Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: pregatitoare "Anotimpul toamna"

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA:

GRADINITA: nr.265

GRUPA: pregatitoare

EDUCATOARE:

DEN. ACTIVITATII: Cunoasterea mediului



TEMA: "Anotimpul toamna"

FORMA DE ORGANIZARE: observare

TIPUL ACTIVITATII: predare

OBIECTIVE CADRU

intelegerea legaturilor dintre fenomenele naturii si viata animalelor, a plantelor si oamenilor;

dezvoltarea capacitatii de a lectura diferite imagini prin descriere si interpretare;

OBIECTIVE DE REFERINTA

consolidarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la unele aspecte caracteristice anotimpului toamna;

OBIECTIVE OPERATIONALE

sa raspunda la intrebari, valorificandu-si cunostintele anterioare;

sa povesteasca cele vazute in natura;

sa explice si sa utilizeze in noi contexte cuvintele: haina aurie, ruginiu-roscat, peisaj;

sa motiveze ceea ce sustin referitor la anotimp;

sa-ti cultiveze imaginatia creatoare si gustul estetic.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: - conversatia euristica

- explicatia

- observare

- problematizarea.

MIJLOACE DE INVATAMANT:

a)     material didactic:

ilustratii cu anotimpul toamna;

material pentru amenajarea unui dcor de toamna.

b)    material bibliografic

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", M.E.N., Bucuresti 2000.

FORME DE ACTIVITATE: frontal

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENTELE ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

1)MOMENT ORGANIZATORIC

2)CAPTAREA ATENTIEI

3)ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

4)DIRIJAREA INVATARII



5)EVALUAREA

6)INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii.

Ghicitoare:

"Frunzele pe ramuri

Au ingalbenit

Ploua, ploua intr-una.

Cine a venit?"

Astazi vom discuta despre mandra toamna, harnica si de roade darnica. Ne vom aminti cele invatate despre toamna, despre legume, fructe, munca oamenilor si activitatea copiilor.

- se prezinta primul tablou dupa care se trece la intuirea lui libera.

Ce culoare au frunzele copacilor?

Ce haina a imbracat padurea?

Ce culoare aveau frunzele in timpul verii?

Ce s-a intamplat cu frunzele verzi?

Ce formeaza frunzele cazute pe jos?

Unde pleaca pasarile calatoare?

De ce pleaca ?

Ce pasari raman la noi? De ce?

Mai cunoasteti un alt cuvant care sa insemne "padure"?

- se alcatuiesc propozitii in care cuvantul padure este inlocuit cu sinonimele: codru, dumbrava.

-fac o scurta descriere:

Padurea a fost imbracata cu o haina ruginie. Frunzele copacilor, sub adierea usoara a vantului, sa desprind usor de pe ramuri, plutesc o clipa, dupa care se astern intr-un covor ruginiu. Codrul ramane pustiu, fara cantareti. Ei s-au adunat in stoluri care pornesc spre tarile calde.

- analizam a doua plansa (prima zi de scoala)

De unde vin copiii?

De unde stiti ca sunt scolari ?

Cum sunt ei imbracati?

Cand a inceput scoala?

Cum a fost prima zi de scoala?

Scola incepe in anotimpul toamna. Copiii, imbracati in uniforme noi si cu ghiozdanele in spate au plecat la scoala. Aici ii astepta doamna invatatoare. Ei merg la scoala sa invete si sunt bucurosi.

- se va prezenta al treilea tablou.

(in livada)

Ce culeg oamenii in gradina?

Ce legume mai cunoateti?

Ce mai culeg din gradina?

Ce culeg in livada?

Cum putem noi, cu puterile noastre, sa ajutam parintii la treburile toamnei?

- se va gasi titlu fiecarui tablou in parte.

Despre ce anotimp am discutat astazi?

- se vor prezenta poezi si cantece despre toamna.

- voi face aprecieri globale si individuale.

. toamna

.galbene

.ruginie

.verde

.s-au ingalbenit

.un covor

.in tarile calde

.pentru ca la noi vine frigul

.vrabiuta, pt. Ca e mai rezistenta.

.de la scoala

.au ghiozdane in spate

.in uniforme

.in septembrie

.plina de emotii

.legume

.fructe

.toamna





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8768
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved