| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DIDACTICA
I. Date generale:
1. Disciplina/Modulul: Bazele alimentatiei
2. Clasa: a IX-a A (SAM), domeniul Turism si alimentatie
3. Tema lectiei: Verificarea calitatii produselor cerealiere
4. Subiectul lectiei: Verificarea calitatii crupelor, fainii si pastelor fainoase
. Tipul lectiei: Activitate de laborator
6. Data
Unitatea de competenta din SPP: (UC17) - Calitatea produselor si serviciilor in U.A.P.
8. Competenta din SPP (C3) - Verifica organoleptic produsele
II. Obiective operationale:
| 
   Competente vizate  |  
   Performante dobandite de catre elevi - La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:  | 
 
| 
   1. Cunoastere  |  
   - sa defineasca crupele, faina si pastele fainoase - sa precizeze sortimentele de crupe si paste fainoase, respectiv tipurile de faina  | 
 
| 
   2. Aplicare  |  
   - sa identifice sortimentele de crupe si paste fainoase, respectiv tipurile de faina - sa utilizeze corect metode senzoriale de verificare a calitatii produselor cerealiere - sa completeze corect buletinele de analiza  | 
 
| 
   3. Analiza  |  
   - sa caracterizeze crupele, faina si pastele fainoase - sa identifice abaterile caracteristicilor organoleptice ale produselor analizate, fata de conditiile de admisibilitate prevazute in actele normative  | 
 
| 
   4. Evaluare  |  
   - sa decida si sa argumenteze care dintre sortimente de produse cerealiere analizate pot fi date in consum  | 
 
III. Resurse didactice:
a) Expozitiv-euristice: conversatia (introductiva, de comunicare, de sistematizare, fixare si evaluare, finala), dialog, asalt de idei
b) De cercetare-descoperire: observatia independenta si dirijata,descoperire inductiva, studiul de caz
c) Evaluativ-stimulative: apreciere verbala, chestionare orala si prin activitate de laborator, autoevaluare
DESFASURAREA LECTIEI
| 
   Evenimente instruc-tionale  |  
   Du-rata  |  
   A c t i v i t a t e a d e i n v a t a r e  |  
   Continutul invatarii  | 
 |
| 
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevilor  | 
 |||
| 
   1.Moment organizatoric  |  
   
   min  |  
   Verifica prezenta, tinuta elevilor, indeplinirea conditiilor didactico-materiale necesare desfasurarii activitatii  |  
   Anunta absentii Se pregatesc pentru inceperea activitatii  |  |
| 
   2. Captarea atentiei  |  
   4 min  |  
   - Enunta subiectul si obiectivele lectiei, - Subliniaza importanta practica a activitatii, pt. a asigura un caracter constient al invatarii  |  
   Receptioneaza, gandesc, raspund la intrebari cand sunt solicitati  |  
   - Obiective operationale - Argumentarea importantei verificarii calitatii materiilor prime folosite in alimentatie  | 
 
| 
   3.Reactuali-zarea cunostin-telor si realizarea ,,ancorelor invatarii"  |  
   20 min.  |  
   - Adreseaza intrebari intregii clase - Valideaza ori completeaza/corecteaza cu ajutorul elevilor raspunsurile incomplete/gresite  |  
   Receptioneaza, gandesc, raspund la intrebari cand sunt solicitati Participa activ la lectie  |  
   - Definiti si clasificati crupele, faina si pastele fainoase - Caracterizati pe scurt crupele normale, extrudate, expandate si faina si pastele fainoase - Cum se realizeaza verificarea calitatii produselor cerealiere?  | 
 
| 
   4. Organizarea si desfasurarea activitatii de laborator  |  
   45 min.  |  
   - Formeaza 5 grupe omogene de elevi, solicitand fiecareia sa-si selecteze produsele cerealiere pe care le au la dispozitie: 
 - Solicita fiecarei grupe sa realizeze pe baza observatiei independente, examenul organoleptic al produselor selectate si sa completeze buletinele de analiza, formuland la final, concluziile - Solicita fiecarei grupe sa-si desemneze cate un reprezentant pentru a nota pe flip-chart abaterile constatate in cazul produselor pe care le-au constatat - Realizeaza rotatia grupelor, respectiv a sarcinilor, astfel incat fiecare grupa sa analizeze toate produsele cerealiere si-si noteze propriile concluzii si sa compare rezultatele proprii cu cele mentionate pe flip-chart de catre colegii din celelalte grupe. Prin sondaj solicita elevilor apartinand fiecarei grupe, sa comunice rezultatele finale ale activitatii realizate - Pe tot parcursul lectiilor dirijeaza activitatea elevilor, prin metode didactice adecvate situatiilor create, stimuleaza si motiveaza elevii sa participe activ la toate secventele  |  
   - Receptioneaza sarcinile - Selecteaza produsele cerealiere - Realizeaza individual examenul organoleptic pentru fiecare sortiment de produs selectat - Completeaza buletinele de analiza - Comunica rezultatele analizei - Raspund la intrebari - Fiecare grupa isi desemneaza cate un reprezentant pentru a nota pe flip-chart abaterile constatate in cazul produselor pe care le-au constatat - Prin rotatie toate grupele vor realiza analiza organoleptica a tuturor sortimentelor de produse cerealiere existente si va evalua daca abaterile expuse pe flip-chat de catre fiecare grupa, pentru produsele sale, sunt reale si complete. - Trag concluzii  |  
   Conditii de calitate/admisibilitate ale crupelor Conditii de calitate/admisibilitate ale fainii Conditii de calitate/admisibilitate ale pastelor fainoase Caracteristici organoleptice ale crupelor, fainii, pastelor fainoase: aspect (forma, granulozitate, uniformitate, marime, culoare, luciu, integritate, sticlozitate, etc) prezenta corpurilor straine, infestare gust miros, aroma Abateri de la conditiile de admisibilitate ale crupelor si ale fainii  | 
 
| 
   5. Feed-back Concluzii  |  
   25 min.  |  
   - Solicita intregii clase sa raspunda la intrebari - Face aprecieri globale asupra lectiei - Apreciaza gradul de realizare a obiectivelor propuse - Stabileste linia de perspectiva  |  
   - Raspund la intrebari - Receptioneaza mesajul - Isi autoevalueaza activitatea - Isi noteaza in caiete sarcinile pentru ora urmatoare  |  
   - Cum am realizat verificarea calitatii produselor cerealiere? - Ce reprezinta buletinul de analiza si ce scop are completarea lui?  | 
 
Laboratorul
Numele si prenumele executantului.. Clasa...
BULETIN DE ANALIZA
Grupa de produse: CRUPE DIN GRAU
Cantitatea de produse analizate
Data efectuarii analizei.
| 
   Denumirea produsului  |  
   Caracteristici  |  
   Conditii de admisibilitate  |  
   Abateri constatate  | 
 
| 
   Aspect  |  
   Boabe rotunde, de culoare alb-galbuie cu nuanta roscata, fara corpuri straine  |  ||
| 
   Gust, miros  |  
   Gust placut, dulceag, fara miros strain, fara urme de coaja  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Gris  |  
   Aspect  |  
   Granule uniforme, de culoare alb-galbuie, fara corpuri straine  |  |
| 
   Miros  |  
   Placut, fara miros de mucegai, de incins sau alte mirosuri straine  |  ||
| 
   Gust  |  
   Specific, putin dulceag, cu aroma specifica la cel cu adaosuri, fara gust amar sau acru, fara scrasnet la mestecare  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Pufarin  |  
   Aspect  |  
   Boabe expandate, de diferite culori, fara corpuri straine  |  |
| 
   Gust, miros, aroma  |  
   Gust dulce placut, miros si aroma specifice adaosurilor, fara gust sau miros strain  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  
Concluzii...
Laboratorul
Numele si prenumele executantului.. Clasa...
BULETIN DE ANALIZA
Grupa de produse: CRUPE DIN OREZ
Cantitatea de produse analizate
Data efectuarii analizei.
| 
   Denumirea produsului  |  
   Caracteristici  |  
   Conditii de admisibilitate  |  
   Abateri constatate  | 
 
| 
   Orez glasat (Tip G)  |  
   Aspect  |  
   Boabe intregi, complet decorticate, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare alb-galbuie  |  
    | 
 
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice orezului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Aspect  |  
   Placut, boabe intregi, sticloase, complet decorticate, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare alba  |  ||
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice orezului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Pufarin  |  
   Aspect  |  
   Boabe expandate, de diferite culori, fara corpuri straine  |  |
| 
   Gust, miros, aroma  |  
   Gust dulce placut, miros si aroma specifice adaosurilor, fara gust sau miros strain  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  
Concluzii
Laboratorul
Numele si prenumele executantului.. Clasa...
BULETIN DE ANALIZA
Grupa de produse :CRUPE DIN PORUMB
Cantitatea de produse analizate.
Data efectuarii analizei.
| 
   Denumirea produsului  |  
   Caracteristici  |  
   Conditii de admisibilitate  |  
   Abateri constatate  | 
 
| 
   Malai Extra (Grisat)  |  
   Aspect  |  
   Granule mari de culoare galben-portocalie, fara urme vizibile de tarate, fara impuritati, corpuri straine  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Gust placut, dulceag, miros caracteristic, fara gusturi si mirosuri straine (acru, mucegai, ranced, incins)  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Malai superior  |  
   Aspect  |  
   Granule mici de culoare galbena, cu urme usoare de tarate, fara corpuri straine  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Gust placut, dulceag, miros caracteristic, fara gusturi si mirosuri straine (acru, mucegai, ranced, incins)  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Aspect  |  
   Culoare uniforma, galben-aurie, fara urme de arsuri, fara corpuri straine, fara infestare  |  ||
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice produse-lor prajite din porumb, crocante  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Pufuleti  |  
   Aspect  |  
   Culoare galbena, fara pete, intregi  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Placut, usor sarat, fara gust sau miros straine, sfaramiciosi  |  
Concluzii...
Laboratorul
Numele si prenumele executantului.. Clasa...
BULETIN DE ANALIZA
Grupa de produse: CRUPE DIN ORZ, din OVAZ si din SECARA
Cantitatea de produse analizate
Data efectuarii analizei.
| 
   Denumirea produsului  |  
   Caracteristici  |  
   Conditii de admisibilitate  |  
   Abateri constatate  | 
 
| 
   Arpacas din orz  |  
   Aspect  |  
   Boabe ovale, rotunjite, decorticate si slefuite, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare roscata.  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice orzului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc), fara urme de coaja.  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Aspect  |  
   Boabe ovale, laminate, de culoare alb-galbuie, fara corpuri straine  |  ||
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice ovazului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, incins, etc).  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  ||
| 
   Fulgi de secara  |  
   Aspect  |  
   Boabe ovale, laminate de culoare galben-roscata, fara corpuri straine.  |  |
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  
Concluzii
Laboratorul
Numele si prenumele executantului.. Clasa...
BULETIN DE ANALIZA
Grupa de produse: FAINA si PASTE FAINOASE
Cantitatea de produse analizate
Data efectuarii analizei.
| 
   Denumirea produsului  |  
   Caracteristici  |  
   Conditii de admisibilitate  |  
   Abateri constatate  | 
 
| 
   Faina de grau 000  |  
   Aspect  |  
   Pulbere fina, de culoare alba, fara urme vizibile de tarate, fara impuritati, fara aglomerari, fara infestare  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Gust placut, dulceag, fara scrasnet la mestecare, miros placut, fara gust/ miros straine.  |  ||
| 
   Faina integrala  |  
   Aspect  |  
   Pulbere fina, de culoare cenusiu-deschis, cu urme vizi-bile de tarate, fara impuritati, fara aglomerari, fara infestare  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, caracteristice graului macinat, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, incins, etc).  |  ||
| 
   Paste fainoase obisnuite  |  
   Aspect  |  
   Suprafata neteda, mata, fara urme de faina neframantata, se admit asperitati mici indoituri usoare si mici deformari, culoare alb-galbuie uniforma  |  |
| 
   Gust, miros, infestare  |  
   Gust si miros specifice, fara gust /miros strain, fara infestare  |  ||
| 
   Paste fainoase superioare  |  
   Aspect  |  
   Suprafata neteda, translucide, fara urme de faina neframantata, in ruptura cu aspect sticlos, se admit particule punctiforme de culoare alb-brun, culoare galbuie sau in nuanta specifica adaosurilor, fara corpuri straine  |  |
| 
   Gust, miros  |  
   Placute, specifice adaosurilor  |  ||
| 
   Infestare  |  
   Lipsa  |  
Concluzii
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 5499				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved