| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DIDACTIC
Data: 9.12.2008
Clasa: a VII-a
Obiect: Chimie
Tema: Concentratia solutiilor
Obiectivul general: Fixarea si consolidarea algoritmilor de rezolvare a
problemelor pe baza concentratiei
Obiective operationale:
O1 - sa defineasca formula concentratiei procentuale si sa
rezolve fisa ce cuprinde solutii in cuvinte incrucisate
O2 - sa reproduca etapele algoritmului de rezolvare a probleme-
lor cu concentratie
O3 - sa aplice algoritmul de rezolvare a problemelor
O4 - sa evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de
colegi
O5 - sa compuna o problema pe baza datelor din desenul de pe
fisa.
Metode : conversatia, explicatia, problematizarea, algoritmizarea, joc didactic
Forme de organizare a activitatii: individual, pe grupe de elevi
Material didactic: fise de lucru, culegeri de probleme, manualul
Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor
Propunator: prof. Bora Maria
SCENARIUL DIDACTIC
| 
   Evenimentele lectiei  |  
   Obiectivele  |  
   Activitatea profesorului  |  
   Activitatea elevului  | 
 
| 
   
   Moment organizatoric  |  
   
   Verifica prezenta, noteaza absentele, organizeaza clasa.  |  
   
   Se pregatesc de lectie.  | 
 |
| 
   
   Anuntarea obiectivelor  |  
   
   Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie si anume consolidarea rezolvarii Problemelor cu concentratie.  |  ||
| 
   3. Actualizarea cunostintelor  |  
   
   O1  |  
   
   Verifica cunoasterea notiunilor teoretice necesare rezolvarii problemelor prin intrebari completand rebusul chimic. (fisa nr. 1) Verifica frontal tema pentru acasa.  |  
   
   Raspund intrebarilor adresate de profesor, corecteaza raspunsurile colegilor, completeaza rebusul chimic.  | 
 
| 
   
   Prezentarea sarcinilor si a situatiilor de invatare  |  
   
   O2, O3, O4  |  
   
   Precizeaza ca se va lucra pe grupe de nivel (mediu si avansat), iar in paralel la tabla. (fisa nr. 2)  |  
   
   Elevii rezolva individual problemele propuse pe fise de lucru  | 
 
| 
   
   Dirijarea invatarii  |  
   
   O3, O4  |  
   
   Propune elevilor rezolvarea problemelor din anexa 1, iar cele din anexa 2 se vor rezolva la tabla Urmareste rezolvarile de la tabla, ofera consultatii elevilor din banci. Se solicita prezentarea rezolvarilor pentru problemele de la tabla si apreciaza raspunsurile primite.  |  
   
   Doi elevi rezolva la tabla sarci- nile propuse. Lucreaza independent la rezol- varea problemelor. Urmaresc prezentarile colegilor Si isi noteaza succint etapele de rezolvare ale problemelor rezolvate la tabla.  | 
 
| 
   
   Evaluarea formativa a progresului realizat  |  
   
   O5  |  
   
   Sa compuna problemele de pe fisa de lucru nr.3 urmarind desenul si datele problemei.  |  
   
   Lucreaza independent.  | 
 
| 
   
   Asigurarea retentiei si a transferului  |  
   
   Propune tema pentru acasa.  |  
   
   Elevii noteaza tema.  | 
 
FISA NR. 1 - REBUS CHIMIC
 
   
 
  
   
  
VERTICAL
Orizontal: A - B
md
Urmatorul produs ------ x 100 este pentru.
ms
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 6157				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved