CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
INVATATOR
DATA
ARIA CURRICULARA:Matematica si stiinte
OBIECTUL Matematica
SUBIECTUL:Numere naturale in concentrul 0-1000(scriere,citire,comparare,ordonare)
TIPUL LECTIEI:recapitulare si sistematizare
SCOPUL:consolidarea notiunilor dobandite de elevi in lectiile de predare -invatare referitoare la numerele naturale in concentrul 0-1000
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1:sa citeasca corect numere naturale in concentrul 0-1000;
O2:sa scrie corect numere naturale in concentrul 0-1000;
O3:sa numere corect crescator si descrescator in concentrul 0-1000;
O4:sa compare numere naturale ,utilizand corect semnele :,,<" , ,,>" sau ,,=";
O5:sa ordoneze crescator si descrescator numere ,in concentrul 0-1000;
O6:sa formeze numere,respectand cerintele date;
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee conversatia,exercitiul,explicatia,jocul didactic;
b) Mijloace de invatamant fise de lucru,planse,jetoane;
c) Moduri de organizare frontal,pe grupe,individual;
BIBLIOGRAFIE:
,,Metodica predarii matematicii la clasele I-IV",I.Neacsu;E.D.P.,Bucuresti,1988
,,Metodica predarii matematicii in invatamantul primar",prof.Florentina Stancioiu Jipa,Ed.Fundatia Humanitas
,,Matematica.Ghidul invatatorului,clasa a II-a",Stefan Pacearca,Mariana Mogos,Ed.Teora,2001
Nr .crt |
Secventele lectiei |
Ob.op. |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Mod de organizare |
|||||
|
Moment organizatoric |
|
Se asigura cele necesare desfasurarii in bune conditii a orei de matematica. |
conversatia |
|
frontal |
- capacitatea de concentrare a atentiei |
|
Verificarea temei pentru acasa |
O6 |
Se realizeaza controlul cantitativ al temei in timp ce elevii rezolva independent ex.1 de pe fisa de lucru.(vezi anexa 1) |
exercitiul |
fise |
individual |
- capacitatea de a scrie numerele formate pe numaratoare |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Se comunica elevilor tema lectiei si obiectivele urmarite,in termeni accesibili lor. Se scrie pe tabla si in caiete titlul lectiei. |
conversatia |
|
frontal |
- capacitatea de receptare a obiectivelor lectiei |
|
Dirijarea activitatii de fixare si consolidare a cunostintelor Obtinerea performantei |
O6 O2 O3O4O5 O1 O2 O6 |
- Concurs:,,Cine stie castiga" I. cel mai mic nr. de o cifra/2 cifre/3 cifre II. cel mai mare nr. de o cifra/2 cifre/3 cifre I. nr. formate doar din zeci II. nr. formate doar din sute I. nr. formate din 2 cifre identice II. nr. formate din 3 cifre identice I. cel mai mare nr. de trei cifre diferite II. cel mai mare nr. de trei cifre identice I. cel mai mic nr. de trei cifre identice II. cel mai mic nr. de trei cifre diferite Care nr. este mai mare? I. 300 sau 800 II. 960 sau 690 I. 381 sau 371 II. 670 sau 760 I. 449 sau 449 II. 316 sau 613 Gasiti nr. care au suma numerelor 10! Elevii participa pe grupe la concurs. Invatatorul modereaza activitatea si acorda premiu simbolic pentru randul castigator si premiu de excelenta pt. elevul care da raspunsul final. Se rezolva exercitiile 2,3,4,5 de pe fisa(anexa 1)oral si in scris,pe plansa mare la tabla si pe fisele individuale. Se vor rezolva la tabla si in caiete exercitii avand pretext compunerea unei imagini din povestea ,,Scufita rosie" sub forma de puzzle. a)Gaseste ,,vecinii" numerelor: _____ ____, 500, _____ ____, 189, _____ ____,472 ,_____ b)Completeaza cu cifra potrivita: 54__ > 546 95__=951 2__9 < 299 c)Scrie cel mai mare si apoi cel mai mic nr. natural(format din trei cifre) folosind cifrele :5,9,0,pe fiecare o singura data. d)Scrie:A(adevarat) sau F (fals) 506> 507 302< 392 212> 705 512< 810 324=524 802< 800 412 > 410 213 < 312 |
- explicatia - exercitiul - exercitiul conversatia exercitiul jocul didactic |
Premiu simbolic - plansa - fisa - plansa |
Pe grupe Frontal - frontal |
- capacitatea de a gasi numere respectand cerintele date - capacitatea de a scrie corect numerele date - capacitatea de a identifica locul zecilor,sutelor,unitatilor - capacitatea de a numara crescator si descrescator - capacitatea de a compara numere - capacitatea de a gasi vecinii unui numar - capacitatea de a numi numere respectand cerintele date |
|
Evaluare |
|
Se impart jetoane (flori) cu exercitii. Elevii rezolva.Daca le-a placut lectia vor aseza florile pe partea insorita a plansei,daca nu,pe partea ploioasa. |
exercitiul |
-plansa -jetoane (flori) |
individual |
capacitatea de a rezolva ex. respectand cerinta |
|
Tema pentru acasa |
|
Se fac precizari privind continutul temei,explicandu-le unde este cazul.Ex.5,6,7 pg.109 |
explicatia |
|
|
- capacitatea de a intelege sarcinile temei |
Nume:____________ data:____________
FISA DE LUCRU
1.Scrie numarul care se formeaza pe numaratoare:
2.Alege forma corecta!
408
a)patrusuteopt
b)patru sute opt
c)patrusute opt
315
a)treisute cincisprezece
b)trei sute cincisprezece
c)trei sute cincizeci
230
a)doua sute trei
b)doua sute treizeci
c)douasute treizeci
3.Bifeaza raspunsul corect!
reprezinta cifra
a)sutelor
b)zecilor
c)unitatilor
reprezinta cifra
a)sutelor
b)zecilor
c)unitatilor
reprezinta cifra
a)sutelor
b)zecilor
c)unitatilor
4.Numara in ordine crescatoare sau descrescatoare:
a)de la 104 la 111:____,____,____,____,____,____,____,____;
b)de la 713 la 709:____,____,____,____,____;
5.Compara,apoi asaza-le in ordine crescatoare:
_____ ,_____, ______, _____, _____, ______, ______ , ______ , _____, _____,______;
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9651
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved