CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
Clasa: a IV-a A
Disciplina: Limba si literatura romana
Continut: "Furtuna" de St. O. Iosif, ora a II-a
Tipul lectiei: de formare a priceperilor si deprinderilor
Scop: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris; activizarea vocabularului si dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta; recunoasterea in textul studiat a elementelor de constructie a comunicarii (parti de vorbire studiate).
Obiective operationale:
O1: sa citeasca (recite) textul cu intonatia corecta de punctuatie, expresiv si cu claritate;
O2: sa evidentieze mesajul transmis de autor prin identificarea expresiilor si imaginilor artistice din continutul poeziei;
O3: sa-si exprime trairile afective fata de bucuriile primaverii:
O4: sa recunoasca partile de vorbire studiate in diferite situatii de comunicare (in continutul textului).
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, ciorchinele, jurnalul dublu, diagrama Wenn, analiza gramaticala, brainstorming, matricea conceptuala.
Mijloace didactice: manualul, planse didactice, fise de lucru, proiector.
Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Material bibliografic
I. Serdean, Metodica predarii limbii romane la clasele I - IV, Editura Corint, Bucuresti, 2005
Elvira Cretu, "Psihopedagogie scolara pentru invatamantul primar", Editura Aramis, Bucuresti, 1999.
Estera Nicolescu, "Didactica limbii si literaturii romane pentru invatamantul primar",EdituraEgal, Bacau, 2003.
Etapele lectiei |
Continutul invatarii |
Strategii didactice |
|||
1. Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. |
conversatia |
|||
2. Verificarea temei pentru acasa |
Se va face verificarea temei din punct de vedere cantitativ si calitativ, cu aprecieri asupra efectuarii acesteia. |
conversatia |
|||
3. Captarea atentiei |
Acest moment se realizeaza printr-o prezentare Power- Point cu imagini reprezentative pentru anotimpul primavara. Fiecare elev va primi o fisa de lucru ce cuprinde sarcini referitoare la imaginile vizionate. (Anexa 1) |
conversatia observatia exercitiul |
|||
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
"Cuvintele sunt prietenele noastre pentru ca ele ne ajuta sa comunicam, sa ne intelegem mai bine si sa vorbim frumos si corect. In lectia de astazi ne vom consolida cunostintele acumulate anterior. Vom lucra pe grupe si individual. Orice opinie a voastra este acceptata. Corectam impreuna greselile iar eu voi evidentia raspunsurile corecte si frumos formulate." |
explicatia conversatia frontal |
|||
5. Reproducerea, sistematizarea si generalizarea cunostintelor |
Se realizeaza la tabla un ciorchine, avand ca element central anotimpul primavara. Prin metoda brainstorming, elevii vor sintetiza aspecte legate de sarbatori specifice anotimpului, schimbari ale naturii, activitati ale oamenilor etc. Elevii vor primi fise de lucru individuale. Se explica sarcinile si se precizeaza timpul de lucru. (Anexa 2) Colectivul de elevi va fi impartit in trei grupe, care vor purta numele unor flori de primavara (lalele, zambile, narcise). Fiecare grupa va primi sarcini diferentiate. Prima echipa, a lalelelor, va avea de realizat o diagrama Wenn cu asemanari si deosebiri intre o zi senina de primavara si una cu vreme capricioasa, precum si un exercitiu de stabilire a cuvintelor cu inteles opus pentru anumite adjective si verbe. (Anexa 3) A doua echipa, cea a zambilelor, va avea de realizat Jurnalul dublu al primaverii. De asemenea, membrii acestei grupe vor trebui sa indice trei titluri potrivite pentru o compunere despre anotimpul primavara. (Anexa 4) Ultima echipa, a narciselor, completeaza o fisa ale carei sarcini sunt distribuite conform metodei cadranelor. (Anexa 5) |
ciorchinele brainstorming
frontal individual munca in echipa diagrama Wenn jurnalul dublu metoda cadranelor |
|||
6. Obtinerea performantei. Conexiunea inversa |
Solicit fiecarei echipe sa completeze harta conceptuala a unei parti de vorbire studiate: Grupa lalelelor: Substantivul Grupa zambilelor: Verbul Grupa narciselor: Adjectivul Se rezolva si la calculator cateva exercitii de limba si comunicare. |
explicatia exercitiul |
|||
7. Aprecieri asupra desfasurarii lectiei |
Se fac aprecieri globale asupra desfasurarii activitatii si din punctul de vedere al raspunsurilor pe care elevii le-au dat, cat si din punctul de vedere disciplinar. Toti copiii vor primi ca recompense simbolul echipei din care au facut parte. |
conversatia
frontal |
|||
8. Tema pentru acasa |
Li se comunica elevilor tema pe care o au de efectuat pentru urmatoarea ora de Limba si literatura romana. |
explicatia |
ANEXA 1
Noteaza:
Un cuvant (cheie):
Un gand (o idee):
O culoare:
Un miros:
Un sentiment:
O imagine: - vizuala
auditiva
- de miscare
ANEXA 2
1. Scrieti doua expresii frumoase despre:
- iarba
- flori
- fluturi
2. Precizati doua adjective si doua verbe pentru substantivele date:
- primavara
- soare
- pasari
- padure
3. Alcatuiti doua enunturi despre primavara in care sa folositi doua ortograme invatate.
ANEXA 3
1. Completati diagrama Wenn cu urmatoarele:
Descrierea unei Descrierea
dimineti de furtunii
primavara
Asemanari dintre cele doua
momente ale zilei
2. Gasiti cuvintele cu inteles opus pentru urmatoarele:
a revenit- vesel-
bun- lumina
frumos- plange-
ANEXA 4
1. Realizati jurnalul dublu al primaverii:
A revenit albastrul mai! Flori in gradina, flori pe plai Si flori la palarie! Stau ca pe spini, stau ca pe foc! E timpul numai bun de joc Si bun de strengarie.. Dar iata! Cat ne-am inchinat, Un colt de cer s-a luminat, Si codru-i plin de soare. Iesim voiosi la camp deschis Si-mi pare ca a fost in vis Furtuna trecatoare! |
Ilustrati prin desen continutul celor doua strofe. |
2. Indicati trei titluri potrivite pentru o compunere despre primavara.
ANEXA 5
Completati cadranele, rezolvand sarcinile date:
Selectati din textul dat perechile formate dintr-un substantiv si un adjectiv. Treceti-le la plural. Alcatuiti cu ele enunturi. Dar iata! Cat ne-am inchinat, Un colt de cer s-a luminat, Si codru-i plin de soare. Iesim voiosi la camp deschis Si-mi pare ca a fost in vis Furtuna trecatoare! |
Formulati intrebari in legatura cu anotimpul primavara utilizand cuvintele: Unde? Cand? Cum? Cui? De ce? |
Identificati cuvintele care compun cuvantul "primavara". Alcatuiti enunturi cu sensurile diferite ale acestor cuvinte: |
Ilustrati printr-un desen semnele primaverii. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6567
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved