CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Liceul Teoretic "N. Jiga" Tinca
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: PREDICATUL VERBAL
SCOPUL: Formarea deprinderilor de analiza corecta a predicatului
TIPUL DE LECTIE: Recapitulare de cunostinte
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
sa defineasca predicatul;
sa precizeze tipurile de predicat;
sa precizeze partile de vorbire prin care se exprima predicatul verbal;
sa recunoasca predicatele verbale dintr-un text;
sa analizeze sintactic si morfologic predicatele verbale dintr-un text;
sa construiasca enunturi cu predicate verbale exprimate prin diferite parti de vorbire
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, schema, prezentarea power-point, analizagramaticala
MIJLOACE DE INVATAMANT:
Manualul de limba romana - clasa a VIII-a, Editura "Humanitas", Bucuresti, 2007, autori: Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian
Fisa de munca independenta
Videoproiectorul
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul organizatoric |
Verific prezenta elevilor la ora. Verific instrumentele de lucru ale elevilor. | |
Captarea atentiei |
Solicit elevii sa priveasca prezentarea in power-point a predicatului. |
Elevii privesc. |
Reactualizarea cunostintelor |
Ce este o constructie incidenta? De cine este reprezentata o constructie incidenta? Verific si corectez tema de acasa. Ce este o propozitie? |
- o comunicare suplimentara in interiorul unei comunicari de baza de care nu este legata sintactic. - de: - cuvinte - imbinari de cuvinte - propozitii - fraze Elevii urmaresc verificarea temei si corecteaza. - o comunicare cu un singur predicat |
Anuntarea subiectului |
In lectia de astazi vom recapitula predicatul, respectiv predicatul verbal. |
Elevii noteaza titlul lectiei pe maculator. |
Enuntarea obiectivelor operationale |
Le spun elevilor ce trebuie sa stie la sfarsitul lectiei. |
Elevii asculta. |
Dirijarea invatarii |
Pe tabla scriu exemplele: "Peste varfuri trece luna". (M.Eminescu) Tema a fost scrisa de elev. Isi aduce aminte, cu drag, de voi. Bineinteles ca vor reusi. De buna seama ca vor sosi la timp. Hai la concurs. Elevii sunt atenti la ora. Recunoasteti predicatele din aceste exemple si precizati felul lor. Ce arata acestea? Se defineste predicatul. La ce intrebari raspunde predicatul? De cate feluri este predicatul? Pentru ca in lectia de zi ne ocupam de predicatul verbal, precizati prin ce parti de vorbire se exprima acesta, in exemplele date? Care este sensul verbului "trece"? Dati exemple in care acest verb sa aiba si alte sensuri. Precizati-le! Construiti un enunt in care cuvantul "bineinteles" sa aiba alta valoare morfologica decat in exemplul dat. Construiti un enunt in care cuvantul "bineinteles" sa fie scris atlfel. Ce valoare morfologica are verbul "sunt" di ultimul exemplu dat? Dati un exemplu in care acelasi verb sa aiba alta valoare. Precizati-o! Ce sens are aici? Construiti enunturi in care verbul "a fi" sa aiba urmatoarele sensuri: a costa, a se intampla, a dura, a avea loc Din manual, analizati predicatele verbale din textul de la ex.1 - p-79 Tor din manual, se rezolva ex.2 - p-79 |
Elevii noteaza exemplele pe caiete. - trece, se gandeste, a fost scrisa, isi aduce aminte, bineinteles, de buna seama, hai, sunt atenti - ce se spune despre subiect Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce se spune despre subiect. - ce face? ce este? cine este? cum este? - predicat verbal si predicat nominal - trece - verb predicativ la diateza activa - se gandeste - verb la diateza reflexiva - a fost scrisa - verb la diateza pasiva - isi aduce aminte - locutiune verbala - bineinteles - adverb predicativ - de buna seama - locutiune adverbiala predicativa - hai - interjectie predicativa - aluneca Elevul trece clasa. (promoveaza) Elevul trece pe marcaj. (traverseaza) Timpul trece repede. (se scurge) Bineinteles, vor duce totul la capat. (este adverb) Exercitiul este bine inteles. - valoare copulativa Soarele este pe cer. (valoare predicativa) - se afla, se gaseste Cat e kilogramul de banane? Ce-o fi in padure? Piesa este de trei ore. Evenimentul a fost la Casa de cultura. Elevii analizeaza cateva predicate verbale. Elevii rezolva exercitiul. |
Feed-back-ul |
De pe fisa de munca independenta rezolvati cerinta: Construieste enunturi in care predicatul verbal sa fie exprimat prin: - verb predicativ la diateza reflexiva (pentru nota 5); - locutiune verbala (pentru nota 7); - verba la diateza pasiva (pentru nota 9); - locutiune adverbiala predicativa (pentru nota 10). |
Elevii rezolva cerinta. |
Evaluarea performantei |
Notez calitatea raspunsurilor date de elevi. | |
Asigurarea transferului |
Ca tema, aveti de terminat ex.1 - p.79 |
Elevii noteaza tema |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3740
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved