Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE ACTIVITATE Cosul cu legume de toamna

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE



GRUPA: Pregatitoare

ACTIVITATEA: Activitate practica

TEMA ACTIVITATII: Lucrare colectiva: " Cosul cu legume de

toamna. "

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate pe grupe si individual

OBIECTIVE DE REFERINTA: (SCOP)

  • Sa cunoasca si sa utilizeze uneltele simple de lucru pentru relizarea temei
  • Sa realizeze lucrari practice inspirate din natura, valorificand deprinderile insusite.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa denumeasca min. 3 materiale folosite pentru confectionarea

tabloului ( ex.hartie glasata colorata, lipici / aracet, etc.) ;

sa decupeze corect, pe contur cel putin 1 leguma

sa lipeasca corect elementele tabloului ,cel putin cosul si doua legume

sa ansmbleze corect elementele pentru realizarea temei( ce inseaman

sa stabilesca o regula cu grupul de copii unde va lipi materialul decupat fara a se contrazice cu acestia

sa-si exprime opinia fata de propria lucrare sau de lucrarea celorlalti, motivandu-si parerile (nu a depasit spatiul de aplicare a lipiciului, a asezat cel putin o parte din legumele decupate in cos, prezinta elemente de originalitate relevate prin ordonarea untr-un fel diferit ce colegul de langa el)

METODE SI PROCEDEE: 

Explicatia ,conversatia, observatia, exercitiul.

MATERIAL  DIDACTIC:

cos cu legume pe mese ,diferite pe fiecare masa

hartie A3, lipici/aracet, foarfece hartie glasata pe care este desent conturul unor legume; material marunt,fasii de material ( pentru decorarea cosului),

sabloane cu legume pentru a realiza si alte legume dorite

DURATA: 30-35 min

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000;

-Elena Barboni, Mariana Bosneag, "Activitati practice", Editura Emia, Deva, 2002.

DESFASURAREA  ACTIVITATII

Eveniment didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

(instrumente si indicatori)

1.Momentul organizatoric

2.Captarea activitatii

3.Intuirea materialului

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

5. Explicarea modului

de lucru

6.Exercitii de incalzire a muschilor mainii

7. Executarea temei de catre copii

8.Incheierea activitatii

Pentru buna desfasurare a activitatii se va aerisi sala de grupa,se va aseza mobilierul in sistem clasa.Se pregateste si distribuie materialul pe masute.

"Astazi se afla la noi Zana Toamnei!"

Un copil imbracat in zana va pune cateva intrebari despre anotimpul in care ne aflam :

In ce anotimp suntem acum

Care sunt lunile anotimpului toamna ?

Ce caracteristici cunoasteti ale acestui anotimp ?

Ce legume se coc in acest anotimp ?

De ce le consuma oamenii,ce contin ele?

Cum le consuma ?

Zana Toamnei a adus cu ea 3 tablouri. Se prezinta tablourile(3 cosuri cu legume diferite) si se intuiesc si materialele de pe masutele copiilor si cosul de legume naturale de pe masuta educatoarei.

Educatoarea sugereaza copiilor o recompensa pentru Zana Toamna - o expozitie de tablouri cu tema  Cosul cu legume  de toamna

Pentru a organiza expozitia este nevoie de tablouri, de aceea astazi, la activitatea practica copii sunt rugati sa lipeasca un cos cu legume pe echipe realizand lucrari colective. Mai intai trebuie sa intelegem modul de lucru,sa lucram corect, conform explicatiilor , astfel incat sa obtinem cele mai frumoase tablouri,sa terminam tabloul inceput.

Abia dupa ce vom face toate aceste lucruri, vom putea aseza tablourile in expozitia noastra.

Se va demonstrara modul de lucru

Fiecare membru al echipei are altceva de facut :

-1-2 copii decupeaza legumele;

- 1 lipeste si decoreaza cosul cu legume ;

- 1-2 copii lipesc legumele decupate.

Ei trebuie sa stie ce se lipeste primul in tablou (cosul ) ; cum trebuiesc puse legumele in cos ;

Se executa impreuna cu copiii exercitiile: "Ploaia", "Inchidem-deschidem pumnii", "Boboc-floare." "Cantam la un instrument muzical".

Se da semnalul de incepere a lucrului, iar in timp ce copii lucreaza educatoarea ii ajuta daca este cazul.Se fac aprecieri partiale privind executarea lucrarilor prin incurajari.

Inainte de incheierea activitatii copiii sunt solicitati sa termine lucrarea

Se da semnalul de incetare a lucrului.

Se expun lucrarile la expozitie.

Se apreciaza lucrarile de catre educatoare si cate copii, dupa urmatoarele criterii :

-finalizarea tabloului ;

-realizarea estetica a ansamblului ;

-evidentierea elementelor de originalitate ;

-acuratetea lucrarii.

Conversatia

Conversatia

Observatia

Explicatia

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Conversatia

Aprecieri verbale

Frontala

Frontal

Individual

Pe grupe

Frontal

Pe grupe



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8021
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved