Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE Sa o ajutam pe Murdarica

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



Intalnirea de dimineata



o       Copiii vor fi asezati pe perne in forma de cerc.

o       Spunem  Buna dimineata!  gradinitei (cantecel - fragment)

o       Se prezinta fetita si baiatul (avand in vedere infatisarea si curatenia corporala).

o       Au loc discutii frontale despre cum ne putem ingriji.

o       Captarea atentiei prin aparitia neasteptata a papusii Murdarica.

o       Anuntarea temei: "Sa o ajutam pe Murdarica!"

o       Educatoarea prezinta CENTRELE DE ACTIVITATE, unde copiii vor putea lucra:

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA

GRUPA -

UNITATEA DE INVATAMANT -

TEMA "Sa o ajutam pe Murdarica!"

TIPUL DE ACTIVITATE - Activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII: Familiarizarea copiilor cu diferite activitati care pot satisface unele trebuinte fizice si sociale ale copilului.

CATEGORII / secvente de activitati:

Educatie pentru societate

Educatie plastica

Elemente de activitate casnica

Activitate matematica

CENTRE DE ACTIVITATE SI SUBTEME:

  • STIINTA - Murdarica trebuie sa se spele!

FORMA DE REALIZARE: Joc-exercitiu

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa recunoasca principalele parti componente ale corpului papusii;

O2 - Sa denumeasca principalele obiecte de toaleta si uz personal;

O3 - Sa spele papusa pe maini si pe fata sesizand trecerea de la murdar la curat;

O4 - Sa imbrace papusa;

  • ARTA - Murdarica trebuie sa se imbrace!

FORMA DE REALIZARE: - Pictura cu stampile

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa recunoasca materialele folosite, denumindu-le;

O2 - Sa aplice tempera pe rochite pentru a le decora, folosind stampile diferite;

O3 - Sa denumeasca culorile utilizate la pictura.

  • JOC DE ROL - Murdarica trebuie sa manance!

FORMA DE REALIZARE: Activitate gospodareasca     

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 - Sa recunoasca obiectele de imbracaminte folosite de bucatareasa (batic, sort);

O2 - Sa denumeasca alimentele cunoscute;

O3 - Sa aseze diferite alimente pentru a obtine sandwisuri.

  • MANIPULATIVE - Murdarica trebuie sa isi faca valiza !

FORMA DE REALIZARE: Joc de manipulare

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 - Sa sorteze imbracamintea dupa criteriul formei;

O2 - Sa grupeze imbracamintea de aceeasi forma dupa criteriul marimii;

O3 - Sa aplice buline mari pe rochiile mari;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE - povestirea, jocul, explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, observatia.

MATERIAL DIDACTIC :

- STIINTA: papusa, apa, sapun, prosop, periuta de dinti, pasta de dinti, pieptene, oglinda, batista;

- ARTA: tempera, apa, stampile (dopuri de pluta, confectionate din material, frunze), obiecte de imbracaminte, servetele.

- JOC DE ROL: paine, unt, muschiulet, branza topita, folie de aluminiu pentru impachetat, batice, sorturi.

- MANIPULATIVE : diverse obiecte de imbracaminte (mari si mici).

FORME DE ORGANIZARE - frontal, pe microgrupuri, individual.

DURATA -30 min. (15 min. pe centre)

EDUCATOARE - Luminita Titeica

- Mia Constantin

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • Preda, V., Dumitrana,M.,(coord.), Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2000.
  • Rafaila E., Tugui L., Jurebie S., Apostol V. (coord.), Modele orientative de lucru cu prescolarii, Editura All Educational, Bucuresti,1999.
  • Ezechel Liliana , Mihaela Pais Lazareanu "Laboratorul prescolar"- ghid Ed.V&Integral,Bucuresti,2002.

DESFASURAREA ACTIVITATII :

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

(Instrumente si indicatori)

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei

4. Prezentarea centrelor si enuntarea obiectivelor

5. Obtinerea performantei

6. Evaluarea performantei

7. Asigurarea retentiei si a transferului

8. Incheierea activitatii

Educatoarea creeaza conditii optime pentru desfasurarea activitatii (aeriseste sala de grupa, aranjeaza mobilierul, pregateste materialele).

Educatoarea prezinta papusa, care le      spune copiilor ca a vrut sa plece intr-o calatorie cu avionul si ca nu a fost primita in avion dar nu stie de ce. De aceea a venit la grupa mica sa ceara ajutorul copiilor, ca sa poata pleca in calatorie.

-Educatoarea propune copiilor sa o ajute pe Murdarica sa poata pleca in calatorie.

-Copiii asculta cu atentie.

-Educatoarea prezinta centrele de activitate si enumera obiectivele propuse in fiecare centru, precizand ca :     

- la Stiinta copiii o vor invata pe papusa cum sa se spele pentru ca trebuiesa fie curata;

- la Arta ii vor pregati imbracaminte curata si frumoasa pentru ca trebuie sa se imbrace;

- la Joc de rol ii vor pregati sandwiciuri pentru ca trebuie sa manance;

- la Manipulative ii vor pregati valiza cu lucruri potrivite ca marime.

-Copiii asculta explicatiile educatoarei.

Activitatea se desfasoara in continuare pe centre:

- Stiinta Murdarica trebuie sa se spele!

- Arta - Murdarica trebuie sa se imbrace!

- Joc de rol - Murdarica trebiuie sa manance!

- Manipulative - Murdarica trebuie sa isi faca valiza !

- Stiinta Murdarica trebuie sa se spele!

Educatoarea, prin activitatea desfasurata cu copiii, urmareste ca acestia sa ii prezinte papusii obiectele de toaleta si uz personal pe care ea le alege, (indicand si modul de utilizare al fiecaruia).

La final, papusa va fi ajutata sa se spele pe maini si pe fata, ca sa fie curata, sa poata merge in calatorie si va lua in valiza toate obiectele de toaleta si uz personal daruite de copii.

Papusa curata merge la Arta sa isi aleaga cu ce se va imbraca , apoi la Joc de rol pentru a lua pachetul cu mancare, iar in final la Manipulative pentru a lua in valiza lucrurile necesare pentru calatorie.

Papusa le multumeste copiilor pentru ajutorul dat, le promite ca va fi mereu curata, ca va minca singura si ii roaga sa o lase sa isi schimbe numele din Murdarica in Curatica, propunandu-le sa se joace jocul imitativ

 Ghiceste ce fac ?  pentru a le arata ca a inteles cum trebuie sa se ingrijeasca .

Educatoarea face      aprecieri asupra modului de participare la activitate apoi ofera copiilor recompense de la Curatica.

Conversatia

Povestirea

Explicatia

Observatia

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Jocul

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Verificarea cunostintelor dobindine anterior

Aprecieri

verbale

facute de papusa

Verificarea atingerii obiectivelor operationale pe centre

Aprecieri asupra modului de participare

Aprecieri

verbale

Recompense



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6053
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved