CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Profesor:
Data
Clasa : a-VII-a
Obiectul:Limba romana
Subiectul lectiei : Atributul adjectival
Tipul lectiei : de insusire de noi cunostinte
Obiective operationale :
a) cognitive. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
sa dea definitia corecta a atributului ;
sa identifice in vorbire atributele si partile de vorbire pe care le determina ;
sa enumere partile de vorbire prin care se exprima atributul ;
sa construiasca propozitii care sa contina atribute adjectivale ;
sa recunoasca valoarea stilistica a unor atribute.
b) formative :
sa creeze comunicari in care sa se foloseasca diferite atribute adjectivale exprimate prin adjective provenite din diferite parti de vorbire ;
sa cunoasca ortografia si punctuatia atributelor in comunicarea scrisa.
Strategia didactica
a) Metode si procedee : dictarea, explicatia, analiza gramaticala,conversatia euristica, lucrul cu manualul, schema la tabla ;
b) Forme de organizare a invatarii : activitatea frontala combinata cu activitatea independenta individuala ;
c) Resurse : capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior de catre ei despre atribut ;
d) Mijloace de invatamant : texte lingvistice ; testul de evaluare sumativa cu 5 propozitii in care sa se foloseasca atribute adjectivale exprimate prin : adjectiv provenit din verb la participiu, numeral colectiv si numeral distributiv cu valoare adjectivala, adjectiv pronominal negativ, adjectiv pronominal relativ, adjectiv provenit din verb la gerunziu acordat ;
e) Bibliografie : Gramatica limbii romane, Bucuresti, Ed. Academiei, capitolul despre atribut.
Desfasurarea activitatii
Organizarea clasei (1 min) se stabileste ordinea in clasa, asigurarea cu cele necesare desfasurarii lectiei.
I. Actualizarea cunostintelor invatate anterior (6 min.).
Se reactiveaza prin conversatie catihetica, notiunile de baza privind structura
propozitiei: partile principale, partile secundare; atributul si felurile lui.
II. Captarea atentiei elevilor (2 min.).
Profesorul spune ca atributul este partea de propozitie care contribuie, in mare masura,
la nuantarea comunicarii verbale prin valorile stilistice imprimateexprimarii si,ca atare,
trebuie sa i se acorde, din necesitati practice, de utilizare corecta si expresiva, atentie
deosebita.
III. Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale (2 min.) : .
IV. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.).
Veti avea de analizat cateva enunturi scrise pe tabla din recreatie sau sub forma de
dictare. Elevii sunt antrenati intr-o activitate frontala pentru a identifica atributele, in
contextul relatilor sale din enunt : partile de vorbire prin care se exprima, modul de
construire, locul, punctuatia si ortografia lui.
At. adj.
1. Zilele toride ne trimit la mare.
adj.propriu-zis
At. adj.
2. Omul cu dare de mana este vecinul meu.
loc. adj.
At. adj.
3. El avea doisprezece ani.
numeral card.cu val.adj.
At. adj.
4. Painea s-a taiat in cate doua bucati.
num.distrib.cu val.adj.
At. adj.
5. A rasunat un zgomot inzecit.
num.multiplicativ cu val.adj.
At. adj.
6. Amandoua surorile semanau perfect.
num.colectiv cu val.adj.
At. adj.
7. A terminat clasa a saptea.
num.ordinal cu val.adj.
At. adj.
8. Acest concurs ne-a adus satisfactii.
adj.dem.
At. adj.
9. Fiecare concurent a depus eforturi mari.
adj.nehot.
At. adj.
10. Concurentii nostrii au obtinut multe medalii.
adj.posesiv
At. adj.
11. Insisi antrenorii au fost multumiti.
adj.de intarire
At. adj.
12. Nicio generatie de sportive nu ne-a adus atatea satisfactii.
adj.negativ
At. adj.
13. Care roman nu e mandru ?
adj.interogativ
At. adj.
14. Toti ne gandim 1/ la cate bucurii ne poate aduce sportul2
adj.relativ
At. adj.
15. Isi apasa inima tremuranda.
adj.prov.din vb.la geruziu acordat
At. adj.
16. Asa oameni n-am mai vazut.
adj.prov.din adv.
V. Conducerea invatarii si dobandirea noilor cunostinte (10 min.).
Enunturile sunt scrise pe partea stanga a tablei. Partea dreapta se lasa libera pentru
alcatuirea unei scheme care se completeaza treptat pe parcursul analizei.
1. Definitie
2. Intrebari
3. Felul atributului- Atribut adjectival. At.adj.
4. Se exprima prin:
- adjectiv propriu-zis
- locutiune adjectivala
- numeral cu val. adj.:
- cardinal
- distributiv
- multiplicativ
- colectiv
- ordinal
- adjectiv pronominal:
- demonstrativ
- nehotarat
- posesiv
- de intarire
- negativ
- interogativ
- relativ
- verb la gerunziu acordat
- adjectiv provenit din adverb
5. Locul At. Adj inainte si dupa substantiv, pronume sau numeral
6. Punctuatia- intre At.adj. si regentul acestuia nu se pune virgule.
7. Valoarea stilistica- epitet.
VI. Asigurarea feed back-ului (10 min.) -are loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat prin aprecieri verbale (E bine!, Da !, Exact !). Se da ca activitate efectuarea exercitiilor de identificare si completare prin ce parti de vorbire se exprima ; exercitiul 1 pag. 188 din Caietul elevului- activitate inddependenta.
VII. Evaluarea formativa (7 min.). Se da testul de constructie a 5 enunturi cu At.adj. exprimate prin adj. provenit din vb. la participiu, adj. negativ, adj. relativ, numeral colectiv si numeral distributiv.
VIII. Asigurarea retentiei si a transferului (2 min.).
Se da ca activitate independenta pentru acasa rezolvarea exercitiului nr.4, pag.204 din manual si ex.5 pag.189 din Caietul elevului.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4651
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved