CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA : 26 . 01 . 2006
CLASA : A III-A C
SCOALA NR. 1 " Al . I . Cuza" FALTICENI
PROPUNATOR :
OBIECTUL : LB. ROMANA
ARIA CURRICULARA : LIMBA SI COMUNICARE
SUBIECTUL : consolidare - " Iarna"de Nicolae Labis
predare - Scrierea corecta a cuvintelor " la" , " l-a"
TIPUL LECTIEI : mixt
OBIECTIVE :
- sa recite corect , expresiv , respectand intonatia data de semnele de punctuatie ;
- sa raspunda la intrebari legate de text ;
- sa gaseasca cuvinte cu inteles opus sau cu acelasi inteles pentru cuvinte date ;
- sa cunoasca regulile de folosire a ortogramelor invatate ;
- sa foloseasca in mod corect cuvintele "la" , "l-a",
- sa participe cu interes la lectie .
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE : conversatia , explicatia , brainstorming -ul , observatia .
MIJLOACE DE INVATAMANT : manualul , planse , creta colorata , fise.
FORME DE ORGANIZARE : individual , pe echipe .
BIBLIOGRAFIE : "Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV" E.D.P. Bucuresti
"Orientari moderne in predarea lb.romane la ciclul primar"
Ob. |
SECVENTELE LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
DURATA |
EVALUARE |
1. Moment organizatoric |
Se pregatesc materialele pentru buna desfasurare a lectiei . |
1 min. | ||
2 . Captarea atentiei |
Activitate de spargere a ghetii :"Spune ceva frumos despre colegul de banca" |
1 min. |
Evaluare individuala |
|
3. Verificarea temei pentru acasa |
Se verifica tema cantitativ si calitativ. In acest Timp elevii rezolva o fisa .(anexa 1) |
3 min. |
Evaluare frontala si individuala |
|
|
4.Verificarea cunos- tintelor anterioare |
Brainstorming : Eu spun cuvantul "iarna" .Ce cuvinte va vin in minte care va duc cu gandul la cuvantul dat. Conversatia de verificare: - Ce-ati avut de invatat pentru astazi ? - De ce se numeste asa poezia ? - De cine este scrisa? -Mai cunoasteti poezii scrise de Nicolae Labis? - Sa recite cineva poezia .( 2-3 recitari) - Recitare in lant. - Ce reprezinta plansa de pe tabla ? - Cate anotimpuri cunoastem? - Cate luni are fiecare? - In ce luna suntem? - Cum arata pomii? Dar satele? - Ce face "doamna Iarna"? - Ce fac copiii? - Ce se intampla in camera? - Ce face tatal? - Cum se intoarce de afara? Pe tabla sunt scrise urmatoarele exercitii : 1.Explicati cuvintele :hazliu, nutret, promoroaca,goana,calesti. 2 .Gasiti sinonime pentru :hazliu , odaie, podoabe,nutret. 3. Gasiti antonime pentru :alb,incarca,cald, carne. 3 . Desparte in silabe:podoabe , vijelii , hazlii, promoroaca . 4.Ordoneaza propozitia :friguroasa, ne-a,iarna, casa,intrat .( Bucati de carton cu litere!) Se dau niste fise pe care copiii trebuie sa le completeze : Ce inseamna iarna pentru fiecare? Se citesc cateva raspunsuri si se evidentiaza echipa cu raspunsurile cele mai frumoase . |
1 min. 5 min. 15 min. 4 min |
Evaluare individuala Evaluare frontala Evaluarea echipei |
|
5.Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Ce ortograme am invatat pana in prezent? Se discuta regulile de scriere a acestora. - Astazi vom invata cand sa scriem "la", si cand "l-a". |
2 min | |
|
6 . Dirijarea invatarii |
Le voi arata o plansa cu ortograme. Se citesc textele de la ortograma "la", "l-a" - Ce cuvant urmeaza dupa "la" ? - Ce arata acest cuvant? ( locul au directia ) Se scrie definitia pe tabla si pe caiete: Se scrie "la" atunci cand insoteste cuvinte care arata locul sau directia . Se scrie "l-a" cand cuvantul care il insoteste nu arata locul sau directia . Pe tabla se afla scris urmatorul exercitiu : Completeaza cu "la" ,"l-a" : ____ ascultat ___ matematica. Furnica ___luat ___ intrebari . ___ farmacie nu ___ asteptat . Pe ___ coltul strazii ___ vazut pe Mihai . ___ asteptat ___ gara si ___ insotit ___ hotel . Pe George nu ___ trimis ___ ea. El canta ___ mandolina si ___ flaut . Nu ___ trezit ___ ora asta . |
10 min |
Evaluare frontala |
|
7.Evaluarea cunostintelor |
Elevii vor rezolva o fisa .(anexa 2) |
5 min |
Evaluare scrisa |
8.Incheierea activitatii |
Se apreciaza verbal comportamentul elevilor. Se noteaza cativa dintre ei . Se da tema pentru acasa : pag.67,exercitiul 1 si 2 |
3 min. | ||
Anexa 1 :
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA
Alege raspunsurile potrivite :
Pomii se gatesc in timpul iernii cu podoabe de :
- chiciura
- roua
- omat
Satele adormite sub zapezi seamana cu :
- intinderi nesfarsite
- oameni dormind sub plapuma
- aratari fantastice
Anotimpul iarna este asemanat de poet cu :
- o vrajitoare
- o zana
- o doamna gonind in calesti de vijelii
Cainele zgarie la usa :
- sa intre la caldura
- sa-si primeasca portia de mancare
- sa se joace cu copiii
Tata iese in zapada :
- sa faca partie
- sa cheme copiii la masa
Sa dea apa si nutret la vaca
Anexa 2
FISA DE EVALUARE
Taie varianta gresita :
Nu la , l-a poftit la , l-a masa .
L-a , la rugat si l-a , la ajutat la , l-a teme .
L-a , la lasat la , l-a o matusa la , l-a tara .
Imparateasa l-a , la chemat la , l-a palat .
Unde la , l-a pus , acolo la , l-a gasit .
L-a , la invitat la , l-a odihna la , l-a mare .
De cum la , l-a vazut la , l-a si recunoscut .
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5087
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved