CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:GR.SC.NICOLAE BALCESCU
CLASA :a X a
NIVELUL :N.B
PROFESOR:
OBIECTUL :ED,MUZICALA
UNITATEA DE INVATARE :MELODIA
DETALIERE DE CONTINUT:TONALITATEA SOL MINOR
TIPUL LECTIEI:MIXTA
PREMISE:elevii trebuie sa aiba deprinderi de intonare si de executie instrumentala a matricelor melodice si a repertoriu-
lui de cantece lucrat in clasa
COMPETENTE SPECIFICE:1.1;2.1;2.9.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O 1-sa intoneze si sa interpreteze,la alegerea profesorului cantecul ,,Leganelul lui MIHAI"
P 1-elevii vor intona individual si in grup
O 2-sa solfegieze motivul melodic din cantecul ,,Leganelul lui MIHAI"
P 2-proba individuala pentru atingerea obiectivului O2
O 3-sa aiba capacitatea de a intona acompaniat cu acordul treptei I un fragment din cantecul propus in sol minor
P 3-proba in grup de doi elevi pentru atingerea O3
O 4-sa recunoasca efectul major sau minor intr-o auditie muzicala,notand impresiile personale
P 4-proba frontala scrisa
METODE SI PROCEDEE:exercitiul,dialogul,demonstratia,explicatia,auditia
RESURSE:-manual de ed.muzicala,clasa a X a,Ed.Didactica si Pedagogica,p.53-55
-plansa cu fragmente din cante in Si bemol major si in sol minor
-plansa cu gama tonalitatii sol minor
-CD-payer,CD
STRATEGIA DIDACTICA:inductiv-semialgoritmica
BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed.muzicala",clasa a X a,Ed.Didactica si Pedagogica
-,,Didactica Ed.Muzicale",Gabriela Munteanu,Ed.Fundatiei Romaniei de Maine,Bucuresti,2005
DURATA:50 min
MATRICE DE EVALUARE
Obiective operationale |
INSTRUMENTE DE AVALUARE |
||
Proba orala |
Proba practica |
Proba scrisa |
|
O.O.1 |
* | ||
O.O.2 |
* | ||
O.O.3 |
* | ||
O.O.4 |
* |
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
Competente specifice:
1.1-compararea unor elemente de limbaj muzical recunoscute in cantecele interpretate si in auditii
Nota 5 |
Nota 7 |
Nota 10 |
-sa interpreteze in grup sau in- dividual,cu ajutorul sustinut al profesorului, teme muzicale, cantece,matrice melodice ; |
sa interpreteze in grupuri mici sau individual,cu un minim de ajutor din partea profesorului, teme muzicale,cantece, matrice melodice |
-sa interpreteze individual,cu a- curatete in tempo si nuanta a- decvata cantece,teme muzicale |
2.1.-analizarea comparative a elementelor de limbaj muzical folosite in practica,cu ajutorul notiuni-
lor specifice
Nota 5 |
Nota 7 |
Nota 10 |
-sa recunoasca cu ajutorul sus- tinut al profesorului elemente de limbaj muzical in cantecele invatate -sa audieze cu atentie lucrarile propuse si sa faca scurte apre- cieri asupra caracterului unei auditii |
-sa recunoasca,cu un minim de ajutor din partea profesorului, elemente de limbaj muzical in- vatate si sa le aplice in cantece-le studiate -sa audieze cu atentie,sa repro- duca,cu ajutor,fragmente de te- me muzicale |
-sa descifreze cu usurinta,fara ajutorul profesorului,un fragm- ment propus,intr-o tonalitate majora sau minora,sa coreleze executia cu elem metro-ritmice -sa diferentieze fara ajutor,ca- racterul major sau minor,sa mo- tiveze |
2.9.-folosirea limbajului literar in redarea impresiilor declansate de muzica
Nota 5 |
Nota 7 |
Nota 10 |
-sa continue cu ajutorul profe-sorului,o linie melodica foarte simpla,gen intrebare-raspuns |
-sa construiasca,cu un mini-mum de ajutor din partea profe-sorului o linie melodica cu un inceput dat |
-sa construiasca,fara ajutorul profesorului,o linie melodica si sa adapteze un text corespun-zator |
DESFASURAREA LECTIEI
SECVENTELE ACTIVITATII |
BUG TIMP |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
RESURSE |
METODE SI PROCEDEE |
I.Moment organizatoric |
5 min |
-formula de salut si Imnul de Stat al Ro-maniei -pregatirea vocala -anuntarea activitatilor ce se vor desfasura pe parcursul orei |
-elevii se pregatesc pentru lectie -intoneaza in colectiv -exercitii vocale |
-Imnul de Stat al Ro-maniei |
Dialogul |
II.Verificarea eleviolor |
10 min |
-verificarea va consta in intonarea cante-celor in Si bemol major -verificarea se face conform obiectivelor oper.de la laectia Si bemol major |
-elevii raspund conform cerin-telor formulate de profesor |
,,Linu-i lin" ,,De-ar fi mandra", p.50,51 |
Explicatia |
III.Predare Comunicare-insusirea noilor cunostinte si de-prinderi |
-profesorul executa vocal exercitiile de in-tonatie -profesorul solicita elevilor sa cante o sca-ra minora cunoscuta si un cantec in gama tonalitatii |
-elevii executa impreuna cu profesorul -elevii intoneaza gama si mi-nor si cantecul cunoscut |
,,Noapte de vara",p.49 |
Exercitiul |
|
III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kines-tezica |
-profesorul solicita elevilor sa gaseasca asemanarile si deosebirile intre fragmente-le muzicale pe care le prezinta.Intoneaza centrat pe ,,la" si apoi pe ,,sol" exemplele, pentru a realize intuitia auditiva -profesorul repeta intonarea utilizand plansele corespunzatoare -reia executia ,numind apoi un elev -solicita celorlalti elevi sa execute |
-elevii raspund -un elev va solfegia -elevii intoneaza |
,,Leganelul lui Iisus", p.53 |
Dialogul Exercitiul |
|
III.2 Dirijarea invatarii |
-profesorul cere elevilor sa deschida manualul la pag.53 si sa urmareasca pe portative primele 4 masuri,pentru a obser-va corespondenta intre auditiv,visual si ki-nestezic -intoneaza integral cantecul pe cuvinte si apoi solfegiaza,solicitand elevilor sa ur-mareasca partitura sis a extraga scara din cantec |
-elevii raspund:sunetele into-nate corespund cu notele scrise -elevii urmaresc partitura si ex-trag scara muzicala si o notea-za in caiete,cu armura cores-punzatoare |
,,Leganelul lui Iisus" p.53 |
Exercitiul Demonstratia |
|
III.3 Concluzia dirija-rii invatarii si titlul lectiei |
-profesorul anunta ca noua scara poarta numele de ,,sol minor" si pentru ca din ea sa se construiasca un cantec,trebuie sa in-deplineasca cateva conditii pe care le vor descoperi impreuna |
Elevii raspund cu ajutorul pro-fesorului:cantecul trebuie sa se termine cu treapta I(tonica-sol) scara sa aiba 3 m intre treptele I-III(sol-si) |
-plansa cu scara gamei sol minor -plansa a-cordurilor de pe trepte-le I-IV-V |
Dialogul Explicatia |
|
IV.Aplicarea |
Mo-mente-le III-IV= 25 min |
-profesorul va scrie gama,arpegiul si acor-durile -profesorul exersea cu elevii separate in-susirea liniei melodice -solicita elevilor sa evidentieze aspectul poetic al textului in concordanta cu carac-terul meditative,trist al minorului |
-noteaza pe caiete -studiaza systematic noul can-tec -ajutati de profesor,noteaza pe manual cu creionul acordurile |
Observatia Exercitiul |
|
V.Incheierea |
10 min |
-profesorul impreuna cu elevii reiau cante-cul incercand un scenario(dialog,instru-mente sugerate de textul cantecului) -auditia muzicala |
-dezbateri si impresii personale |
CD-player,CD |
Auditia muzi-cala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2718
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved