta cromatica ; dezvoltarea gandirii divergente
TIPUL LECTIEI: de invatare si de formare a priceperilor si deprinderilor
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- Sa rezolve problema plastica
O2- Sa respecte etapele de lucru
O3- Sa recunoasca dominanta de culoare intr-o compozitie
STRATEGIA DIDACTICA
METODE: conversatia
metoda sinectica
activitatea practica individuala
MIJLOACE coala de desen
acuarela
pensule
vas pt.apa
carpa de sters
ETAPELELECTIEI |
OB. OP. |
ARII DE CONTINUT |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEAELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
||
1. Moment organizatoric |
Cer pregatirea materialelor si instrumentelor de lucru. Fac prezenta. |
Pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei. |
-conversatia |
materiale necesare activitatii practice |
|
2.Rememorarea si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Intreb despre ce am discutat ora trecuta. Cer sa-mi spuna ce este o gama cromatica si sa enumere tipuri de game |
.game cromatice .succesiune de culori care se potrivesc .simpla, compusa, majora, minora etc. |
-dialogul dirijat | ||
3.Etapa de creatie si de formare de priceperi si deprinderi |
O1 O2 |
Solicit elevilor : -sa acopere suportul cu culoarea preferata -sa construiasca cu pensula, cu o culoare contrastanta (inchis-deschis, cald-rece), 3 pomi cu ramuri miscate de vant, asezate pe suprafata dupa preferinta -sa traseze o cale ferata serpuita care sa treaca prin spatele pomilor -sa redea o sosea, paralela cu calea ferata, dar care sa treaca prin fata pomilor -sa completeze lucrarile cu alte semne plastice la alegere propuse de profesor sau de elevi: stalpi inalti de electricitate, case prietenoase, dealuri lenese, munti semeti, soare vesel, nori calatori, pasari gurese, autoturisme sprintene, tren galagios, gara singuratica, oameni grabiti- dar toate, luate impreuna, sa exprime ideea de miscare. Dupa terminarea lucrarilor anunt esenta problemei: |
-rezolva problema succesiv, asa cum este prezentata -lucreaza individual |
-metoda sinectica -activitate practica individuala |
-materiale necesare activitatii practice : coala de bloc acuarela pensule vas pt.apa carpa de sters |
4.Anuntarea temei |
Tema plastica : Rolul culorii dominante in compozitie |
Retin tema |
-explicatia | ||
5.Analiza si evaluarea |
O3 |
Rolul unificator, legitate a limbajului vizual, este subliniat prin analiza unor lucrari (avand diferite dominante). Arat cum prin dominanta cromatica(tenta asternuta initial), s-au armonizat (infratit) culorile folosite ulterior, in acest mod obtinandu-se unitatea (inchegarea) si expresivitatea. Astfel, expresivitatea elementelor componente ale compozitiei (desi diferite) este subliniata de expresivitatea dominantei cromatice. |
Asculta explicatia |
-explicatia |
6.Concluzii si aprecieri |
Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii. Evidentiez elevii cu rezultate optime. Notez elevii stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare. |
Asculta modul de apreciere. Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5143
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved