| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
| Poezii si cantece | 
Proiect de activitate
Data
Felul activitatii transmitere/ insusire de noi cunostinte
Tema: Mersul melodic suitor si coborator "Zidarul"
Scopul: -dezvoltarea sensibilitatii auditive prin distingerea liniei melodice si marcarea acesteia prin ridicarea sau coborarea mainii in functie de mersul melodiei
-insuflarea sentimentului de dragoste fata de arta si fata de muzica in special
Durata: 25 minute
Obiective operationale:
-sa execute corect exercitiile de respiratie si pe cele de cultura vocala;
-sa intoneze corect cantecul "Zidarul", respectand inaltimea sunetelor;
-sa marcheze mersul melodic suitor si coborator prin ridicarea mainii in cazul in care mersul este ascendent si coborarea mainii in cazul in care mersul melodic este descendent;
-sa intoneze refrenul urmarind cu indicatorul pe plansa mersul (scarita) melodic;
-sa aprecieze modul in care a intonat melodia el si colegii sai.
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
Material didactic: plansa cu mersul melodic al cantecului, indicator, stativ, jucarie de plus muzicala
Organizare: scaunelele vor fi asezate in semicerc, in fata acestora va fi asezat stativul cu plansa
Propunator Gabriela Zaharia
  Momentele lectiei |  
  Continut |  
  Activitatea educatoarei |  
  Activitatea copiilor |  
  Evaluare | 
 
| 
   1.Moment organizatoric  |  
   1) Propriu-zis: -asezarea scaunelelor in semicerc -pregatirea materialului didactic 2) Din punct de vedere muzical: a) exercitii de respiratie: -mirosim ce floarea(de 3 ori); -suflam puful de papadie (de 3 ori); -suflam in lumanarile de pe tort (de 3 ori); b) exercitii de cultura vocala: -Canta ca si mine!  |  
   -cere copiilor sa aseze scaunelele in semicerc -pregateste stativul, plansa si jucaria -explica cum se face inspirarea aerului si expiratia -executa model -canta model  |  
   -aseaza scaunelele -asculta cu atentie -executa dupa model -asculta cu atentie -repeta exercitiile propuse  |  
   
   
   
   
   
   
   -analiza executiei  | 
 
| 
   2. Reactualizarea cunostintelor anterioare  |  
   -recapitularea datelor privitoare la inaltimea sunetelor: existenta sunetelor de diferite inaltimi: joase, inalte, potrivite  |  
   Adreseaza copiilor intrebari : Am invatat despre sunete ca au diferite inaltimi. Cum este acest sunet? (intoneaza sunetul Do2) Dar acesta?(Do1)  |  
   -raspund la intrebari  |  
   -analiza si corectarea raspunsurilor  | 
 
  Momentele lectiei |  
  Continut |  
  Activitatea educatoarei |  
  Activitatea copiilor |  
  Evaluare | 
 
| 
   Dar acesta?(sol)  |  ||||
| 
   3.Captarea atentiei  |  
   -prezentarea jucariei muzicale  |  
   Prezinta copiilor musafirul: ursuletul Martinel care stie un cantecel, si care a venit sa-l cante copiilor (pune ursuletul sa cante) Spune copiilor ca ursuletul ar vrea sa-i vada si pe ei cum canta  |  
   -asculta cu atentie  |  
   -observarea comportamentului  | 
 
| 
   4. Anuntarea scopului si a obiectivelor  |  
   -mersul melodic suitor si coborator; urmarirea lui cu mana in aer  |  
   -anunta copiii ca vor invata despre mersul melodiei in cantec  |  
   -asculta cu atentie  |  |
| 
   5. Dirijarea invatarii  |  
   -stabilirea faptului ca un cantec este o insiruire de sunete de diferite inaltimi -intonarea model a cantecului -invatarea cantecului, impartit in doua fragmente F1 si F2  |  
   -explica copiilor faptului ca un cantec este o insiruire de sunete de diferite inaltimi si exemplifica printr-un fragment din cantecul propus -intoneaza model cantecul -repetarea si invatarea fragmentului F1 -repetarea si invatarea F2  |  
   -asculta cu atentie -canta de 4 ori F1 -canta de 4 ori F2  |  
   
   
   
   
   
   
   -analiza intonatiei  | 
 
| 
   6. Asigurarea conexiunii inverse  |  
   -intonarea cantecului in ansamblu  |  
   -cere copiilor sa intoneze o data in cor tot cantecul  |  
   -canta in cor  |  
   - analiza intonatiei  | 
 
| 
   7. Dirijarea invatarii  |  
   -stabilirea sunetelor inalte din cantec prin ridicarea bratelor in sus si stabilirea sunetelor joase prin coborarea bratelor -stabilirea faptului ca mersul melodiei este o scarita care urca  |  
   -cere copiilor sa marcheze sunetele inalte din cantec prin ridicarea bratelor si sunetele joase prin coborarea bratelor -intoneaza si marcheaza inaltimea sunetelor odata cu copiii  |  
   -canta si marcheaza sunetele inalte si pe cele joase  |  
   -analiza executiei  | 
 
  Momentele lectiei |  
  Continut |  
  Activitatea educatoarei |  
  Activitatea copiilor |  
  Evaluare | 
 
  si coboara-prezentarea plansei cu mersul melodic al cantecului -intonarea cantecului cu descrierea mersului melodic prin ridicarea si coborarea mainii in aer  |  
  
   -intoneaza urmarind cu indicatorul pe plansa mersul melodic al cantecului -intoneaza marcand mersul melodic cu mana in aer  |  
   -intoneaza odata cu educatoarea -intoneaza marcand mersul melodic cu mana in aer  |  
  
   -analiza executiei  | 
 |
  8.Asigurarea conexiunii inverse |  
  -intonarea cantecului si urmarirea pe plansa cu indicatorul a mersului melodic |  
  -cere copiilor intoneze si sa indice pe plansa mersul melodic al cantecului |  
  -analiza si corectarea executiei | 
 |
  9. Obtinerea performantei |  
  -interpretarea pe grupe cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer;-interpretarea individuala a unui fragment cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer; |  
  -cere copiilor sa interpreteze cantecul pe grupe (grupa fetelor, grupa baietilor) si sa marcheze mersul melodiei cu indicatorul pe plansa si cu mana in aer-cere copiilor sa interpreteze individual cate un fragment cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer |  
  -intoneaza pe grupe si marcheaza mersul melodic;-interpreteaza individual cate un fragment, marcand mersul melodiei  |  
  -analiza si corectarea executiei | 
 
  10. Fixarea cunostintelor |  
  -interpretarea in ansamblu a cantecului cu marcarea pe plansa a mersului melodic |  
  -cere copiilor sa cante cu totii si sa marcheze mersul melodic |  
  -canta in cor si marcheaza mersul melodic |  
  -analiza si corectarea executiei | 
 
  11. Aprecierea activitatii copiilor |  
  -evidentierea copiilor care au intonat si au marcat corect mersul melodic |  
  -evidentiaza copiii care au intonat corect si au marcat corect mersul melodic |  
  -asculta cu atentie |  
   | 
 
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 8312				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved