CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
Data
Unitatea de practica
Grupa: mare pregatitoare
Propunatoare: inv.
Centru de interes: "Animale domestice"
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: memorizare
Tema activitatii: "Catelusul schiop", de Elena Farago
Obiective cadru
I. Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
II. Educarea unei exprimari verbale, orale, corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;
III. Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.
Obiective de referinta
OR1.2. Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple, sa reactioneze la acestea;
OR1.3 Sa audieze cu atentie o poezie, sa retina ideile acesteia si sa demonstreze ca le-au inteles;
OR 2.2. Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv si sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
OR 3.1. Sa recepteze o poezie care i se citeste, ori i se recita, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acesteia;
OR 3.2. Sa fie capabil sa creeze el insusi structuri verbale, rime, elemente expresive;
Obiectiv fundamental
Insusirea celor sase strofe reprezentative din poezie si redarea lor in mod independent. Explicarea pe scurt a continutului unor idei din poezie. Educarea in spiritul dragostei fata de animale, natura in general.
Tipul de activitate: predare - invatare
Obiective operationale
OO1. Sa retina continutul de idei al poeziei, imbogatindu-si sfera de reprezentari despre animale;
OO2. Sa memoreze logic versurile si sa le recite expresiv, respectand pauzele, folosind un ton si un ritm;
OO3. Sa-si exprime trairile afective: compasiunea fata de catel, spiritul justitiar fata de comportarea baiatului, sugerate de versurile poeziei;
OO4. Sa retina cuvinte si expresii noi, (de-aleia, schiop, rau la suflet) si sa le integreze in contexte noi.
Metode si procedee didactice
povestirea, demonstratia, explicatia, exercitiul, problematizarea, brainstormingul
Mijloace de invatamant
- o plansa mare impartita in mai multe segmente sugerand principalele momente ale poeziei;
- jucarie de plus (catel)
- puzzle: un catel din fragmente de imagini
- volum de poezii de Elena Farago
Durata activitatii: 30 minute
Bibliografie
Mitu, F., Antonovici, St., (2005), Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar, Editura Humanitas, Bucuresti
Popa, C., (2007), Elemente de pedagogie prescolara aplicata, Editura Univeristatii din Oradea, Oradea
Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii, (2005), M.E.C., Bucuresti
Desfasurarea activitatii
Etapele activitatii |
Obiectivele operationale |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
|
1) Moment organizatoric 1minut |
- aranjarea materialelor in campul vizual al copiilor; - aerisirea salii, aranjarea mobilierului; | |||
2) Captarea atentiei 1 minut |
- prin prezentarea unei imagini ce sugereaza aspecte din poezie si a machetei; |
- privesc imaginea si se intreaba ce-a patit cainele la picior |
||
3) Anuntarea activitatii si enuntarea obiectivelor 2 minute |
OO1 |
- Astazi vom invata unele lucruri despre acest catelus. Poezia se numeste "Catelusul schiop" si este scrisa de poeta Elena Farago. Iata volumul de poezii! Este o poezie mai lunga dar extrem de frumoasa si in acelasi timp usor de memorat. - Se explica cuvintele si expresiile noi: |
- isi exprima bucuria ca vor afla lucruri noi despre acest caine - copiii privesc volumul de poezii de abia ma misc = cu greu ma misc catel schiop = catel care merge numai in trei picioare copiii rai la suflet = copii care fac fapte rele |
|
4) Reactualizarea cunostintelor anterioare 2 minute |
- se va face prin intrebarile: Ce stiti voi despre caine? Cate picioare (labute) are? Cum il cheama pe cainele tau? Unde iti tii tu cainele? |
Cainele e un animal ce traieste pe langa casa omului. Cainele are 4 picioare. Pe cainele meu il cheama Grivei (Azorel, Labus, Reli, Lupu etc.) Tata i-a facut o cusca in curte/ Al meu traieste in balcon, ca-i cald acolo! |
||
5) Dirijarea invatarii 5 minute |
OO1 OO1 OO4 OO3 OO2 OO1 OO3 |
Voi face cunoscuta poezia printr-o povestire a continutului ei, concomitent cu prezentarea imaginii: a) Familiarizarea copiilor cu continutul: Era o zi frumoasa ca cea de azi. Un catelus frumos se plimba vesel prin sat. Deodata, un copil ce nu iubea animalele, a aruncat cu o piatra inspre catel. L-a nimerit in picior. Catelul a cazut. Plangea amarnic. Il durea tare piciorusul. De atunci baiatului i s-a facut mila de catel. A incercat sa-l ingrijeasca. Zilnic ii dadea zahar. Catelul s-a vindecat, dar nu de tot. Umbla in trei picioare. Nu mai poate alerga ca inainte. Pentru aceasta e suparat. Oare l-a iertat catelul pe baiat? (Imi veti raspunde mai tarziu) b) RECITAREA MODEL - doar 6 strofe (selectiv) - Voi recita clar, cu un ton si o mimica adecvata, observand reactiile copiilor; - Recit inca o data poezia, model; Catelusul schiop de Elena Farago Eu am numai trei picioare, Si de-abia ma misc: top, top, Rad cand ma-ntalnesc copiii, Si ma cheama "cuciu schiop". Fratii mei ceilalti se joaca Cu copiii toti, dar eu Nu pot alerga ca dansii, Ca sunt schiop si cad mereu! Dar copiii rai la suflet Sunt urati, precum e-acel Care m-a schiopat pe mine, Si nu-i pot iubi de fel. M-a lovit din rautate Cu o piatra in picior, Si-am zacut, si-am plans atata, De credeam ca am sa mor. Acum vine si-mi da zahar Si ar vrea sa-mi fie bun, Si-as putea sa-l musc odata De picior, sa ma razbun, Dar il las asa, sa vada Raul, ca un biet catel Are inima mai buna Decat a avut-o el. c) DISCUTII DE ORIENTARE IN TEXT Printr-un brainstorming, copiii fac referiri la perceperea textului:
A venit momentul sa imi raspundeti la intrebarea ce v-am pus-o acum cateva minute: "L-a iertat catelul pe baietel?" |
- copiii asculta cu atentie - copiii asculta cu multa atentie povestirea - imaginea desenata de educatoare se afla pe ultima pagina - copiii asculta cu multa atentie recitarea model Catelul a fost lovit cu o piatra de catre un copil Baiatul a fost rau la suflet. Catelul umbla in numai trei picioare: top, top Nu, deoarece e un exemplu negativ Baietelul isi da seama de greseala sa. El ii da zahar catelului. Da, catelul l-a iertat pe baiat si nu-l musca, desi ar putea-o face, caci animalul are suflet bun |
|
6) Obtinerea performantei 8 minute |
OO2 OO2 OO2 OO2 |
d) MEMORAREA POEZIEI: Poezia se invata pe fragmente logice - Exista 6 fragmente logice. - Fragmentele se memoreaza individual, in grupuri mici si frontal. - Se trece la fragmentul al II-lea. Se repeta de 2-3 ori, apoi se reproduce impreuna cu primul fragment. - Asa se procedeaza cu fiecare fragment logic. Intai se memoreaza fragmentul respectiv, apoi se reproduce poezia de la inceput cu scopul de a consolida fragmentele deja memorate. - Sunt antrenati toti copiii grupei. - In final poezia este recitata integral de 1-2 copii |
Copiii memoreaza primul fragment logic. Primul fragment logic: Eu am numai trei picioare, Si de-abia ma misc: top, top, Rad cand ma-ntalnesc copiii, Si ma cheama "cuciu schiop" Copiii reproduc primul fragment. Copiii reproduc fragmentul II. Fragmentul logic II: Fratii mei ceilalti se joaca Cu copiii toti, dar eu Nu pot alerga ca dansii, Ca sunt schiop si cad mereu! Copiii reproduc fragmentul I si II impreuna Trec la memorarea celorlalte fragmente logice. Copiii recita poezia in intregime Copiii recita integral poezia. |
|
7) Fixarea continutului poeziei 5 minute |
OO4 |
- se realizeaza prin povestire de catre copii a continutului poeziei si se scoate in evidenta fapta rea a baiatului si sufletul bun al catelului. - se motiveaza titlul poeziei de catre copii. |
Copiii povestesc Copiii comenteaza comportarea baiatului si a catelului. |
|
8) Evaluarea 5 minute |
- puzzle cu catelus - se acatuiesc propozitii cu cuvintele noi - se desfasoara jocul "Continua versul!" - se realizeaza un mini concurs de recitare a poeziei pe fragmente si in lant. - se coloreaza catelusii stampilati de educatoare |
- copiii concep puzzle cu catelus; - copiii construiesc propozitii cu cuvintele si expresiile din poezie; - copiii practica jocul; - copiii participa la concurs - prescolarii coloreaza catelusii stampilati de doamna educatoare. |
||
9) Incheierea activitatii 1 minut |
Se fac aprecieri asupra implicarii copiilor in activitate |
Catelusul schiop
de Elena Farago
Eu am numai trei picioare,
Si de-abia ma misc: top, top,
Rad cand ma-ntalnesc copiii,
Si ma cheama "cuciu schiop".
Fratii mei ceilalti se joaca
Cu copiii toti, dar eu
Nu pot alerga ca dansii,
Ca sunt schiop si cad mereu!
Dar copiii rai la suflet
Sunt urati, precum e-acel
Care m-a schiopat pe mine,
Si nu-i pot iubi de fel.
M-a lovit din rautate
Cu o piatra in picior,
Si-am zacut, si-am plans atata,
De credeam ca am sa mor.
Acum vine si-mi da zahar
Si ar vrea sa-mi fie bun,
Si-as putea sa-l musc odata
De picior, sa ma razbun,
Dar il las asa, sa vada
Raul, ca un biet catel
Are inima mai buna
Decat a avut-o el.
|
|
|
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6720
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved