Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE - Toamna, toamna harnica si de daruri darnica

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA MARE



EDUCATOARE

TEMA Cand/cum si de ce intampla

SUBTEMA Toamna, toamna harnica si de daruri darnica!

TEMA ZILEI Camara greierasului( activitate integrata)

ALA- Constructii Ladite mari si mici pentru fructe si legume"

- Stiinta Etichete pentru borcane"

-- Arta: "Fructe si legume"( snuruire)

--Joc de miscare in aer liber Cosuletul"

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

DLC Ce stii despre mine?"( joc didactic)-Activitate pe grupuri mici

DEC-- Cosul cu fructe si legume( Desen, pictura)

DURATA o zi

ALA- COMPORTAMENTE URMARITE

Constructii

reda din piesele de constructii imaginea unor ladite, respectand cerinta: mari si mici

Stiinta

numara constient in limitele 1-5;

raporteaza corect numarul la cantitate;

utilizeaza deprinderile practice in realizarea etichetelor;

Arta

snuruiesc corect introducand firul de jos in sus;

Joc distractiv

se joaca, respectand regulile jocului de miscare;

isi consolideaza deprinderile motrice invatate: mers si alergare

OBIECTIVE DE REFERINTE VIZATE

DLC

sorteaza imaginile dupa criteriul fructe/legume/ fenomene specifice;

denumesc corect fructele si legumele prezentate in imagini

alcatuiesc propozitii corecte din punct de vedere gramatical, cu cuvintele date;

rezolva corect fisa de lucru;

DEC

Sa identifice, denumindu-le, fructele si legumele redate in poezie 

sa respecte regulile tehnicii 6/5/3( sa deseneze in grup 6 copii, 3 elemente, in 5 minute)

sa completeze compozitia plastica cu elemente specifice culorii fiecaruia;

sa aplice culoarea pe suprafete libere cu ajutorul pensulei

sa propuna posibilitati de valorificare a lucrarilor( expozitie)

STRATEGII DIDACTICE

v     Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, Metoda Ciorchinelui, Tehnica 6/5/3

v     Resurse materiale: rafturi, cosuri, etajere, jetoane legume, jetoane fructe, imagini specifice toamnei, hartie creponata, instrumente de scris, lipici, piese de construit, snur, medalioane, servetele umede, stimulente

FORME DE ORGANIZARE

Activitatea intregii grupe, impletita cu cea pe grupuri mici si individuala

ELEMENTE DE JOC: greieras, caseta cu cantecul greierasului,

EVALUARE: expozitie cu lucrari, amenajarea camarii greierasului, autoevaluarea copiilor prin tehnica plusurilor si a minusurilor     

BIBLIOGRAFIE

n      Ghid pentru Proiecte tematice", Editura Humanitas, 2005

n      " Curriculum pentru invatamantul prescolar-3-6/7 ani"-2008

n      Metode interactive de grup-ghid metodic", Editura Arves

SCENARIUL ZILEI

Intalnirea de dimineata se realizeaza printr-un joc intitulat " Telefonul Toamnei". Noutatea zilei va fi aparitia Greierasului care canta " Balada unui greier mic" si care cere ajutorul copiilor. Copiii participa la o scurta conversatie despre ceea ce i s-a intamplat greierasului si cum il putem ajuta. Educatoarea descopera impreuna cu copiii sarcinile de la sectoare, explica ce au de facut, copiii isi aleg sectorul preferat. La sectorul Stiinta ne asteapta Camara plina cu borcane, dar care trebuie etichetate pentru a le putea deosebi. Pe fiecare capac observam o cifra si o leguma sau un fruct. Copiii trebuie sa coloreze tot atatea fructe sau legume cat arata pe borcan, apoi sa le lipeasca pe eticheta si eticheta pe borcan. La sectorul Constructii copiii sunt indrumati sa construiasca ladite mari si ladite mici pentru fructe si legume. La sectorul Arta snuruiesc fructe si legume pe care apoi le vor aseza in camara greierasului ca sa fie cat mai frumoasa si mai primitoare.

Pentru ca Greierasului nostru nu i-a placut altceva decat sa cante, la sectorul Biblioteca, il vom invata totul despre fructele, legumele si chiar unele aspecte de toamna printr-un joc " Ce stii despre mine".

Varianta 1-- Copiii sunt indrumati sa lucreze in perechi cate 2. In mijlocul mesei va fi asezata o imagine de toamna, iar langa ea, alte 3 imagini reprezentand fructe, legume si aspecte specifice anotimpului toamna. Copiii vor fi indrumati sa sorteze si apoi sa aseze jetoanele fiecare la imaginea potrivita.

Varianta 2: educatoarea solicita copiilor sa formuleze cate o propozitie( sa spuna ceva despre ceea ce reprezinta jetonul respectiv)

Varianta 3: copiii primesc o fisa care are ca sarcina descoperirea elementului necorespunzator, pe care il vor taia cu o linie si colorarea elementelor specifice toamnei.

Copiii isi aleg initial sectorul unde vor sa-si desfasoare activitatea, urmand sa se roteasca la sectoare

Dupa ce vom umple camara greierasului vom incerca sa o aranjam cat mai frumos. Pentru aceasta vom desena si picta Cosulete cu fructe si legume. Educatoarea motiveaza alegerea temei printr-o poezie primita de la Greieras, intitulata "Carnavalul toamnei". Copiii sunt impartiti pe 2 sectoare: 1 sector va desena cu carioca, iar celalalt sector va picta. I sector va desena prin Tehnica 6/5/3, ceilalti vor picta fiecare pe foaia lui. Prin tehnica 6/5/3, copii vor colora cosuletul fiecare cu alta culoare, fiecare va desena intr-un interval de 5 minute, 3 elemente( fructe sau legume). Foaia se roteste de la stanga la dreapta, pana ajunge la copilul de unde a plecat. Pentru o evidenta mai clara a participarii fiecarui copil, isi vor alege la inceputul activitatii o singura culoare cu care vor lucra, diferita de a celorlalti copii din grupa. Pentru a marca scurgerea timpului educatoarea va folosi cantecul greierasului.

Greierasul este foarte bucuros deoarece camara lui este acum plina si pe deasupra este si foarte frumos aranjata cu desenele copiilor si le propune acestora sa se joace impreuna un joc de miscare in curtea gradinitei intitulat "Cosuletul toamnei". Pentru ajutorul oferit si pentru munca depusa, greierasul imparte copiilor stimulente.

FINALITATEA ZILEI: afisarea lucrarilor realizate de copii, autoevaluarea copiilor prin tehnica plusurilor si a minusurilor

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE au fost respectate in totalitate:

Captarea atentiei a fost realizata prin surpriza-greierasul si cantecul lui

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior a fost asigurata in conversatia de la inceput, in care am stabilit impreuna cu copiii cu ce umplem Camara Greierasului.

Conducerea invatarii se realizeaza in maniera integrata, urmarindu-se realizarea obiectivelor, punandu-se accentul pe lucrul in echipa.

Feed-back-ul se realizeaza prin lucrarile originale realizate de copii, borcanele etichetate corespunzator si asezate in camara

Incheierea activitatii consta in acordarea stimulentelor de catre greieras ca multumire pentru ajutorul acordat.

Stiinta

Arta( snuruire)

Biblioteca ( fisa)

Tehnica 6/5/3



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 11309
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved