CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Obiectul : matematica
Profesor propunator
Unitatea de invatare : Unitati de masura
Tema lectiei:Unitati de masura pentru masa; Transformari
Tipul lectiei:lectie de dobandire de noi cunostinte
Obiective de referinta:
v sa efectueze transformari intre multiplii si submultiplii principalelor unitati din sistemul international de masuri (pentru lungime, arie, volum, masa, timp); sa estimeze masuri ale unor obiecte din mediul apropiat;
v sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii, prin construirea unor exemple;
v sa prezinte clar, corect si concis, oral sau in scris, metodele si/sau operatiile utilizate in rezolvarea unei probleme;
v sa-si formeze obisnuinta de a exprima prin operatii matematice anumite probleme practice;
Obiective operationale
C.1 sa denumeasca unitatea principala ( standard) de masura pentru masa corpurilor;
C.2 sa enunte multiplii si submultiplii kilogramului;
C.3 sa estimeze diferite masuri ale unor obiecte din mediul apropiat;
C.4 sa efectueze transformari intre multiplii si submultiplii kilogramului;
C.5 sa efectueze masuratori cu balanta ale unor obiecte
II. Afective:
A.1 sa fie atenti;
A.2 sa participe intensiv la lectie;
A.3 sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii
Metode si strategii didactice :
M.1 conversatia euristica ;
M.2 cuvinte incrucisate;
M.3 explicatia ;
M.4 exercitiul ;
M.5 jocul didactic ;
Forme de organizare : frontal, individual, perechi
Mijloace de invatamant :
Planse didactice ;
Manual ; caiet de teme, de notite
Slide cu obiectivele lectiei
Fise de lucru ;
Portofoliul
Creta colorata ,
Retroproietor ; panou de prezentare
Post-it-uri
Balanta
Bibliografie :
1. M. Singer s.a -Manual pentru clasa a V-a -editura Sigma
2 Liviu Ardelean, Nicolae Secelean - Didactica matematicii, editura Universitatii , sibiu, 2007
3. Programme scolare pentru gimnaziu
4. www.didactic.ro; www.wikipedia.ro, www.proeducation.md
Etapele lectiei |
Ob op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Modalitati de evaluare |
Resurse materiale |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Organizarea clasei ( 1-2 min) |
A1 A2 |
Creaza conditii pentru buna desfasurare a lectiei:verifica prezenta,starea de spirit a elevilor, pregateste materialele auxiliare . |
Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie. |
Verifica (vizual) daca elevii au rechizitele necesare |
Caiete de teme si de notite, manual, culegere de probleme, creta colorata, videoproiector, plansele didactice |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Verificarea temei date pentru acasa (5-10 min) |
A.1 A.2 |
Propune ca elevii sa citeasca rezultatele obtinute in tema pentru acasa, oral; cateva dintre ele sunt redactate pe tabla. Propun sarcinile anexa 1. |
Compara raspunsurile obtinute de ei acasa cu cele din clasa.Efectueaza eventuale corecturi; pun intrebari, Elevii raspund la intrebarile solicitate de profesor. |
Apreciez capacitatea elevilor de a efectua transformari corecte cu multiplii si submultiplii litrului Apreciez capacitatea elevilor de raspunde cerintelor date. |
Caiete de teme, manual, fise de lucru , creta |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reactualizarea cunostintelor si capacitatilor (2-3 min) |
Propun sarcini orale (anexa 2). Care sunt unitatile de masura studiate pana in prezent? Care sunt multiplii si submultiplii m, m2,m3, l ? Cum procedam pentru a transforma din submultipli in multipli? Dar invers? |
Elevii raspund la intrebari |
Apreciez corectitudinea formularii raspunsurilor la intrebarile puse. |
Planse didactice; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Prezentarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii (20 min) |
C.1 C.2 C.3 C.4 C.1 C.2 C.3 C.4 |
Se prezinta elevilor cuvinte incrucisate cu definitiile corespunzatoare, dupa dezlegarea carora trebuie sa obtina cuvantul cheie al lectiei.
Unitatea standard pentru masurarea lungimilor ; numar pozitiv ce exprima masura unei suprafete mm3 este un. al m3 unitate de masura utilizata in agricultura egala cu 100m2. Se scrie titlul pe tabla.Masa corpurilor, Unitati de masura pentru masa.Transformari Prezinta un material in pps, expozitiv-interactiv.Sunt prezentate elevilor obiectivele operationale ale lectiei si continutul teoretic al acesteia. Adreseaza elevilor intrebari : Enuntati care sunt multiplii kg. Ce observati? Adevarat/fals? " O tona este de o mie de ori mai mare decat 1kg" ; " Gramul este unitatea principala pentru masurarea masei" "Un pescar a prins un peste de 5 chintale care i-a rupt undita" " Ce inseamna in viata cotidiana prescurtarea tv? Dar legat de lectia de astazi ce reprezinta prescurtarile t si v? Care sunt cele mai utilizate unitati de masura pentru masa? Prezinta cateva exemple de transformari 1,2 kg= 1200g 58 hg=5,8 kg 4,56 t=45,6 q 0,35 q= 35kg 500g =0,5 kg |
Elevii raspund la intrebarile puse si completeaza fisa cu cuvintele incrucisate, in perechi Noteaza in caiete titlul lectiei; Urmaresc materialul prezentat in Power Point, raspund la intrebari; Noteaza in caiete notiunile de baza din lectie. Elevii vor observa faptul ca kg nu are un multiplu de 10 ori mai mare. Elevii vor scrie scara transformarilor si vor observa : 1t=1000kg; 1v=100q Televiziune; t- tona ; v- vagon Kilogramul, gramul, tona. Elevii noteaza in caiete modelele de transformari si urmaresc exemplele date |
Apreciaza capacitatea elevilor de a extrage concluzii, de a generaliza;de a raspunde corect la intrebarile formulate. |
Videoproiector, fise in perechi, Creta colorata , caietele de notite Planse didactice |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Intensificarearetentiei si asigurarea transferului (10min ) |
C.1 C 2 C.3 C.4 |
1. Elevii sunt rugati sa expuna oral multiplii si submultiplii kg de la mg-> vagon si invers; Se lucreaza la tabla cateva exercitii cu transformari Asociati numerelor din coloana A transformarile corespunzatore din coloana B A B a) 20 kg 200g b) 200hg 2g c) 200cg 2000g d) 32 t 320kg e) 320 v 32 kg 32000kg Alegeti cea mai potrivita estimare pentru masa unui plic: a) 40 g; b) 40 kg c) 40 mg masa unui autoturism : a) 2kg b) 20g c) 2 t masa unui pepene a) 3g b) 3kg c) 3q Cu ajutorul unei balante sunt rugati cativa elevi sa efectueze cantarirea si estimarea masei unor obiecte mici- inel Datele rezultate in urma masuratorii se trec intr-un tabel si se efectueaza media aritmetica a rezultatelor obtinute. |
Discuta, propun rezolvarea Raspund la intrebari. Raspund la intrebari, trag concluzii. Elevii realizeaza estimarile corespunzatoare. Elevii solicitati vor efectua masuratorile si vor completa tabelul de date |
Apreciez capacitatea elevilor de memorizare a cunostintelor Apreciez capacitatea elevilor de transfer a cunostintelor |
Fise cu exercitiile propuse; Balanta farmaceutica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Evaluarea (curenta, instructiva, fara aprecieri cu note) 2-3 min |
Notez elevii care s-au evidentiat pe parcursul orei. |
Elevii isi spun opiniile |
Evaluare portofolii; inmanarea diplomelor |
Portofoliile elevilor |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bilantul lectiei (1 min) |
Care au fost obiectivele? (obiectivele sunt afisate pe poster) Ce am rezolvat? |
Elevii isi spun opiniile | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anuntarea temei pentru acasa ( 1 min) |
De studiat din manual pag 200 tematica lectiei; pag 201 ex 1, 2 De rezolvat problema 6 suplimentar |
Elevii isi inseamneaza tema pentru acasa. |
Caiete de notite; manual |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8798
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved