CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
A- Partea introductiva
Data: ..2007
Obiectul :
Clasa : a XII-a A1
Subiectul lectiei: Intocmirea documentatiei tehnologice la operatia de strunjire
Unitatea de invatare : Documentatia tehnica si tehnologica folosita in procesul de prelucrare prin aschiere
Competente specifice vizate: CS2-Alegerea tehnologiei de prelucrare in functie de caracteristicile piesei ;CS3-Identificarea echipamentului tehnologic; CS7-Stabilirea parametrilor regimului de lucru pentru prelucrare; CS8-Intocmirea documentatiei tehnologice a proceselor de prelucrare.
Valori si atitudini vizate : Manifestarea gandirii critice si creative in domeniul tehnic, constientizarea importantei standardizarii in domeniul tehnic
Scopul si obiectivele : Stabilirea si explicitarea tehnologiei de executie a pieselor, de complexitate mica, prin strunjire:
O1- sa stabileasca succesiunea fazelor de prelucrare la operatia de strunjire, avand la dispozitie desenul piesei si schema de prelucrare;
O2- sa stabileasca parametrii regimului de aschiere, la strunjire , cu ajutorul tabelelor normative;
Metodele, procedeele si mijloacele :
Conversatie
Instruire programata
exercitiul
studiul de caz
cutite de strung
plansa cu strungul normal
fisa de aplicatii
organizarea clasei - pe grupe
evaluare prin observare sistematica + analiza fiselor de aplicatii
Strategia de instruire ce va fi aplicata : algoritmica, investigativ- argumentativa
Tipul ( varianta ) de lectie : sistematizare, formare de deprinderi intelectuale (prin aplicatii)
Materiale bibliografice utilizate: manual- TEPS editura Sigma, STAS-uri de scule aschietoare; Regimuri de aschiere, adaosuri de prelucrare si norme tehnice de timp-Vlase vol I, ET 1983.
Locul de desfasurare al lectiei : laborator tehnologic.
B- Desfasurarea propriuzisa
Nr. crt. |
Evenimentele lectiei / timp aproximativ |
Activitatea profesorului |
Activitati si conduite posibile ale elevilor |
Organizarea clasei pentru lectie (3min.) |
Verifica prezenta Cere elevilor sa aiba caietele de notite, manualele, instrumentele de scris si de desen Verifica daca tabla este bine stearsa Imparte elevii pe grup Distribuie fisele de lucru |
Comunica absentii Isi pregatesc caietele si instrumentele Se organizeaza pe grupe Responsabilul grupei preia materialul didactic si imparte fisele membrilor grupei |
|
Verificarea cunostintelor dobandite anterior necesare atingerii scopului propus (10 min.) |
Adreseaza, frontal, intrebari referitoare la strunjire Cum se defineste strunjirea? Ce miscari sunt necesare generarii suprafetelor prin strunjire? Ce tipuri de suprafete se por realiza prin strunjire? Care sunt elementele constructiv-geometrice ale cutitului de strung? Care sunt parametrii geometrici ai partii active? Cum putem clasifica cutitele de strung? Ce fel de masini unelte se folosesc la strunjire si cate tipuri constructive exista? Care sunt principalele parti componente ale strungului normal? Ce dispozitive se folosesc la strunjire? Care sunt parametrii regimului de aschiere la strunjire? Cum alegem instrumentele si aparatele de masura si control necesare verificarii suprafetelor prelucrate prin strunjire? Analizeaza raspunsurile elevilor; Stimuleaza participarea la raspuns a elevilor care nu se ofera din proprie initiativa. |
Se mobilizeaza Formuleaza raspunsuri Fac completari la raspunsurile incomplete Isi reamintesc Sistematizeaza notiunile referitoare la prelucrarile prin strunjire |
|
Prezentarea scopului si a obiectivelor lectiei (2 min.) |
Anunta si noteaza pe tabla scopul si obiectivele lectiei |
Noteaza scopul si obiectivele pe caiete |
|
Realizarea obiectivelor propuse |
Cere elevilor sa analizeze desenul piesei din fisa de aplicatii, pentru a putea rezolva cerintele din fisa; Dirijeaza observatia spre aspectele importante; Verifica rezolvarea primei cerinte prin sondaj; Solicita parerea elevilor cu privire la rezolvarea celei de a doua sarcini de lucru din fisa; Ajuta elevii in rezolvarea celei de a doua sarcini, completand si argumentand solutiile gasite de elevi; Concluzioneaza si cere completarea fazelor in tabelul explicativ din fisa de aplicatii; Solicita rezolvarea celei de-a treia cerinte din fisa; Indruma activitatea grupelor starnind competitia intre grupe; Cere confruntarea solutiilor gasite de fiecare grupa; Prezinta STAS-urile de scule aschietoare, accentuand importanta standardizarii acestora; Stimuleaza activitatea grupelor si activitatea individuala a elevilor; Cere explicarea citirii dimensiunilor cu ajutorul sublerului; Solicita rezolvarea urmatoarei cerinte din fisa de aplicatii; Verifica modul de completare al unitatilor de masura, corectand daca este cazul; Indruma activitatea elevilor de utilizare a tabelelor normative; Solicita corectarea valorilor din tabele cu coeficientii de corectie necesari conditiilor de prelucrare din fisa; Coordoneaza activitatea elevilor, explicand modul de lucru, in utilizarea tabelelor normative; Verifica modul de completare al fiselor de aplicatii, corectand eventualele erori; Cere confruntarea valorilor obtinute de fiecare grupa; |
Analizeaza desenul piesei Observa dimensiunile piesei si le compara cu cele ale semifabricatului utilizat. Analizeaza datele initiale incluse in fisa de aplicatii Se mobilizeaza Formuleaza raspunsuri Completeaza fazele de prelucrare in tabel Completeaza schema de prelucrare cu miscarile necesare obtinerii suprafetelor indicate Prezinta solutiile gasite argumentandu-le Cauta informatii despre cutitele prezentate in datele initiale ale fisei de aplicatii Completeaza in tabel sculele si verificatoarele necesare fiecarei faze de prelucrare; Explica modul de citire a dimensiunilor liniare masurate cu ajutorul sublerului; Noteaza in tabel unitatile de masura specifice parametrilor mentionati; Aleg parametrii regimului de aschiere din tabelele normative indicate in fisa; Corecteaza valorile din tabel cu coeficientii de corectie; Stabilesc valorile reale ale parametrilor, in functie de caracteristicile functionale ale strungului utilizat; Solicita sprijin, cauta valorile in tabele indicate in fisa; Noteaza in fisa valorile gasite si corectate Se corecteaza, solicita explicatii; |
|
Secventa finala ( 5 min) |
Reia schema logica informationala a lectiei, insistand pe elementele importante; Adreseaza intrebari referitoare la materialul expus Noteaza elevii activi care raspund corect Imparte elevilor o fisa de aplicatii ca tema pentru acasa |
Noteaza, pe caiete, schema logica informationala pentru sistematizarea cunostintelor Se mobilizeaza, formuleaza raspunsuri Primesc fisele de aplicatii Solicita informatii suplimentare cu privire la rezolvarea sarcinilor din fisa de aplicatii primita |
FISA DE APLICATII
Numele si prenumele
Clasa .
Data ..
Tema : Intocmirea documentatiei tehnologice la operatia de strunjire
Se considera piesa din figura de mai jos:
Date initiale:
Semifabricat: bara laminata din otel cu r = 65 daN/ mm, de dimensiunile Ф40x80 mm (masa 1 Kg);
Volumul productiei 1 bucata;
Prelucrarea se face pe SN400x 1500
Scule utilizate :
-cutit frontal STAS 6382-80-P30 cu hxb = 20x20 mm si r = 1 mm = 90s, s;
-cutit lateral STAS 6381-80-P10 cu hxb = 20x20 mm si r = 1 mm; = 90s, s;
-cutit pentru degajare exterioara P10 cu latimea b= 4 mm.
Sarcini de lucru
4. Asociati fiecarei faze din fisa tehnologica sculele adecvate prelucrarii si verificatoarele necesare pentru controlul suprafetelor prelucrate (completati in tabelul I).
5. . Notati in tabelul I unitatile de masura ale parametrilor regimului de aschiere; 6. Stabiliti parametrii regimului de aschiere pentru fiecare faza de prelucrare, utilizand tabelele normative si completati valorile reale ale acestora in tabel.
Operatia: STRUNJIRE
Tabelul I- Descrierea tehnologica a operatieide strunjire
Nr. crt. |
FAZA |
SCULE |
VERIFICATOARE |
t |
f |
v |
n |
i |
Faza 2-..
(se vor utiliza tabelele 9.1;9.25; 9.40;10.1 Vlase-"Regimuri de aschiere, adaosuri de prelucrare si norme tehnice de timp"- vol I)
Faza 3-..
(se vor utiliza tabelele 9.1;9.15; 9.40;10.1 Vlase-"Regimuri de aschiere, adaosuri de prelucrare si norme tehnice de timp"- vol I)
Faza 4-..
(se vor utiliza tabelele 9.31 si 10.1 Vlase-"Regimuri de aschiere, adaosuri de prelucrare si norme tehnice de timp"- vol I)
Operatia: STRUNJIRE - VERIFICARE
Tabelul I- Descrierea tehnologica a operatiei de strunjire
Nr. crt. |
FAZA |
SCULE |
VERIFICATOARE |
t [mm.] |
f [mm/rot] |
v [m/min.] |
n [rot/min] |
i |
Fixat semifabricat in universal | ||||||||
Strunjit fata dreapta frontala |
cutit frontal STAS 6382-80-P30 |
Subler 150 STAS 337/ 73 | ||||||
Strunjit degrosare cilindric exterior la Φ32x25 |
cutit lateral STAS 6381-80-P10 |
Subler 150 STAS 337/ 73 | ||||||
Strunjit degajare exterioara |
cutit pentru degajare exterioara P10 |
Subler 150 STAS 337/ 73 | ||||||
Desprins | ||||||||
Controlat final |
Subler 150 STAS 337/ 73, sablon |
STRUNJIRE FRONTALA
Se utilizeaza cutit frontal STAS 6382-80-P30 cu hxb = 20x20 mm si r = 1 mm = 90s, s, iar t=80-76=4 mm, prelucrarea facandu-se intr-o trecere-i=1.Pentru t =4mm si avans f =0,368 mm/rot (tabelul 9.1si tabelul10.1), se alege din tabelul 9.25- Vlase vol.1, v =180 m/min., Pz=177 N, Ne=6,50 Kw. In functie de rezistenta otelului, ( r = 65 daN/ mm ), viteza de aschiere se corecteaza cu coeficientul Kv1 =0,78, iar pentru otel laminat Kv=1.In tabelul 9.40, pentru = 90s viteza se corecteaza cu coeficientul Kv2=0,81,in functie de raza la varf Kv3=0,9,in functie de sectiunea cutitului Kv4=0,97, iar in functie de calitatea placutei Kv5= 0,65. Viteza corectata este vc = 180 0,780,810,90,970,65 = 64.53m/min. Turatia piesei va fi n= 1000v/πD = 100064,53/ 3,1440 = 513.79 rot/min. Din caracteristicile masinii unelte SN 400x1500 ( tabelul 10.1) se alege turatia imediat inferioara nr = 480 rot/min. Se recalculeaza viteza reala de aschiere vr = πDnr 60.288m/ min.Verificarea puterii: Nr=Pz vr =2.22kw<NME=7,5kw.
STRUNJIRE LONGITUDINALA
Pentru strunjirea de degrosare a suprafetei cilindrice exterioare: Φ36x25mm, se foloseste cutitul lateral STAS 6381-80/P10-I cu hxb = 20x20 mm si r = 1 mm; = 90s, =12s.
Adancimea de aschiere va fi t= Ap/2=(40-36)/2= 2mm. Deci, t=2mm, prelucrarea facandu-se intr-o trecere - i=1.
In functie de materialul prelucrat, de diametrul piesei, de tipul cutitului si de adancimea de aschiere se alege din tabelul 9.1 avansul f=0,4-0,5 mm/rot. Din caracteristicile masinii unelte se alege avansul f=0,48mm/rot (tabelul 10.1).
Pentru t=2mm si f=0,48 mm, se alege din tabelul 9.15 v=172m/min, Pz=108N,Ne=3,80kw. Viteza de aschiere se corecteaza cu urmatorii coeficienti (tabelul 9.15 si tabelul 9.40): Kv1=0,78 (rezistenta la rupere a otelului r =65 daN/mm), Kv2=0,81( = 90s), Kv3=0,90 (r=1mm), Kv4=0,97 (sectiunea cutitului 20x20 mm). Deci, viteza de aschiere corectata va fi:
vc = 1720,780,810,90.97=94,86 m/min. Turatia piesei va fi n= 1000v/πD = 100094,86/3,1432 =944,15 rot/min. Din caracteristicile masinii unelte SN 400x1500 ( tabelul 10.1) se alege turatia imediat inferioara celei calculate , nr = 765 rot/min. Se recalculeaza viteza reala de aschiere vr = πDnr 76,86m/ min.
Verificarea puterii: Pz se corecteaza cu Kp=1,08, deci Pzc= 108 1,08= 116,64N Nr=Pzc vr =3,99kw<NME=7,5kw.
STRUNJIRE DEGAJARE EXTERIOARA
Pentru strunjirea degajarii exterioare se foloseste cutit pentru degajare exterioara P10 cu latimea b= 4 mm. Parametrii regimului de aschiere in cazul acestei faze de prelucrare se aleg din tabelul 9.31 si se corecteaza cu coeficientii de corectie din acelasi tabel: Astfel, f=0,07 mm/rot; v=126 m/min.; n=1150 rot/ min. Corectia se face in functie de rezistenta la rupere a otelului cu K1=0,79, respectiv in functie de starea suprafetei semifabricatului cu K2=0,9. In urma corectiei vom avea : f=0,070,790,9=0,049mm/rot, iar din tabelul 10.1 se alege f=0,046 mm/rot.;v=1260,790,9=89,58 m/min.; n= 11500,790,9= 817.65 rot/ min, iar din tabelul 10.1 se alege nr=765 rot /min.Viteza reala vr Dnr /1000 = 3,1424765/1000 =57,65m/ min
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3840
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved