CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data:
Scoala de Arte si Meserii Pancesti
Clasa: a
Invatator:
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Elemente intuitive de geometrie
Tema: Dreptunghiul si patratul
Tipul lectiei: Predare - invatare
Obiective cadru si de referinta:
Obiective operationale:
a) cognitive: O.C.1: sa recunoasca figurile geometrice corespunzatoare notiunilor geometrice invatate anterior
nivel minimal: recunoasterea a 3 figuri geometrice din
imaginea prezentata;
nivel mediu: recunoasterea a 6 figuri geometrice din
imaginea prezentata;
nivel maximal: recunoasterea celor 8 figuri geometrice din
imaginea prezentata;
O.C.2: sa identifice notiunile in alte situatii si in situatii
corespunzatoare mediului inconjurator;
nivel minimal: identificarea a 2 elemente din mediul inconjurator;
nivel mediu: identificare a 6 elemente din mediul inconjurator;
nivel maximal: identificarea, pentru fiecare figura geometrica,
a unui element cu justificarea asemanarii.
O.C.3: sa defineasca notiunile de poligon si triunghi;
nivel minimal: definirea, cu ajutor, a uneia din notiuni;
nivel mediu: definirea, cu ajutor, a ambelor notiuni;
nivel maximal: definirea corecta a notiunilor.
O.C.4: sa identifice patratul si dreptunghiul
Nivel minimal: identificarea figurilor, cu intampinarea de greutati
in denumirea lor;
Nivel mediu: identificarea, fara sprijin, a uneia dintre figurile
geometrice
Nivel maximal: identificarea, fara sprijin, a ambelor figuri
geometrice
O.C.5: sa construiasca folosind betisoare, pe banca si apoi in caiete,
dreptunghiuri si patrate
Nivel minimal: intampinarea de greutati in construirea figurilor
geometrice si in desenarea acestora;
Nivel mediu: construirea corecta folosind betisoarele, dar desenarea
gresita a figurilor geometrice
Nivel maximal: realizarea corecta a constructiilor si desenelor
b) afective: O.A.1: vor participa cu placere si interes la lectie;
c) motrice: O.M.1: sa foloseasca in mod corespunzator instrumentele de
lucru;
O.M.2: sa reprezinte prin desen notiunile invatate;
O.M.3: sa construiasca figuri geometrice cu ajutorul betelor
de chibrit / betisoarelor
Strategii didactice:
a) in functie de particularitatile gandirii elevilor:
strategie inductiva;
starategie analogica
b) dupa gradul de dirijare a invatarii:
strategie algoritmica;
strategie bazata pe rezolvarea independenta a problemelor
Metode:
a) de transmitere:
expozitive: M1-explicatia, M2-descrierea
conversative: M3-conversatia, M4-problematizarea
b) de explorare:
directe: M5-observarea organizata
indirecte: M6-demonstratia imaginilor, M7-demonstratia grafica
c) de actiune:
reale: M8-exercitiul, M9-algoritmizarea
Mijloace:
a) informativ - demonstrative: m1-reprezentari figurative, m2-reprezentari simbolice;
b) de exersare a deprinderilor: m3-truse geometrice, m4-bete de chibrit / betisoare
c) de evaluare: m5-fisa de evaluare
Forme de organizare: F1-frontala, F2- individuala
Resurse:
a) oficiale: "Programa scolara pentru clasele I - IV";
b) pedagogice: C.Lupu, D.Savulescu, "Metodica predarii matematicii
Manual pentru clasa a XI-a Licee pedagogice",
ed. Paralela 45, Pitesti, 2000
S. Pacearca, M.Mogos, "Matematica - manual pentru
Clasa a
Etapele activitatii |
Ob. Op. |
Unitati de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace |
Forme de org. |
|||||||||
I. Captarea atentiei |
Indic elevilor sa priveasca cu atentie imaginile ce reprezinta corpuri geometrice. |
|
M3 |
m1 |
F1 | ||||||||
II. Enuntarea temei si a obiectivelor |
Comunic elevilor continutul invatarii si performantele asteptate: recunoasterea, definirea, identificarea si construirea figurilor geometrice. |
Asculta cu atentie si interes |
M3 |
F1 | |||||||||
Actualizarea cunostintelor |
O.C.1 O.C.3 |
Solicit elevilor sa deseneze figurile geometrice si sa denumeasca notiunile de:dreapta, segment de dreapta, poligon, triunghi. Adevarat sau fals? a) Dreapta este mariginita b) Punctul este urma lasata de varful unui creion c) Segmentul de dreapta este marginit la unul din capete Ce este poligonul? Ce este triunghiul? |
Raspund solicitarilor |
M7 |
m1 |
F1 | |||||||
IV. Prezentarea noului continut |
Solicit elevilor sa adauge reprezentarilor figurative cu 3 laturi (triunghiurilor) inca un betisor, astfel incat sa formeze poligoane cu 4 laturi. Ce figuri geometrice ati realizat? Astazi ne vom opri asupra acestor doua figuri geometrice: dreptunghiul si patratul. |
romb, patrat, dreptunghi. |
M4 |
m1 |
F1 |
observarea sistematica |
|||||||
V. Dirijarea invatarii |
O.C.2 O.C.4 OM2 |
Dati exemple de obiecte din mediul inconjurator care au aceste 2 forme. Se aseamana aceste 2 figuri geometrice? Prin ce? Prin ce se deosebesc ele? Desenati un patrat cu latura de 1cm. Desenati un dreptunghi cu latura mare de 2 cm si latura mica de 1 cm. Folosind 12 betisoare / bete de chibrit ( de lungimi egale), construiti:
|
Raspund solicitarilor |
M3 M4 |
m4 |
F1 | |||||||
VI. Obtinerea performantei |
O.C.4 |
Danut are 10 betisoare de aceeasi lungime. Care este numarul minim de betisoare pe care trebuie sa le foloseasca pentru a construi un dreptunghi? Cate patrate sunt in imaginea alaturata? Dar dreptunghiuri? |
Rezolva cu placere exercitiile |
M7 M8 |
F1 |
tema de lucru in clasa |
|||||||
Feedback-ul |
O.A.1 O.C.2 |
Cititi urmatoarele versuri si realizati desenul pe care vi-l sugereaza: Cand desenez o casa Fac un patrat mai mare, Latura cam de 7 centimetri are. Ferestrele sunt ochii, Dreptunghiuri catre soare. Si daca urci pieptis, Dai si de-acoperis: E un triunghi ce are Un varf proptit in soare. Mai are casa dar Un cos dreptunghiular Pe care ies acum Spirale lungi de fum. Copacii pare-mi-se Coroane deseneaza Din linii curbe-nchise, Doar gardul pe-ndelete, Isi scrie mandru forma Cu linii frante, drepte. E-n jur, precum se stie, ATATA GEOMETRIE. |
Deseneaza cu placere |
M2 M9 |
m2 |
F1 |
observarea sistematica |
||||||
VIII. Evaluarea |
Completarea fisei de evaluare |
M8 |
m5 |
F2 |
fisa de evaluare |
||||||||
IX. Retentia si transferul |
Recomand confectionarea "Voinicului dreptunghi" |
Fisa de lucru
Colorati figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:
2. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:
triunghi dreptunghi patrat
3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.
4. Completeaza figura astfel incat sa obtii un patrat si un dreptunghi:
5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice continute de desen:
1. Colorati figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:
Descriptori de performanta:
nivel minimal: coloreaza 1 alta figura geometrica;
nivel mediu: coloreaza 2 alte figuri geometrice;
nivel maximal: coloreaza celelalte figuri geometrice
2. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:
triunghi dreptunghi patrat
Descriptori de performanta:
nivel minimal: uneste o figura geometrica cu denumirea sa;
nivel mediu: uneste 2 figuri geometrice cu denumirile lor;
nivel maximal: uneste cele 3 figuri geometrice cu denumirile lor.
3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.
Descriptori de performanta:
nivel minimal: deseneaza 1 patrat si un dreptunghi;
nivel mediu: deseneaza 1 patrat si 2 dreptunghiuri;
nivel maximal: deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.
4. Completeaza figura astfel incat sa obtii un patrat si un dreptunghi:
Descriptori de performanta:
nivel minimal: realizeaza una din figurile geometrice;
nivel mediu: realizeaza cele 2 figuri geometrice, ezitari;
nivel maximal: realizeaza corect cele 2 figuri geometrice.
5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice continute de desen:
Descriptori de performanta:
nivel minimal: recunoaste figurile geometrice;
nivel mediu: completeaza tabelul cu ezitari;
nivel maximal: completeaza corect tabelul.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6349
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved