| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
Proiect de lectie
Unitatea de invatamant : UPT, DCLS, CRP
Data
Propunator-Practicant
Clasa : an 2
Durata : 15 minute
Nr. de elevi prezenti/inscrisi
Disciplina : Didactica psihologiei
Unitatea de invatamant : "Strategii argumentative in predarea psihologiei"; apartine de capitolul "Strategii discursive utilizate in predarea psihologiei"
Tipul lectiei : expunere
Scopul lectiei : educativ
Obiective operationale : elevul va fi capabil sa :
- defineasca argumentarea si caracteristicile acesteia;
- cunoasca strategii si conditii de argumentare;
Resurse procedurale :
-metode de invatamant : expozitiunea-descrierea
-forme de organizare a activitatii de invatare : colective, frontala-prezentare la proiector
-forme de dirijare a activitatii de invatare : dirijata de profesor cu ajutorul materialului didactic: proiector
| 
   Momentele lectiei  |  
   Continuturi  |  
   Obiective de referinta/Competenta specifica  |  
   Resurse  |  
   Evaluare  | 
 ||
| 
   Metode  |  
   Mijloace  |  
   Forme de organizare a lucrului cu elevii  | 
 ||||
| 
   Captarea atentiei; moment organizatoric  |  
   Se capteaza atentia prin anuntarea titlului lectiei; pregatirea materialului didactic necesar(proiector)  |  
   Sa inteleaga continutul titlului; sa prezinte interes pentru titlul prezentat  |  
   Brainstorming-despre argumentare  |  
   Prin intermediul proiectorului, folosirea slide-urilor Manual  |  
   Colective-expunere  |  
   Atentia data profesorului  | 
 
| 
   Verificarea cunostintelor anterioare  |  
   Scurta recapitulare a cunostintelor predate anterior  |  
   Sa formuleze corect si sa stie raspunsurile la lectia precedenta  |  
   Metode interogative: conversatie didactica  |  
   Manual  |  
   Colective si individuale: X, ce am facut ora trecuta?  |  
   Participare activa, calitatea raspunsurilor date de elevi  | 
 
| 
   Comunicarea noilor cunostinte  |  
   Expunerea si descrierea conceptului de "argument", cu ajutorul slide-urilor pentru a se intelege mai bine  |  
   Sa fie atenti si sa manifeste interes pentru noua lectie  |  
   Expunere: Argumentarea este.. Caracteristicile argumentarii sunt.  |  
   Manual Slide-uri  |  
   Colective-expunere  |  
   Atentia data profesorului  | 
 
| 
   Fixarea cunostintelor predate  |  
   Lamuriri suplimentare la intrebarile puse de elevi sau punerea de intrebari scurte pe parcursul predarii pentru a vedea daca s-au inteles corect informatiile  |  
   Sa formuleze intrebari si raspunsuri in legatura cu textul lectiei  |  
   Conversatia didactica: Ce ati inteles voi ca este argumentarea? Cate caracteristici are?Si care sunt ele?  |  
   -  |  
   Colective si individuale  |  
   Analiza intrebarilor si a raspunsurilor date de elevi  | 
 
| 
   Conexiunea inversa (feedback)  |  
   Raspunsuri la intrebarile puse de elevi  |  
   Sa formuleze intrebari cu scopul clarificarii unor neintelesuri din lectie  |  
   Conversatia didactica  |  
   Manual Slide-uri  |  
   Colective si individuale  |  
   Analiza intrebarilor puse de elevi  | 
 
| 
   Evaluarea performantelor (cunostintelor)  |  
   Intrebari punctuale cu privire la continutul lectiei expuse  |  
   Raspunsul corect dat de elevi la intrebarile puse de profesor  |  
   Conversatia didactica  |  
   Manual Slide-uri  |  
   Colective  |  
   Evaluare frontala  | 
 
| 
   Asigurarea retentiei  |  
   Tema pentru acasa : sa invete lectia predata  |  
   Sa faca tema, adica sa invete pentru ora viitoare  |  
   Tema  |  
   Colective- tema  |  
   Evaluare frontala ora urmatoare  | 
 |
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 1722				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved