Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
ArheologieIstoriePersonalitatiStiinte politice


Plan de lectie - Grecia Antica. Tara si Locuitorii

Istorie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Scoala nr. 1 Jilava Aria curriculara 'Om si Societate' prof. Dumitrescu Aurel

Plan de lectie

Data: 16 noiembrie



Disciplina: Istorie

Clasa a V a C

Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte

Subiectul lectiei: Grecia Antica. Tara si Locuitorii

Scopul lectiei: Elevii trebuie sa analizeze raportul intre conditiile naturale si dezvoltarea societatii omenesti in Grecia antica

Obiective operationale ( Competente specifice )

Plasarea in spatiu a Greciei antice

Descoperirea influentei conditiilor geografice si de clima asupra dezvoltarii Greciei antice

Explicarea procesului de formare a poporului grec

Resurse procedurale ( Metode si procedee)

  • Prelegerea interactiva ( expunere, conversatie, explicatie)
  • Demonstratia cu ajutorul hartii si imaginilor
  • Invatarea prin descoperire

Resurse materiale( Mijloace didactice)

  • Manual, p. 40-45, 54
  • Harta : Lumea greaca in sec. V I.H.
  • Lectia AEL: Grecia Antica I - Omul si mediul
  • Videoproiector

Bibliografie

  • Liuba Gheorghita, Sorin Oane- Istorie. Manual pentru clasa a V a, Ed. Teora, Buc, 1997,p 41 - 45,54
  • Valentin Balutoiu, Constantin Vlad- Istorie. Manual pentru clasa a V a, Ed. All, Buc, 1997, p 44 - 46
  • Zoe Petre, Laura Capita, Monica Dvorski, Carol Capita, Ioan Grosu- Istorie. Manual pentru clasa a V a, Ed. All,Buc, 1997, p 44 - 47
  • Bichman Eliza, Georgian Lucia- Istoria Antica. Manual pentru clasa a V a , Ed Didactica si Pedagogica, Buc, 1984, p 76-79
  • Valentin Balutoiu, Constantin Vlad- Istorie. Ghidul profesorului. Clasa a V a, Ed All, Buc, 1997, p 44-45
  • Culegere de texte pentru istoria antica, Ed. Didactica si Pedagogica, Buc, 1981, p 28-29
  • Ion Dragomirescu, Nicolae Lascu- Istoria antica, Ed. Didactica si Pedagogica, Buc, 1963, p. 79-80
  • D.D.Patrascanu- Istoria veche, Ed. Librariei H. Steinberg, Buc, 1911, p. 65-68
  • Al. Mitru- Legendele Olimpului, Ed. Tineretului
  • N.A.Kun- Legendele si miturile Greciei Antice, Ed. Orizonturi

Desfasurarea metodica a lectiei

  1. Evocarea - 15 min. : se va face frontal prin verificarea temei si sustinerea de catre elevi a unui test de evaluare din lectia Spiritualitatea Orientului Antic

In ce tari au fost construite urmatoarele monumente :

a.      Piramidele

b.      Ziguratele

c.       Marele zid

Care popor a inventat :

a.   Hartia

b.   Alfabetul

c.    Cifrele arabe

  1. Realizarea sensului - 25 min
  • Profesorul anunta subiectul lectiei , il proiecteaza pe ecran si cere elevilor sa-l noteze in caiete
  • Folosind metoda prelegerii interactive      profesorul va trece la prezentarea noilor informatii

Asezarea Greciei

In sud-estul Europei, in partea sudica a Peninsulei Balcanice

Vecinii Grecie- Macedonia, Epirul, Marea Ionica, Marea Mediterana, Marea Egee

Impartirea Greciei Antice

Grecia continentala- de nord, de mijloc, de sus

Grecia insulara ( Creta, Eubeea, Rodos, Chios Lemnos, Lesbos, etc )

Grecia asiatica

Relieful si clima

Grecia este o tara muntoasa

Clima este mediteraneana

Populatia Greciei Antice

Vechii locuitori: pelasgii sau egeenii

Invazia aheilor, ionienilor, eolienilor si dorienilor

Contopirea bastinasilor cu noii veniti si formarea poporului elen

Profesorul arata pe harta Grecia apoi solicita elevilor sa descopere vecinii Greciei. Profesorul proiecteaza pe ecran informatiile esentiale iar elevii le noteaza in caiete

Profesorul arata pe harta Grecia Continentala si explica impartirea ei . Dupa aceea elevii sunt solicitati sa descopere insulele care fac parte din Grecia insulara. Apoi profesorul arata Grecia asiatica si da explicatii. Informatiile esentiale sunt proiectate pe ecran si notate de elevi

Profesorul descrie relieful si clima Greciei si explica influenta lor asupra vietii grecilor . Elevii asculta si raspund la eventualele intrebari ale profesorului

In ultima parte a lectiei, profesorul explica formarea poporului elen

Reflectia : - 10 min

Fixarea si sistematizarea : se face frontal prin intrebari adresate elevilor

Tema . Raspundeti la urmatoarele intrebari:

In care localitati se aflau cele mai vestite oracole grecesti ?

Care din cele 7 minuni ale lumii antice au fost create de greci ?

Pg. 50 . Definiti termenii : peninsula, canton, istm

cititi Studiul " Munci si Zile" de la pg 54 si comentati fragmentul scris de Babrios de la pg. 55 " Inalta ruga catre zei doar daca ai muncit. Astfel te rogi zadarnic"

Scoala nr. 1 Jilava       Aria curriculara 'Om si Societate' prof. Dumitrescu Aurel

Test de evaluare- lectia Spiritualitatea Orientului Antic

In ce tari au fost construite urmatoarele monumente :

a.          Piramidele     

b.         Ziguratele     

c.          Marele zid

Care popor a inventat :

a.            Hartia

b.           Alfabetul

c.            Cifrele arabe

Barem de corectare si notare

Se acorda cate 1 p pentru fiecare raspuns corect. Total 6 p

Se acorda 4 p din oficiu



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5774
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved