| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DIDACTIC
Data :
Scoala cu clase I-VIII Nr. 4, Suceava
Clasa a III-a D
Invatator:
Aria Curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba romana
Tema: Parti de vorbire
Tipul lectiei: de consolidare si sistematizare a cunostintelor
Obiective de referinta
v sa utilizeze corect in enunturi partile de vorbire studiate ;
v sa sesizeze utilizarea corecta a cuvintelor in flexiune ;
Obiective operationale :
O1 - sa utilizeze corect partile de vorbire studiate in enunturi proprii ;
O2 - sa modifice forma substantivului in functie de categoria gramaticala a numarului ;
O3 - sa aleaga solutia corecta din mai multe variante ;
O4 - sa analizeze morfologic partile de vorbire studiate , precizand categoriile
gramaticale ale acestora ;
O5 - sa sesizeze corectitudinea gramaticala a unui enunt oral sau scris ;
Strategii de predare - invatare :
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, analiza gramaticala, observatia, ;
Mijloace de invatamant: planse, floare cu exercitii, fise de evaluare;
Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual
Bibliografie:"Metodica predarii limbii romane", Ion Berca, Ed. Didactica si Pedagogica,
Bucuresti, 1971;
| 
   Evenimentul didactic  |  
   
   Ob.  |  
   
   Timp  |  
   
   Continutul instructiv-educativ  |  
   Strategii de predare-invatare  |  
   
   Evaluare  | 
 ||
| 
   Metode  |  
   Mijloace de invatamant  |  
   Moduri de organizare  | 
 |||||
| 
   1.Moment organizatoric  |  
   Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.  |  ||||||
| 
   2Verificarea temei pentru acasa  |  
   Se verifica tema acasa, atat cantitativ cat si calitativ.  |  
   conversatia explicatia  |  
   evaluare orala  | 
 ||||
| 
   
   3. Captarea atentiei  |  
   
   
   
   O5  |  
   Se prezinta o plansa iar copiii trebuie sa gaseasca toate cuvintele. Se observa ca aceste cuvinte sunt partile de vorbire invatate.ANEXA 1  |  
   conversatia jocul didactic  |  
   
   plansa  |  
   
   
   frontal  |  ||
| 
   4. Anuntarea temei  |  
   Se anunta ca vor lucra exercitii cu partile de vorbire invatate.  |  
   explicatia  |  |||||
| 
   5.Reactualizarea si consolidarea cunostintelor  |  
   
   
   
   
   
   
   
   O1 O2 O1 O3 O5 O4 O5  |  
   Se prezinta o plansa cu o floare, fiecare petala a florii reprezentand o parte de vorbire. Se va lua pe rand cate o petala si se va rezolva exercitiul de pe spatele petalei. VERB: Alcatuiti o propozitie in care sa existe un verb ce exprima actiunea, persoana a II-a nr. plural. SUBSTANTIV: Care este forma de plural a sunstantivelor: Coperta - hotel Moneda - chibrit - Inghetata - corn - Alcatuiti oral propozitii cu ele. ADJECTIV: Formati de la urmatoarele substantive, adjective: ciocolata - aur - caramida - visina - Alcatuiti propozitii cu forma de plural a unui adjectiv. PRONUME: In propozitia: " Iei lectii de pian impreuna cu ei?" a) exista doua pronume personale, pers a III-a nr pl, gen masculin; b) exista un pronume pers, pers a II-a nr. pl; c) exista un pronume pers, pers a III-a , nr. pl, gen masculin; NUMERAL: Taiati cu o linie forma incorecta a numeralelor: Clasa intai / clasa intaia Doisprezece fete / douasprezece fete Douazeci si cinci lei / douazeci si cinci de lei Al optulea copil / al optulea copil Treizeci si unu de zile / treizeci si una de zile Exercitii: 
 A doua fetita isteata alearga dupa ele. 2. Alcatuiti propozitii in care cuvantul noua sa fie pe rand numeral, adjectiv, pronume personal. 3. Corectati greselile din textul urmator: "Mi-ar place sa fi cu mine aici, la marea neagra. Pescarusii se aseaza pe valurile arginti si creaza o atmosfera de basm. Mica casa de la malul marii te asteapta"  |  
   
   
   
   
   conversatia euristica explicatia Exercitiul Analiza gramaticala  |  
   
   
   
   
   
   
   
   
   Floare cu exercitii Plansa cu exercitii  |  
   
   
   
   
   
   frontal Frontal frontal  |  
   
   
   
   
   
   evaluare colectiva evaluare colectiva  | 
 |
| 
   6. Evaluarea cunostintelor  |  
   O1 O3  |  
   Se impart copiilor fisele de evaluare.Se citeste povestirea gramaticala, explicandu-se ce au de facut.  |  
   explicatia, povestirea gramaticala exercitiul  |  
   fise de evaluare  |  
   individual  |  
   evaluare scrisa  | 
 |
| 
   7. Incheierea activitatii  |  
   Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor. Se da tema pentru acasa.  |  
   conversatia  |  |||||
| 
   L  |  
   A  |  
   M  |  
   N  |  
   V  |  
   E  |  
   R  |  
   B  |  
   L  |  
   O  | 
 
| 
   C  |  
   D  |  
   W  |  
   B  |  
   N  |  
   L  |  
   T  |  
   N  |  
   K  |  
   T  | 
 
| 
   T  |  
   J  |  
   S  |  
   D  |  
   U  |  
   F  |  
   B  |  
   V  |  
   C  |  
   T  | 
 
| 
   Z  |  
   E  |  
   F  |  
   W  |  
   M  |  
   R  |  
   L  |  
   B  |  
   F  |  
   L  | 
 
| 
   W  |  
   C  |  
   G  |  
   N  |  
   E  |  
   B  |  
   M  |  
   C  |  
   G  |  
   M  | 
 
| 
   G  |  
   T  |  
   H  |  
   P  |  
   R  |  
   O  |  
   N  |  
   U  |  
   M  |  
   E  | 
 
| 
   N  |  
   I  |  
   M  |  
   Z  |  
   A  |  
   W  |  
   P  |  
   L  |  
   S  |  
   H  | 
 
| 
   T  |  
   V  |  
   R  |  
   P  |  
   L  |  
   Y  |  
   Y  |  
   S  |  
   G  |  
   P  | 
 
| 
   S  |  
   U  |  
   B  |  
   S  |  
   T  |  
   A  |  
   N  |  
   T  |  
   I  |  
   V  | 
 
| 
   G  |  
   B  |  
   T  |  
   D  |  
   G  |  
   V  |  
   N  |  
   R  |  
   C  |  
   M  | 
 
ANEXA 1
Gaseste cuvintele ascunse si spune ce reprezinta ele!
ANEXA 2
Nume ............
FISA DE EVALUARE
| 
   O scolarita a cerut colegelor sale sa alcatuiasca o propozitie in care sa existe: - un numeral ordinal, genul feminin; - un adjectiv asezat inaintea unui substantiv; - un verb ce exprima starea, pers a III-a numarul singular  | 
 
Fetele au gasit urmatoarele solutii. Alegeti varianta corecta !
a) Al doilea statea in gradina frumoasa.
b) Al doilea alerga in frumoasa gradina.
c) A doua statea in frumoasa gradina.
d) A doua alerga in frumoasa gradina.
Nume.........
FISA DE EVALUARE
| 
   O scolarita a cerut colegelor sale sa alcatuiasca o propozitie in care sa existe: - un numeral ordinal, genul feminin; - un adjectiv asezat inaintea unui substantiv; - un verb ce exprima starea, pers a III-a numarul singular  | 
 
Fetele au gasit urmatoarele solutii. Alegeti varianta corecta !
a) Al doilea statea in gradina frumoasa.
b) Al doilea alerga in frumoasa gradina.
c) A doua statea in frumoasa gradina.
d) A doua alerga in frumoasa gradina.
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 4049				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved