| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DIDACTIC
SCOALA cu clasele I-VIII Basca - Chiojdului
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Propozitia subordonata completiva directa
TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte
DURATA:
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- sa dea definitia propozitiei subordonate completive directe
O2 - sa identifice subordonatele completive directe in diferite texte
O3- sa stie care sunt termenii regenti ai subordonatei completive directe
O4- sa stie care sunt elementele de relatie (introductive)
O5- sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei completive directe
O6- sa construiasca fraze cu subordonate completive directe introduse prin diferite elemente de relatie si cu termeni regenti diferiti
b) PSIHOMOTORII
O7 - sa stie sa transforme un complement direct in propozitie completiva directa si invers
CONTINUTURI:
C1: definitia propozitiei subordonate completive directe;
C2: termeni regenti;
C3: elementele de relatie(introductive);
C4: topica si punctuatia subordonatei completive directe;
C5: contragerea si expansiunea.
| 
   O1  |  
   O2  |  
   O3  |  
   O4  |  
   O5  |  
   O6  |  
   O7  | 
 |
| 
   C1  |  |||||||
| 
   C2  |  |||||||
| 
   C3  |  |||||||
| 
   C4  |  |||||||
| 
   C5  |  
1) RESURSE
a) Continuturi vizate- conform programei si manualului
b) Capacitati - cunostintele asimilate de elevi anterior
- nivel mediu
c) Locul- sala de clasa
2) METODE SI PROCEDEE - se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee precum; conversatia, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul (de contragere si expansiune), lucrul cu manualul, demonstratia, descoperirea dirijata, observatia
3) MATERIALE SI MIJLOACE - texte lingvistice, fise de lucru, testul de evaluare formativa
I. Alcatuiti fraze in care sa existe o propozitie subordonata completiva directa avand ca termen regente verbe la moduri personale si nepersonale
4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC
Limba si literatura romana, manual ptentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas
Metodica predarii limbii si literaturii romane, C. Parfene, Ed. Polirom, 1999, Iasi
5) FORME DE ORGANIZARE - activitate frontala si independenta individuala si pe grupe
| 
   Obiective operationale  |  
   
   
   MOMENTUL LECTIEI  |  
   TIMP  |  
   TEHNICI DE INSTRUIRE  |  
   Organizarea invatarii  |  
   Mijloace de invatamant  |  
   EVALUARE  | 
 |
| 
   FORME  |  
   Nivelul participarii elevilor  | 
 ||||||
| 
   I.Organizarea clasei -se noteaza absentii, se stabileste ordinea si se pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei  |  
   1min.  |  ||||||
| 
   II. Actualizarea cunostintelor anterioare- prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostintele esentiale despre complementul direct. Elevii au avut ca tema de rezolvat exercitii in care au identificat si analizat complementele directe dintr-un text  |  
   5 min.  |  
   conversatia, explicatia, analiza gramaticala  |  
   frontala  |  
   Manualul, plansa cu complementul direct  |  
   Orala  | 
 ||
| 
   O1  |  
   III. Captarea atentiei elevilor - are loc o discutie despre clasificarea propozitiilor in principale si secundare. Se reamintesc notiuni legate de subiectiva si predicativa, despre contragere si expansiune. Apoi elevii sunt anuntati ca vor continua studiul propozitiilor subordonate .  |  
   3 min  |  
   conversatia, explicatia, analiza gramaticala  |  
   frontala  |  |||
| 
   IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale vom continua studiul propozitiilor subordonate cu propozitia completiva directa, iar la sfarsitul orei va trebui sa ...(se anunta obiectivele operationale mentionate mai sus)  |  
   1min  |  
   conversatia  |  
   frontala  |  
   Orala  | 
 |||
| 
   O1 O2 O3 O4  |  
   V. Prezentarea sarcinilor de invatare - se imparte tabla in doua si se cere si elevilor sa faca acelasi lucru pe caiete. Pe prima jumatate a tablei se vor scrie propozitii care sa contina complemente directe exprimate prin diferite parti de vorbire. Elevii vor analiza sintactic, rand pe rand, propozitiile, urmarind descoperirea c.d. si a termenilor regenti: L-am cunoscut pe scriitor. Cornel stie ceva. Poti citi. Cheama pe trei din grupul sau. Termina de strigat. Porneste a gesticula, l-am auzit strigand chiar.  |  
   10 min  |  
   conversatia, explicatia, analiza
  gramaticala,   |  
   Frontala individuala  |  
   Tabla, Fise de lucru  |  
   Orala  | 
 |
| 
   O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7  |  
   VI. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte- elevii sunt solicitati sa sublinieze complementele directe din propozitiile date si sa le inlocuiasca prin propozitii corespunzatoare, folosind procedeul expansiunii. Astfel se obtin frazele: L-am cunoscut ¹/ pe cine a scris cartea. ²/ Cornel stie ¹/ce s-a intamplat. ²/ Poti ¹/ sa citesti. Cheama ¹/pe cine se afla in grupul sau. ²/ Termina ¹/sa strige. ²/ Porneste¹/ sa gesticuleze²/, l-am auzit³/ cum striga chiar/ Vor fi identificate elementele regente, precum si cuvintele de legatura, ajungandu-se la formularea definitiei CD Propozitia care indeplineste in fraza rolul de complement direct (pe langa un verb tranzitiv din propozitia regenta) se numeste propozitie completiva directa.(CD)  |  
   20 min.  |  
   conversatie euristica explicatia, analiza gramaticala, invatarea prin descoperire dirijata, demonstratia  |  
   Frontala Munca independenta si individuala  |  
   Tabla, Fise de lucru Plansa cu Propozitia subordonata completiva directa  |  ||
| 
   VII. Asigurarea feed-back-ului- are loc pe tot parcursul lectiei, prin aprecieri verbale (Corect!, Bine!, Da!) si prin efectuarea fulger a catorva exercitii de identificare si de motivare.  |  
   3 min.  |  
   conversatie euristica explicatia,  |  
   Frontala  |  
   Manualul  |  |||
| 
   VIII. Evaluarea formativa  |  
   5 min  |  
   conversatie euristica explicatia,  |  
   activitate independenta si pe grupe  |  
   Fise de lucru  |  
   Testul de evaluare formativa  | 
 ||
| 
   IX. Asigurarea retentiei si a transferului Tema pentru acasa  |  
   2 min  |  
   conversatie euristica explicatia,  |  
   activitate independenta  |  
   Alcatuiti fraze care sa contina CD introduse prin diferite elemente de relatie si sa fie cerute de diferite verbe la moduri personale si nepersonale  | 
 |||
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 6237				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved