CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa
Aria curriculara:Limba si comunicare
Obiectul: Limba si literatura romana - citit / scris - predare integrata
Subiectul: sunetul si litera I
Scopuri
- asocierea sunetului cu litera "I" ;
-consolidarea deprinderii de a citi in silabe , cuvinte , propozitii;
-consolidarea deprinderii de a lucra cu manualul;
-formarea deprinderii de scriere corecta a literei si izolat si in cuvinte
-imbogatirea si activizarea vocabularului
Obiective operationale:La sfarsitul orei , elevii vor fi capabili:
-sa asocieze sunetul I cu litera I , bazandu-se pe imagini , fiind pusi in situatia de a identifica , citi si scrie litera;
-sa recunoasca litera I dupa forma grafica , in cuvinte diferite , bazandu-se pe explicatiile invatatorului , fiind pusi in situatia de a citi si de a scrie cuvintele care contin litera I;
-sa formeze cuvinte cu noua litera , fiind pusi in situatia de a schimba initiala unor cuvinte cunoscute cu "I" ;
-sa dea exemple de cuvinte care contin I , bazandu-se pe cunostintele asimilate;
-sa citeasca corect cuvintele si textul din manual pe baza cunostintelor dobandite anterior ;
-sa scrie corect litera I izolat si in cuvinte , bazandu-se pe explicatiile invatatorului ;
-sa atribuie insusiri unor cuvinte date .
Obiective afective
-sa participe activ la lectie ;
-sa manifeste interes pentru noua lectie .
Obiective psiho-motorii :
-sa-si coordoneze activitatea oculo-motorie pentru citirea/scrierea simbolurilor grafice ;
-sa-si reprime eventualele miscari si atitudini neadecvate .
Metode si procedee
-metoda fonetica analitico-sintetica , conversatia , explicatia , demonstratia , observatia , munca independenta , jocul didactic , exercitiul;
Material didactic si mijloace de invatamant:
-saculet cu imagini , planse cu litera s , jetoane cu litere , caseta audio , casetofon , jetoane cu cuvinte;
Bibliografie
Programa scolara pentru clasele I si a II-a , Editura Didactica Press , Bucuresti , 2004.
V. Molan , M.Manolescu , Proiectata si evaluarea didactica in invatamantul primar - limba romana , Editura Procion , Bucuresti , 1997.
Vasilica Firimita , Invat sa scriu si sa citesc , Editura Garamond , Bucuresti.
Carmen Iordachescu , Sa dezlegam tainele abecedarului , Editura Carminis , Pitesti , 2004.
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Continuturi |
Strategii |
Evaluare |
Moment Organizatoric |
-Pregatirea materialelor necesare desfasurarii orei -Asigurarea linistii , a unui climat de lucru favorabil. |
Conversatia | ||
Reactualizarea cunostintelor anterioare |
-Se va realiza cu ajutorul unor jetoane pe care sunt scrise cuvinte cu litera invatata anterior i : in , imparat , incuiat , inalt .Se citesc cuvintele de pe jetoane , se alcatuiesc propozitii cu ele oral. |
Frontala orala |
||
Captarea atentiei |
-Se va realiza cu ajutorul unui saculet cu imagini. Elevii vor extrage din saculet o imagine , vor spune cuvantul care denumeste imaginea si sunetul cu care incepe acesta. Cuvintele vor incepe cu sunetele deja studiate. -Invatatorul prezinta noi imagini care ar putea fi introduse in saculet (suc , soare , salata). Se identifica sunetul cu care incep cuvintele care denumesc aceste imagini. |
Jocul didactic conversatia Metoda analitica |
Frontala |
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
-Se anunta elevii ca vor invata sa citeasca si sa scrie litera I . -Vor fi anuntate obiectivele lectiei - elevii vor fi anuntati ca vor citi cuvinte , propozitii (text), vor scrie cuvinte si propozitii care contin litera I . |
Explicatia | ||
Desfasurarea lectiei Obtinerea performantelor |
-Se intuieste imaginea din manual -Se alcatuieste o propozitie despe Cosmin : Cosmin vine voios . Se identifica cuvantul , locul in propozitie , se desparte in silabe , se identifica silaba care contine sunetul i . -Elevii dau exemple de alte cuvinte care contin acest sunet. -Se va prezenta litera pe plansa. Elevii identifica litera in manual si pe un text tiparit (prin incercuire). -Elevii vor citi in soapta si apoi cu voce tare , individual coloanele de cuvinte din manual (pe silabe , in integime). -Se audiaza cantecul Uf , de i- ar vedea pisica , elevii avand sarcina de a retine cat mai multe cuvinte care contin sunetul invatat.Se retine versul : Puiul face piu,piu. Se formeaza propozitia la stelaj : Primul cuvant este "puiul" , are trei silabe , prima silaba este "pi" si este formata din sunetele "p" si "i"; a doua silaba este "si" - formata din sunetele "s" si "i" , iar a treia silaba este "ca" , formata din sunetele "c" , "a" .Se formeaza cuvantul la stelaj . La fel se procedeaza pentru "intra" si "pas" . Elevii primesc ca sarcina sa alcatuiasca singuri cu alfabetarele mici propozitia Intra pisica . Se lucreaza pe grupe de doi copii .Se analizeaza propozitiile formate . Se insista pe scrierea cu majuscula a primului cuvant din propozitie . -Se prezinta si se intuieste litera de mana pe plansa . Se analizeaza elementele grafice (linia oblica pe un spatiu si steguletul).Se stabilesc asemanari cu alte litere care se scriu pe un spatiu . -Se fac cateva exercitii pentru dezvoltarea muschilor mici ai mainii. -Se scrie la tabla , in aer , pe banca (cu degetul) , apoi elevii vor scrie trei randuri in caiete cu litera de mana . Se reamintesc : pozitia corecta in timpul scrierii , cunostinte referitoare la incadrarea corecta in pagina . -Elevii vor copia de pe tabla cuvinte care contin litera de mana -Elevii vor copia de pe tabla cuvinte care contin litera s : sos , casa , suc , Costel , Cosmina . Se recitesc coloanele de cuvinte. Se construiesc propozitii referitoare la imaginea mare din manual - cu ajutor .Se va urmari utilizarea cuvintelor din text . Citirea textului Elevii citesc in soapta . Citirea de catre elevi - cu voce tare - fiecare propozitie de alt elev . Citirea model. Citirea dupa model . Discutii pe marginea textului . Cand se ia cina ? Cine participa la cina ? Cine pregateste cina ? La ce ora se serveste cina ? Ce reguli trebuie respectate la cina ? Ce se servese la cina ? Se citeste lectia , utilizandu-se diverse variante : in perechi , in lant ) . Citire selectiva Cititi prima propozitie ! Cititi propozitia despre mama ! Cititi propozitia din care aflati ce face tata ! Cititi propozitia din care aflati ce face Costel ! Cum este Costel ? Cititi propozitia despre Costel ! Cititi finalul lectiei ! Joc - Schimba litera ! La tabla sunt formate cuvintele pun........sun car........sar mare........sare lat.........sat Prin schimbarea primelor litere se vor forma cuvinte noi , iar cu ajutorul acestora enunturi . Se rezolva exercitiul din manual , prin care se atribuie insusiri potrivite unor cuvinte : Om senin Cer luminoasa Stea ascultator Camera aerisita Pe o plansa sunt scrise cuvintele ascultator , Costel , este Elevii trebuie sa le ordoneze si sa obtina o propozitie , pe care sa o scrie pe caiete . |
Metoda fonetica analitico- sintetica Explicatia Observatia Explicatia conversatia exercitiul Activitate frontala Activitate pe grupe Activitate Individuala Frontal Jocul Didactic Individual |
Frontala orala Frontala individuala Frontala Evaluare orala Evaluare Scrisa Evaluare Orala Evaluare orala, Formativa Aprecieri individuale |
|
Incheierea lectiei |
-Se va face un exercitiu de pronuntare ( framantare , limba) : Fas , fas , fas Ce fosneste prin tufis Si se-ascunde pe furis? |
Jocul didactic |
Frontala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5114
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved