CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
SCOALA : Nr. 5
LOCALITATEA : Bucuresti
PROFESOR :
PROIECT DIDACTIC
Obiectul : Educatie Plastica
Clasa : a V-a
Tema plastica : Studiul structurilor naturale. Stilizarea
Subiect : Natura
Durata : 50 min.
Scopul activitatii : S1 Informativ- familiarizarea elevilor cu notiuni legate de structurile naturale pe care le pot observa in natura si stilizarea lor;
S2. Formativ- educativ- formarea depriderilor elevilor de a putea reda motivele decorative prin stilizare.
Obiective operationale :
Pe parcursul si la finalul activitatii elevii vor fi capabili sa
O1 - sa defineasca trasaturile specifice structurilor naturale
O2 - sa recunoasca stilizarea specifica artei populare;
O3 - sa compuna pe foaia de hartie o compozitie decorativa in care structurile naturale sa fie stilizate;
O4 - sa respecte simplificarea expresiva a motivelor decorative;
O5 - sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile dezvoltand judecati de valoare;
Tipul activitatii : Mixt - de predare a noilor cunostinte; de formare a priceperilor si deprinderilor.
Metode si procedee de lucru : explicatia teoretica, conversatia, comentariul pe imagine, comparatia intre lucrari
Mijloace de invatamant : planse cu imagini reprezentative, manualul, albume, planse realizate de elevi
Materiale de lucru : creioane, pensule, culori tempera, hartie de desen
Criterii de evaluare : - respectarea temei plastice si a subiectului
- incadrarea corecta in pagina
- creativitatea si originalitatea
- folosirea unei cromatici corespunzatoare problemei plastice propuse
- gradul de finalizare al lucrarilor
Bibliografie : "Desen Artistic si Educatie Plastica" -Manual pentru clasa a V-a - Nicoale Filoteanu, Doina Marian; Ed. All 1998; "Cum sa intelegem pictura"- L. Venturi, Ed. Meridiane, Buc, 1977.
II.Scenariul didactic ( desfasurarea activitatii)
OBIECTIVE OPERATIONALE |
SECVENTELE ACTIVITATII |
CONTINUT SI STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
ORGANIZAREA ACTIVITATII 2,5min |
Salutul Verificarea materialelor necesare lectiei: elevii pregatesc materialele specifice de lucru, si profesorul isi pregateste mijloacele de invatamant. | ||
CAPTAREA ATENTIEI 2,5min |
CONVERSATIA , .EXPLICATIA Profesorul incearca crearea unei atmosfere care sa ii capteze pe elevi si sa ii introduca in atmosfera lectiei. | ||
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE 5min |
CONVERSATIA , DEMONSTRATIA, DIALOGUL DIRIJAT Se pun intrebari: "Va amintiti ce este punctul?"-este cel mai simplu element de limbaj plastic din care evolueaza intreaga creatie; "Dar ce este linia?"-reprezinta deplasarea unui punct de-a lungul unui vector; |
Initiala - tip intrebare-raspuns. |
|
O1 O2 |
TRANSMITEREA NOULUI CONTINUT SI STIMULAREA IMAGINATIEI CREATOARE 10-15 min |
EXPUNEREA, CONVERSATIA, DIALOGUL DIRIJAT, DEMONSTRATIA Profesorul scrie pe tabla tema si subiectul plastic. Explica faptul ca stucturile sunt forme egale sau asemanatoare, repetate, cu legatura intre ele si exemplifica structurile naturale: minerale, vegetale, animaliere (cele mai ordonate structuri sunt cele ale fagurilor de albine si ale cristalelor). In continuare, profesorul le explica elevilor cum se prezinta structura in artele plastice- ca un ansamblu de elemente plastice aflate intr-o stransa legatura: puncte, linii, pete, forme . In artele decorative structurile naturale pot fi transformate in structuri artistice plastice prin stlizare; Profesorul le va vorbi despre stilizare, despre cum se simplifica, expresiv si clar, un element din natura, dandu-i-se un spect decorativ si putand deveni motiv decorativ (exemplu: arta pupulara-traditionala). De asemenea, profesorul scrie la tabla lucrurile importante care trebuie retinute. Elevii noteaza in caiete ceea ce scrie profesorul la tabla sau dicteaza. |
Continua |
O3 O4 |
DESFASURAREA ACTIVITATII SI OBTINEREA PERFORMANTEI 20-25 min |
EXERCITII , EXERCITIUL JOC , PROIECT COMPOZITIONAL, EXPLICATIA Elevii incep activitatea individual, fiind indrumati in permanenta de catre profesor, frontal sau individual prin conversatie si compararea lucrarilor, orientand executarea corecta a acestora In acest timp elevii realizeaza plansele, iar in cazul unor nelamuriri apeleaza la profesor, care ii verifica si le raspunde la solicitari. |
Continua- se realizeaza pe tot parcursul lectiei, fie individual, fie frontal. In cazul evaluarii frontale, profesorul prezinta in fata clasei lucrarile care raspund cel mai bine temei si subiectului plastic sau nu. In cazul evaluarii individuale, profesorul trece pe la fiecare elev , precizandu-i ce este bine si ce nu, dupa caz. |
O5 |
EVALUAREA 5min |
CONVERSATIA,ANALIZA, COMPARATIA Profesorul noteaza la tabla criteriile de evaluare. Selecteaza si prezinta in fata clasei lucrarile care corespund cel mai bine subiectului si temei plastice. Acestea pot fi astfel analizate si comparate prin autoevaluare formativa, pe baza criteriilor de evaluare. |
Finala |
INCHEIEREA ACTIVITATII 2 min |
Profesorul face aprecieri privind desfasurarea lectiei si participarea elevilor; solicita continuarea lucrarilor neterminate (daca e cazul). Profesorul face recomandarile pentru ora urmatoare, anuntand tema si subiectul si indicand materialele pe care elevii trebuie sa le aduca. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7377
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved