CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu cl. I-VIII Corocaiesti
DATA:
CLASA a-II-a
PROPUNATOR:INST.
ARIA CURRICULARA:Matematica si stiinte
DISCIPLINA : Cunoasterea mediului
UNITATEA DE INVATARE: Lumea vie. Plante si animale
SUBIECTUL : Animale domestice
TIPUL LECTIEI : mixta: transmitere si insusire, consolidare
SCOPUL LECTIEI : consolidarea cunostintelor referitoare la alcatuirea corpului
animalelor; insusirea unor cunostinte despre animalele domestice ;
OBIECTIVE OPERATIONALE
O :sa recunoasca animalele domestice dupa imagine sau dupa
sunetele imitate;
O2 :sa enumere animale domestice ;
O :sa descrie corpul unui animal;
O :sa numeasca puiul fiecarui animal ;
O :sa asocieze un animal cu tipul de hrana pe care il consuma;
O :sa compare doua animale (din specii diferite sau din
aceeasi specie: mama si pui)
O :sa imite sunete produse de animale domestice;
O : sa scrie corect pe caiete si pe fise;
O ;sa participe afectiv si efectiv la lectie;
METODE SI PROCEDEE : conversatia; conversatia euristica; explicatia; demonstratia;
jocul didactic; tehnica "sacilor" ;exercitiul.
MATERIALE DIDACTICE : plansa cu animale; fise cu imaginea unor animale
domestice; fise cu saculeti goi ;
FORME DE ORGANIZARE : frontal; individual; in perechi ; pe grupe
MOMENTE DIDACTICE |
CONTINUT STIITIFIC |
SRTATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||||||||
METODE SI PROCEDEE |
MATE-RIALE |
FORME DE ORG. |
|||||||||
1.Moment organizatoric |
Organizarea clasei si a colectivului de elevi; pregatirea materialelor necesare la ora; |
Conversatia |
Frontal |
Disciplina |
|||||||
2.Captarea atentiei |
Ghici ghicitoarea mea: 1.Cine indrageste focul Si-si spala mereu cojocul, Toarce-ntruna cu mult spor Fara furca si fuior ? 2.Cat e vara -Cucurigu! 3.In blanita de zapada Cucurigu-cand da frigul ! Iarba pasc de prin livada . Cine-i frate , dumnealui ? Cum il cheama ? Poti sa-mi spui ? 4.E roscata si codata 5.Voinicel cu cornisoare Si din fire cam sireata Duce-o casa in spinare. Umbla noaptea prin vecini Fura rate si gaini. |
Jocul didactic |
Frontal Individual |
Raspunsuri corecte si prompte |
|||||||
3.Verficarea temei |
Citirea temei de catre elevi; corectare cantitativ si calitativ; -Ce animale cunoasteti ? -Ce mananca ele ? |
Conversatia |
Caietele elevilor |
Frontal | |||||||
4.Reactualizarea cunostintelor |
-Dati exemple de animale. Cum se deplaseaza ele? Unde traiesc ? -Din ce parti este alcatuit corpul unui animal ? Indicati-le pe plansa . -Ce asemanari sunt intre animalele de pe planse ? -Ce deosebiri sunt intre ele ? -Ce forma poate avea gura lor ? -Cu ce este acoperit corpul ? -Animalele sunt impartite pe mai multe grupe . -Ce grupe de animale cunoasteti ? |
Conversatia Demonstratia |
Plansa cu animale |
Frontal Individual |
Implicarea in activitate Corectitu-dinea raspunsurilor |
||||||
5.Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Vom discuta astazi despre animalele domestice. Vom afla care sunt ele, cum este alcatuit corpul lor, cu ce se hranesc, ce foloase aduc omului. |
Explicatia |
Frontal | ||||||||
6.Dirijarea invatarii |
-Animalele domestice sunt animalele ingrijite de om.Omul le da hrana si adapost si obtine in schimb unele foloase . Scrierea datei si a titlului pe tabla si pe caiete. -Enumerati pe caiete animalele domestice cunoscute. -completarea listei prin discutii . -Numiti animalele ilustrate in manual, (pag,30 , Ed. Aramis) . -Din ce parti este compus corpul lor? -Ce foloase are omul de la aceste animale? Se scriu pe caiete foloasele obtinute de la animalele dimestice. |
Explicatia Conversatia euristica |
Caietele elevilor |
Frontal Individual |
Recunoasterea animalelor domestice Descriere |
||||||
7.Consolidarea cunostintelor |
Joc de rol : "Recunoaste animalul" Un elev imita sunetele produse de un animal domestic. Ceilalti trebuie sa recunoasca animalul imitat. Se rezolva pe caiet un exercitiu (din manual, pagina 31.) -Numeste puiul fiecarui animal: gaina, rata, porcul,vaca, oaia, capra,calul. -Ce asemanari si deosebiri exista intre fiecare animal si puiul sau ? - completarea unui tabel :
-Cu ce se hranesc animalele din imagine ?(curca, rata , oaie, gaini, cal, porc, caine, pisica ) -Cine se hraneste cu graunte/ iarba / oase? Citirea poeziei: "In gradina casei mele" de Georgeta Moraru . Discutarea poeziei: -Ce aflam din poezie ? -Voi ce animale aveti acasa ? -Cine are grija de ele? -Ce activitati trebuie facute pentru a ingriji aceste animale? |
Jocul didactic Exercitiul Conversatia |
Frontal In perechi Frontal Individual |
Compararea animalelor |
|||||||
8.Obtinerea performantei |
Fiecare elev primeste o fisa cu imaginea unui animal domestic. Se vor forma grupe din copiii care au acelasi tip de fisa. In grupa se discuta despre animalul din desen . Copiii trebuie sa scrie tot ce stiu despre acel animal. La final cate un elev din fiecare grupa va prezenta in fata clasei rezultatul discutiilor . |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Fisa de lucru cu imaginea unui animal domestic |
Pe grupe Frontal |
Complexita-tea informatiilor gasite |
||||||
9. Evaluare |
-Despre ce am discutat astazi la ora de Cunoasterea mediului? -Primiti o fisa cu un saculet gol. Presupunem ca acel sac este mintea voastra. Ce va ramas in minte dupa ora de astazi? Umpleti sacul cu informatii aflate astazi la ora . -Apreciti singuri cat de multe stiti . -Mai putem pune in sac si alte lucruri? Ce inseamna asta? |
Conversatia Tehnica "SACILOR" |
Fisa cu saculet gol |
Individual |
Cantitatea de informatii din saculet |
||||||
10.Tema acasa |
-Realizati un desen cu animale domestice . |
Explicatia |
Frontal |
inst.MIHAELA ZALUSCHI
SCOALA CU CLASELE I-VIII , COROCAIESTI
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4332
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved