CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
UNUVERSITATEA POLITEHNICA BUCURESTI
FACULTATEA STIINTA SI INGINERIA MATERIALELOR
PROIECT DIDACTICA
BUCURESTI
PROIECT DE LECTIE
A.DATE GENERALE
1.Disciplina:Modelarea 3D
Clasa: a XII-a
Unitatea de invatare: Crearea solidelor si editarea in 3D
Titlul lectiei: Crearea solidelor primitive
Scopul lectiei: Insusirea de cunostinte despre 3D
Tipul lectiei : Predare de cunostinte
Locul de desfasurare : In clasa
Timpul: 45 minute
.CONTINUTUL ACTIVITATII DE INVATARE
COD |
ARII DE CONTINUT |
SUBARII DE CONTINUT |
C |
1.Crearea solidelor primitive |
1.1 Clasificarea solidelor primitive 1.2 Reprezentanti 1.3Domenii de utilizare |
C |
2.Comenzi pentru crearea solidelor |
2.1 Definitie 2.2 Clasificare, Exemple |
C |
3.Creara primitiva |
3.1.Definitie 3.2 Clasificare |
3.OBIECTIVE OPERATIONALE
COD |
Comportamentul urmarit |
Conditiile de probare a comportamentului |
Criteriul de reusita |
O |
Elevii sa enumere crearea solidelor |
Au la dispozitie notitele. |
Enumererea a cel putin 2 moduri de crearea solidelor primitive. |
O |
Elevii sa defineasca si sa dea exemplede comenzi pentru crerarea solidelor. |
Au la dispozitie notitele |
Exemple de comenzi pentru crearea solidelor. |
O |
Elevii sa defineasca crearea primitiva . |
Au la dispozitie notitele |
Clasificarea corecta asolidelor primitive. |
Diagrama obiective-continut
Obiective |
Continut |
Succesiunea continutului |
O |
C | |
O |
C | |
O |
C |
5.Metode de invatamant
-explicatia
-conversatia
6.Mijloace de invatamant
COD |
Denumirea resursei materiale |
M |
Manualul |
B.Desfasurarea lectiei
Obiective operationale |
Evenimentele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp (min) |
||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
1.Organizarea clasei pentru lectie |
-face prezenta elevilor. -creeaza conditiile psihologice necesare inceperii lectiei. |
-raspund solicitarilor profesorului |
Conversatia |
Frontal | ||||
2.Verificarea cunostintelor anterioare |
-profesorul verifica tema de casa. -adreseaza clasei urmatoarele intrebari: 1.Ce sunt solidele primitive? 2.Care sunt comenzile pentru crearea solidelor elementare? |
-raspund la intrebarile puse de profesor |
-conversatia -explicatia |
Frontal |
Orala |
Obiective operationale |
Evenimentele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp (min) |
||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
3.Transmiterea noilor cunostinte. Captarea atentiei |
-trezeste curiozitatea elevilor pentru tema predata. -prezinta importanta materialelor utilizate in domeniul creari solidelor primitive. |
-sunt atenti. -asculta. |
-expunerea |
-planse |
Frontal | |||
4.Comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale. |
-scrie pe tabla titlul lectiei: "Crearea solidelor primitive" -comunica elevilor obiectivele urmarite. |
-noteaza in caiete titlul lectiei. -retin obiectivele urmarite. |
-expunerea |
Frontal | ||||
O |
-prezentarea continutului si dirijarea invatarii -asigurarea conexiunii inverse(feed back) |
-clasifica,explica 1.Crearea solidelor primitive: 1 Solide primitive: a)Primitivele solide sunt obiecte solide tridimensionale elementare predefinite in programul Auto CAD; |
-sunt atenti -noteaza in caiete |
-conversatia -explicatia |
Frontal |
Obiective operationale |
Evenimentele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp (min) |
||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
O |
-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O -asigurarea conexiunii inverse |
-Se pot utilizaca atare sau pentru a crea modele mai complexe prin operatii booleane. Valoarea sa implicita este 0,dar pentru valoarea 1,corpul nu mai este acoperit cu suprafete opace,apar si generatoare vizibil care impreuna,formeza silueta corpului. |
-noteaza in caiete -sunt atenti -raspund la intrebari |
-conversatia -explicatia |
Frontal |
|
|||||||||||
| |||||||||||
Obiective operationale |
Evenimentele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp (min) |
||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii |
||||||
O |
-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O -asigurarea conexiunii inverse |
Comenzi pentru crearea solidelor elementare. 2.1.Box -creaza un solid paralipipedic,defined prin doua colturi opuse ale bazei si inaltimea acestuia. 2.2.Sphere -Creaza un solidsferic,definit prin central si raza sau diametrul sferei. 2.3.Cylinder -Creaza un solidcilindric,defined prin central si raza si inaltimea cilindrului. 2.4Cone -Ceaza un solid conic,definit prin central si raza si inaltimea cilindrului. 2.5Wedge -Creaza un solid poliedral cu o fata inclinata definit prin doua colturi opuse ale bazei si inaltimea acestuia. 2.6.Torus -Creaza un solid toroidal,definit prin centru,raza sau diametrul torului si rza sau diametrul tubului. |
-noteaza in caiete -sunt atenti -raspund la intrebari |
-conversatia -explicatia |
Frontal |
O |
-prezentarea continutului si dirijarea invatarii C O -asigurarea conexiunii inverse |
Crearea primitivelor Observatii: a)variabila de system"Isolines"controleza densitatea liniilor prin care se reprezinta in desen suprafata solidului; b)variabila "Facetres"regleza continuitatea suprafetei modelului; c)variabila "Dispsilh"stabileste modul de vizualezare a corpului in urma aplicarii comenzii HIDE -propune spre rezolvare pentru acasa 2 aplicatii din manual; -manual |
- noteaza in caiete -sunt atenti -raspund la intrebari |
-conversatia -explicatia |
- |
Frontal |
- |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2306
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved