CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: I
Invatatoare:
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 Gura-Vaii
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina:Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: " Ca un roi de fluturi albi.''
Subiectul lectiei :Sunetul [B] si litera [B] de tipar ;
Citirea cuvintelor si propozitiilor
Arii curriculare implicate
in activitatea transdisciplinara Arte ;
♦Matematica si Stiinte ale naturii ;
Tipul lectiei : mixta(combinata)
Obiective de referinta :
♦1.3.-sa distinga silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o anumita silaba ;
♦2.2-sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii, simple, pronuntate clar si corect ;
Obiective operationale :
♦cogniv-formative :
-sa pronunte corect sunetul [B], separat si in cuvinte ;
-sa asocieze sunetul [B] cu literele de tipar corespunzatoare ;
-sa numeasca elementele grafice ce compun literele de tipar "B" ;
-sa recunoasca sunetul [B] si litera "B" in silabe si in cuvinte ;
-sa numeasca pozitia ocupata, de sunetul [B] si litera corespunzatoare, in cuvinte ;
-sa citeasca corect, curent, constient silabe, cuvinte, propozitii ce contin literela ,,B" ;
-sa precizeze asemanarile si deosebirile dintre litera "P", ,,R si litera "B".
♦psiho-motorii :
-sa pastreze pozitia corecta in banca pe tot parcursul lectiei ;
♦afectiv-atitudinale :
-sa participe cu interes la lectie.
Strategie didactica :
♦resurse procedurale : metoda fonetica, analitico-sintetica,conversatia, explicatia, citirea model, lucrul cu manualul ;
♦resurse materiale : planse cu literele ,,b'' ;si,,B", ilustratii, alfabetarul, creioane colorate, figurine, fise de lucru.
♦forme de organizare : frontala, individuala
Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;
Locul de desfasurare : sala de clasa ;
Durata :45 min
Bibliografie :
♦M.E.C.T.- Programa scolara, clasele I si a II-a , Bucuresti, 2004 ;
♦Gherghina Dumitru-"Limba romana in scoala primara", Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999;
♦Nuta Silvia-"Metodica predarii limbii romane in clasele primare", Ed. Aramis, Bucuresti, 2000.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
|
1.Organizarea clasei |
Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
Se pregatesc corespunzator pentu lectie |
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
Cer elevilor sa spuna care este ultima litera invatata, din ce elemente grafice este alcatuita. Pornind de la raspunsurile lor, le amintesc care cuvinte se scriu cu litera mare. Deschid Abecedarele.Dirijez citirea lectiei de catre elevi (in lant,selectiv) |
Raspund la cerinte. Asculta. |
|
3.Captarea atentiei |
Solicit cativa elevi sa vina la catedra si sa intoarca ilustratiile pe care sunt desenate obiecte a caror denumire contine sunetul [b]si[B] . Adresez intrebari elevilor pentru a descoperi legatura intre ilustratii- noul sunet , [B] . |
Intorc ilustratiile, observa si numesc obiectele reprezentate. Raspund la intrebari. |
|
4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere. |
Asculta. |
|
5.Dirijarea invatarii |
Urmand etapele metodei fonetice, analitico-sintetice, indrum elevii pentru a intui noul sunet. Prezint plansa cu literele "b" si "B" de tipar, cer elevilor sa numeasca elementele grafice ce compun litera de tipar, sa precizeze asemanari si deosebiri cu alte litere invatate. Cu ajutorul intrebarilor indrum elevii sa intuiasca imaginea din manual. Sprijin elevii sa scrie, cu ajutorul alfabetarului,propozitia.,,Banica ia barca ." Realizez citirea model a lectiei din manual . Cer elevilor sa citeasca coloanele de cuvinte si textul din manual , in gand, apoi cu voce tare. Solicit elevilor sa incercuiasca litera "B'' din cuvintele citite. Cei care termina sarcina de lucru mai repede vor primi ca sarcina suplimentara rezolvarea intrebarii din manual. |
Raspund la intrebari. Numesc elementele grafice, precizeaza asemanari si deosebiri cu alte litere. Intuiesc imaginea din manual. Formeaza propozitia la stelaj. Asculta. Citesc. Incercuiesc literele. Rezolva exercitiul. |
|
6.Fixarea cunostintelor |
Solicit un elev sa citeasca model lectia. |
Un elev citeste model, iar ceilalti urmaresc. |
|
7.Activitate transdisciplina-ra |
In timp ce elevii rezolva sarcina data, le impart fise pe care vor avea de colorat respectand corespondenta . Coloreaza respectand urmatoarea corespondenta Bianca ----- ----- -------------- albastru Barbu ----- ----- --------- ----- ------ galben Brasov ----- ----- --------- ----- -----galben bat ----- ----- --------- ----- -------portocaliu ba -------- ----- ------ - rosu Bibi ----- ----- --------- ----- ----- negru Bacau ----- ----- -----------------portocaliu batic ----- ----- --------- ----- -------- galben Bucuresti ----- ----- --------- ----- ---- verde Barbi ----- ----- --------- ----- ------- maro barca ----- ----- --------- ----- ------- maro bunic ----- ----- --------- ----- ---- portocaliu vezi anexa 1 si anexa 2 |
Coloreaza, respectand cerinta. |
|
8.Tema pentru acasa |
Ca tema , voi cere elevilor sa citeasca lectia din manual si sa gaseasca alte cuvinte ce contin sunetul invatat, [B]. |
Retin tema. |
|
9.Incheierea activitatii |
Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie. |
Asculta. |
|
PROIECT DE LECTIE
Data:27.II.2008
Clasa: I
Invatatoare: Borcila Cristina Daniela
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 ,Gura-Vaii
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina:Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: " Ca un roi de fluturi albi. "
Subiectul lectiei : Scrierea literei ,,B de mana
Scrierea cuvintelor si propozitiilor
Arii curriculare implicate
in activitatea transdisciplinara Arte ;
♦Matematica si Stiinte ale naturii ;
Tipul lectiei : de transmitere insusire de cunostinte
Obiective de referinta :
♦1.3.-sa distinga silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o anumita silaba ;
♦2.2-sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii, simple, pronuntate clar si corect ;
Obiective operationale :
♦cognitiv-formative :
-sa intuiasca litera ,,B'' de mana ;
-sa numeasca elementele grafice componente ale fiecarei litere ;
-sa realizeze dupa model litera ,,B", respectand principiile estetice : directia, dimensiunea, pozitia, inclinatia ;
-sa scrie litera "B" corect, precum si silabe, cuvinte care contin aceste litere, legand corect elementele grafice ale literelor noi de celelalte litere invatate ;
-sa transcrie corect o propozitie, realizand mental corespondenta intre literele de tipar si cele de mana ;
-sa citesca propozitia si cuvintele scrise pe caiet.
♦afectiv-atitudinale :
-sa manifeste interes pentru lectie, raspunzand prompt si corect la solicitari ;
-sa rezolve corect sarcinile de lucru , imbunatatindu-si performanta .
♦psiho-motorii :
-sa se orienteze in spatiul grafic , ordonand corect miscarile mainii in vederea scrierii corecte si estetice a literei "B" de mana ;
-sa execute corect exercitiile pentru incalzirea muschilor mici ai mainii ;
-sa pastreze pozitia corecta de scriere pe tot parcursul lectiei .
Strategia didactica :
♦resurse procedurale : metoda fonetica, analitico-sintetica,conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.
♦resurse materiale : planse cu literele "b" si,,B",cu elementele grafice componente ale literelor, ilustratii, alfabetarul, creioane colorate, fise de lucru.
♦forme de organizare : frontala, individuala
Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;
Locul de desfasurare : sala de clasa ;
Durata :45 min
Bibliografie :
♦M.E.C.T.- Programa scolara, clasele I si a II-a , Bucuresti, 2004 ;
♦Cristici Valeria , Cioaca Olivia, Iordan Olivia, Marin Tudor- "Ghidul invatatorului - clasa I ", Ed. Petrion, Bucuresti,
♦Gherghina Dumitru-"Limba romana in scoala primara", Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999;
♦Nuta Silvia-"Metodica predarii limbii romane in clasele primare", Ed. Aramis, Bucuresti, 2000.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
1. Organizarea clasei |
Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
Se pregatesc corespunzator pentu lectie |
2.Reactualizarea cunostintelor |
Impart elevilor o fisa . ,,Eu spun una ,tu scrii mai multe. balon- barca- ban- boboc- bunic- Alege 5 cuvinte si alcatuieste propozitii cu ele.Subliniaza cuvantul cu care alcatuiesti propozitia . Vezi anexa 3 Verific tema cantitativ si calitativ, fac aprecieri, corectez eventualele greseli. Cer elevilor sa spuna care este ultima litera invatata, din ce elemente grafice este alcatuita. Pornind de la raspunsurile lor, le amintesc care cuvinte se scriu cu litera mare. |
Rezolva Raspund la cerinte. Asculta. |
3.Captarea atentiei |
Pornind de la imaginea din carte in care ,, Barbu a pictat.", ii rog pe elevi sa realizeze la stelaj aceasta propozitie . |
Observa imaginea si alcatuiesc propozitia la stelaj. |
4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere. |
Asculta. |
5.Dirijarea exersarii de competente |
Prezint elevilor planse cu literele "b" si "B" de mana. Cer elevilor sa observe si sa numeasca elementele grafice ce compun literei "B" de mana. Arat pentru litera o plansa cu elementele grafice corespunzatoare. Solicit cativa elevi sa repete elementele grafice. Scriu model literele pe tabla, de dimensiuni mai mari, verbalizand miscarile, indicand elementele grafice si pozitia literelor pe liniatura caietului. Cer elevilor sa deschida caietele si sa numeasca litera scrisa, apoi sa scrie acea litera in aer, pe banca, pe palma, cu stiloul inchis, repetand cu glas tare elementele grafice corespunzatoare literei "B" de mana. Solicit elevii sa execute cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii. Trec la tabla 2-3 elevi pentru a scrie litera "B" de mana, pe spatiul liniat. Corectez eventualele greseli cu creta rosie. Cer elevilor sa adopte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii si sa scrie trei litere, pe care le voi corecta. Cei care au scris corect litera, vor completa randul pana la capat. Voi corecta cu rosu literele celor care au gresit, scriu cu mana lor una-doua litere, mai scriu o litera model si urmaresc modul cum scriu in continuare. Explic si demonstrez la tabla modul cum se leaga litera "B" de mana de celelalte litere invatate(Ba,Bu). Verific modul cum au scris si corectez eventualele greseli. Voi dicta elevilor patru cuvinte ce vor contine litera"B" de mana. Verific scrierea corecta a cuvintelor. Cer elevilor sa transcrie propozitia de la stelaj. ,,Barbu a pictat |
Sunt atenti. Observa si numesc elementele grafice. Repeta. Privesc si asculta. Raspund cerintelor. Executa exercitiile cerute. Scriu . Asculta. Adopta pozitia corecta si scriu. Privesc, asculta, apoi scriu. Scriu dupa dictare. Transcriu. |
6.Fixarea cunostintelor |
Cer elevilor sa citeasca cuvintele scrise si propozitia. |
Raspund. |
7.Activitate transdiscipli-nara |
Impart clasa in 3 echipe echipa ,,ghioceilor", ,,toporasilor" si ,,viorelelor".Organizez concursul,,Stii..castigi". Prezint regulile concursului , deasemeni si recompensa pentru castigatori . |
Elevii scriu cat mai multe cuvinte . |
8.Tema pentru acasa |
Ca tema , voi cere elevilor sa scrie patru randuri cu noua litera si sa scrie cuvintele ce contin litera"B" de mana din textul citit in ora anterioara. |
Noteaza tema. |
9.Incheierea activitatii |
Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie. |
Asculta. |
I
PROIECT DE LECTIE
Data: 27.II.2008
Clasa: I
Invatator : Borcila Cristina Daniela
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 Gura-Vaii
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina:Matematica
Subiectul lectiei : Scaderea unui numar natural format din zeci si unitati dintr un numar natural format din zeci si unitati
Arii curriculare implicate
in activitatea transdisciplinara Arte ;
♦Matematica si Stiinte ale naturii ;
Tipul lectiei : Mixta(combinata)
Obiective de referinta :
♦1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-20, fara trecere peste ordin ;
sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate.
Obiective operationale :
♦cognitiv-formative :
-sa opereze cu numerele,efectuand calculul mental ;
-sa scrie corect numerele naturale de la 0 la 20, pozitionandu-le corect in efectuarea calculului scris ;
- sa citeasca numerele naturale de la 0 la 20, recunoscand zecile si unitatile ;
-sa rezolve corect exercitii de scadere a numerelor naturale, formate din zeci si unitati , de la 0 la 20, fara trecere peste ordin ;
-sa efectueze o problema care se va rezolva prin operatia de scadere, utilizand numerele naturale, formate din zeci si unitati , de la 0 la 20 ;
♦afectiv-atitudinale :
-sa manifeste interes pentru lectie, raspunzand prompt si corect la solicitari ,
-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat, verbalizand etapele rezolvarii exercitiilor ;
-sa rezolve corect sarcinile de lucru , imbunatatindu-si performanta .
♦psiho-motorii :
-sa pastreze pozitia corecta, atat a corpului cat si a caietului, in banca pe tot parcursul lectei .
Strategia didactica :
♦resurse procedurale :conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.
♦resurse materiale : plansa cu ghiocei ,creioane colorate, fise, creta colorata
♦forme de organizare : frontala, individuala
Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;
Locul de desfasurare : sala de clasa ;
Durata :45 min
Bibliografie :
♦M.E.C.T.- Programa scolara, clasele I si a II-a , Bucuresti, 2004 ;
♦Cristici Valeria , Cioaca Olivia, Iordan Olivia, Marin Tudor- "Ghidul invatatorului - clasa I ", Ed. Petrion, Bucuresti, 2000
♦Neacsu Ion, Galateanu Monalisa, Predoi Petre-"Didactica matematicii in invatamantul primar", Ed. Aius, Craiova, 2001
♦Sincan Eugenia, Rosu Mihail-"Ghid practic pentru aplicarea programei scolare si a manualului de matematica" , Ed.Ari Press, Bucuresti, 2003.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
1.Organizarea clasei |
Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
Se pregatesc corespunzator pentu lectie. |
2.Reactualizarea cunostintelor |
Verific tema calitativ si cantitativ. Solicit elevii sa rezolve oral exercitiile. Exercitii pentru calcul mintal
4+ 2= 12- 2= 16- 1= 4- 2= 15- 5= 24- 2= 10- 5= 30-20= 23- 3= |
Se autocorecteaza . Rezolva exercitiile. |
3.Captarea atentiei |
Prezint elevilor plansa : ,,Ghioceii cu surprize " Solicit un elev sa culeaga un ghiocel si sa spuna din ce sunt formate numerele din acel exercitiu de scadere. vezi anexa 4 |
Observa. Indeplinesc cerinta. |
4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere. |
Asculta. |
5.Dirijarea invatarii |
Scriu titlul lectiei pe tabla. Demonstrez si explic la tabla modul de rezolvare a unui exercitiu de scadere, cand ambii termeni sunt formati din zeci si unitati. vezi anexa 4 Solicit elevii sa culeaga ghioceii si sa rezolve la tabla exercitiile de pe verso. Le voi cere sa verbalizeze constant modul de rezolvare al exercitiilor, corectand eventualele greseli. Procedez in mod analog pentru rezolvarea celorlalte exercitii si probleme propuse, avand ca suport pentru probleme, imagini. Vezi anexa 5 |
Noteaza titlul. Sunt atenti. Rezolva. Explica atunci cand rezolva exercitiile. Rezolva exercitiile si rezolva probleme dupa imagini. |
6.Activitate transdisciplina-ra |
Le impart fisele de lucru , cerandu-le sa coloreze frunzele ghioceilor , in care sunt scrise operatii de scadere, cu aceeasi culoare - verde , iar soarele, in care este scrisa operatia de adunare cu culoarea - galben . vezi anexa 9,10 |
Efectueaza si coloreaza. |
7.Tema pentru acasa |
Le voi da ca tema exercitii asemanatoare din manual. |
Noteaza tema. |
8.Incheierea activitatii |
Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie. |
Asculta. |
PROIECT DE LECTIE
Data:27.II.2008
Clasa: I
Invatatoare: Borcila Cristina Daniela
Aria curriculara : Tehnologii
Disciplina: Abilitati practice
Subiectul lectiei : ,,Vaza cu ghiocei'' -felicitare de 1 Martie
Continutul invatarii :Activitati cu materiale sintetice
Arii curriculare implicate
in activitatea transdisciplinara : Matematica si Stiinte ale naturii
Limba si comunicare
Tipul lectiei : formarea priceperilor si deprinderilor
Mijloc de realizare lipire
Obiective de referinta :
Obiective operationale :
♦cognitiv-formative :
-sa realizeze corect ,,vaza cu ghiocei respectand criteriile date de invatatoare
sa asambleze corect partile componente ale,,vazei cu ghiocei'';
-sa foloseasca un limbaj adecvat ;
-sa foloseasca corect instrumentele de lucru
-sa analizeze critic si autocritic lucrarile ;
♦afectiv-atitudinale :
-sa participe activ si afectiv la lectia de abilitati practice
-sa lucreze curat ,corect si ordonat utilizand cu grija materialele folosite
sa manifeste interes pentru activitate .
♦psiho-motorii :
-sa pastreze pozitia corecta a corpului in banca .
Strategia didactica :
♦resurse procedurale :conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.
♦resurse materiale :plansa cu model demonstrativ ,aracet ,imitatie de piele ,ghiocei ,ata-mohair ,ata de martisor .
♦forme de organizare : frontala,independent- individuala
Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;
Locul de desfasurare : sala de clasa ;
Durata :45 min
Bibliografie :
♦M.E.C.T.- Programa scolara, clasele I si a II-a ,Abilitati practice, Bucuresti, 2003 , ;
<<Ghid metodic>> de aplicare a programelor scolare de abilitati practice si educatie tehnologica ,primar-gimnaziu ,Bucuresti , 2001 .
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
1.Organizarea clasei |
Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. Copii au pe banci cosuri cu materiale folositoare orei de abilitati practice : aracet , model de vaza -imitatie piele ,ghiocei ,ata-mohair ,ata martisor . |
Se pregatesc corespunzator pentu lectie. Raspund intrebarilor invatatoarei . |
2.Captarea atentiei |
Le reamintesc despre concursul ,, Cea mai frumoasa felicitare care v-a avea in cadrul scolii .Cele mai frumoase si originale lucrari vor castiga premiul cel mare si admiratia colegilor . |
Sunt atenti la explicatii . |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Prezint elevilor obiectivele lectiei ,adaptate la nivelul lor de intelegere . Se descopera partile componente . |
Participa cu interes la descoperirea modelului nou |
4.Prezentarea si analiza modelului |
Prezint modelul adus de mine .Se poarta discutii asupra ,,Vazei cu ghiocei Veyi anexa 11 |
Sunt atenti. Raspund cu multa curiozitate si interes . |
5.Exlicarea si demonstrarea modelului 5.Executarea lucrarilor de catre copii |
Explic etapele realizarii ,,Vazei cu ghiocei" Cu ajutorul elevilor repetam inca o data etapele . Voi supraveghea munca elevilor si voi oferi explicatii suplimentare acolo unde este nevoie . Voi alege lucrarea unui copil si voi motiva de ce am ales aceasta lucrare ,iar acesta v-a alege la randul lui alta lucrare . |
Asculta. Analizeaza si consientizeaza etapele pe care trebuie sa le parcurga . Realizeaza lucrarea . Lucreaza cu interes , ordonat ,curat si corect . |
Incheirea orei a)Analiza lucrarilor b)Aprecieri generale si individuale c)fixarea temei |
Criterii de apreciere : A) criteriul corectitudinii B) criteriul estetic Voi face aprecieri individuale ti generale le nivelul clasei . Amintesc importanta acestei felicitari si deasemeni semnificatia zilei de 1Martie . |
A respectat etapele . A lucrat (lipit) corect . A murdarit lucrarea cu lipici . Originalitate . Asculta . |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10231
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved