CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
Clasa: a VI-a
Timp: 1 ora
Obiectul: Limba romana
Tipul de curriculum: mixt
Unitatea de continut: adverbul
Subiectul lectiei: Gradele de comparatie ale adverbului
Tipul lectiei: lectie de predare-invatare (mixta)
Obiective de referinta: sa recunoasca adverbele la grade de comparatie diferite; sa foloseasca in enunturi forme diferite de grad ale adverbului; sa distinga adverbele care nu au grade de comparatie; sa identifice figuri de stil formate cu ajutorul adverbelor aflate la grade de comparatie diferite.
Strategii de predare
Ø Metode si procedee: expunerea, conversatia, explicatia, argumentarea, exercitiul, jocul didactic;
Ø Mijloace de invatamant: planse, fise de lucru, rebusuri, creta colorata, texte pentru exemplificare;
Ø Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe;
Bibliografie: manualul clasei si alte manuale alternative, caietul elevului, Gramatica practica a limbii romane de Stefania Popescu, Gramatica limbii romane, Editura Academiei.
Desfasurarea lectiei
pozitiv - tarziu
Gradele de de superioritate- mai tarziu
comparatie ale comparativ de inferioritate - mai putin tarziu
adverbului de egalitate - la fel de tarziu
superlativ relativ de superioritate - cel mai tarziu
de inferioritate- cel mai putin
tarziu
absolut - foarte bine
Elevii vor alcatui propozitii cu adverbul tarziu la toate gradele de comparatie
b) Pornind de la observatia ca nu toate adverbele pot avea grade de comparatie, elevii vor incerca sa ilustreze aceasta cu exemple:
Adverbe care au grade de comparatie |
Adverbe care nu au grade de comparatie |
frumos (provenit din adjectiv) |
aici |
bine |
acolo |
departe |
niciodata |
aproape |
mereu |
repede |
undeva |
c) Exercitii de fixare:
Ø Rezolvarea exercitiilor din manual;
Ø Pe baza fisei nr 1 elevii vor formula propozitii in care adverbele repede, incet, rapid, agale, usor sa fie la diferite grade de comparatie;
Ø In limita timpului ramas, vor fi propuse spre rezolvare urmatoarele exercitii:
Fisa nr 2
Subliniati cu o linie adverbele care pot avea grade de comparatie si analizati-le aratand felul lor si gradul de comparatie. Subliniati cu doua linii adverbele care nu pot avea grade
a) "Sosi primavara. Pomul inflori mai frumos si lega mai mult decat alta data."
(P. Ispirescu)
b) "Cerul era insa mohorat si nepasator si se cobora foarte jos, parca s-ar fi pus sa striveasca pamantul. In vazduh ratacea o tristete grea care patrundea in suflete mai adanc decat frigul atotstapanitor."
(L. Rebreanu)
c) "Inganat de glas de ape
Cant-un corn cu-nduiosare
Tot mai tare si mai tare,
Mai aproape, mai aproape."
(M. Eminescu)
Fisa nr 3
Puneti adverbele la gradele de comparatie cerute in paranteza:
Sportivul alearga repede (superlativ absolut). Privighetoarea canta frumos fata de alte pasari (superlativ relativ). In comparatie cu George, Andrei scrie frumos (comparativ de superioritate). A desenat bine, ca si colegii lui (comparativ de egalitate). Cu colega lui nu prea a vorbit frumos, asa cum a facut Mihai (comparativ de inferioritate).
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6305
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved