CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Numerele naturale 6
Subiectul lectiei: Numarul si cifra 7
Tipul lectiei: Predare-invatare
Obiective fundamentale: Intelegerea numarului 7, ca simbol al multimii care are 4 elemente;
Deprinderea de a recunoaste si a scrie corect cifra 7;
Consolidarea cunostintelor despre numarul si cifre 7 (succesiunea numerelor 0-7, compunerea si descompunberea numarului 7, compararea numerelor 0-7).
Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
O1 - sa identifice multimea cu 7 elemente pe baza multimii cu 7 elemente:
O2 - sa reprezinte prin obiecte sau desene multimea cu 7 elemente:
O3 - sa distinga numarul 7, de cifra 7
O4 - sa scrie si sa citeasca cifra 7;
O - sa compare, compuna si descompuna cifrele invatate;
B. Afective:
- sa participe afectiv la desfasurarea lectiei;
- sa manifeste interes pentru lectie;
C. Psiho-motorii:
- sa-si coordoneze actrivitatea oculo-motorie pentru citirea/scrierea cifrei/cifrelor
Resurse:
1. Metodologice:
a) strategie didactica: dirijata, inductiva;
b) metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea, analiza, munca cu manualul, ciorchinele, cubul;
c) forme de organizare: frontala, pe grupe, in perechi, individuala;
d) mijloace didactice: numaratoare, betisoare, bile colorate, jetoane, planse didactice, fise de lucru, cubul;
e) instrumente de evaluare: observatia sistematica, proba orala, tema de lucru in clasa, proba scrisa.
Temporale: 45 min.
3. Umane: 23 elevi
4. Bibliografice:
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE LECTIEI |
OP. |
EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIE |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
||||
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Moment Organizatoric 2 min. |
Asigur conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei. |
Pregatesc cartile, caietele, instrumentele de scris. |
conversatia | ||
2. Verificarea temei 3 min. |
Verific tema cantitativ si calitativ, facand aprecieri verbale asupra modului de scriere, corectitudinii si calitatii temei. |
conversatia, explicatia |
observatia sistematica individuala |
||
3.Reactualizarea cunostintelor 3 min. |
O2 |
Ciorchinele Solicit elevii sa identifice, timp de 2 minute, conexiuni intre numarul scris si multimile de elemente date. |
Realizeaza conexiuni. |
Metoda "Ciorchinele" |
frontala |
Captarea atentiei 3 min. |
Sensibilizarea elevilor se face prin cantarea primelor cinci strofe ale cantecului "Elefantii". Cer elevilor sa asocieze numarul elefantilor cu numarul betisoarelor. Prezint elevilor ghicitoarea numarului 7: Ma puteti compune din 5 si 2 ori din 4 si 3. Cine-mi ghiceste numele din voi ? |
Canta cantecul si asociaza elefantii cu betisoarele, aratand atatea betisoare cati elefanti sunt in fiecare strofa. |
Demonstratia |
frontala |
|
5. Anuntatea obiectivelor lectiei 1 min. 6. Dirijarea invatarii 15 min. 7. Obtinerea performantelor 7 min. 8. Evaluarea cunostintelor 5 min. 9. Activitate transdisciplinara 5 min. 11. Tema pentru acasa 1 min. |
O1 O3 O2 O4 O3 O4 O5 O1 O2 O3 O5 O2 O3 O4 O5 |
Pe baza raspunsului, comunic obiectivele lectiei: sa invete sa scrie si sa citeasca cifra 7, sa o recunoasca, sa opereze cu aceasta in cadrul exercitiilor-joc. Solicit elevii sa deschida manualul la lectia urmatoare si sa priveasca cu atentie ilustratia (la circ). Dirijez observarea ilustratiei prin intrebari. Se intuieste numarul 7 in coltul din dreapta al cartii, apoi sirul cu bile. Explic cum s-a format noul numar: prin adaugarea unei bile la cele precedente. Formulez sarcini de invatare: observarea si gruparea obiectelor cate 6 si cate 7. Citesc elevilor strofa cifrei 7 din poezia "Chipul cifrelor. Prezint plansa cu numarul si cifra 7 asociate multimii cu 7 elemente. Precizez si demonstrez scrierea corecta a cifrei 7. Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corecta a caietului si a corpului in timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect. Solicit elevii sa identifice numarul baghetelor de la ex. 1 din carte, utilizandu-se terminologia specifica "mai mic", "mai mare". Cer elevilor sa lucreze, in perechi exercitiul numarul 2 din carte. Cubul Distribuie fise individuale de lucru, explica sarcina. Apreciaza rezultatele. Identifica si remediaza greselile. Joc didactic in perechi - fisa "Melcul". Solicita elevii sa coopereze intre ei pentru a identifica si colora doar spatiile in care este cifra 6. In timp ce elevii coloreaza, se audiaza cantecul "Melcul suparat". Scrierea cifrei 6 in caiete: 3 randuri Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine si ii incurajez pe ceilalti. |
Privesc ilustratia din manual si raspund. Numara, totalizeaza. Formeaza o multime cu 6 elemente si una cu un element ( cu obiecte de pe banca). Realizeaza reuniunea celor 2 multimi. Grupeaza obiectele de pe banca avand tot atatea elemente cu multimea nou-formata. Retin ca multimile care au 6 elemente si inca unul sunt multimi cu 7 elemente, redate prin numarul 7, care se scrie cu ajutorul cifrei 7. Observa plansa cu numarul si cifra 7, numara elementele de pe plansa. Se mobilizeaza pentru scriere: isi incalzesc muschii, scriu in aer, pe banca, in palma, la tabla. Lucreaza independent, scriind doua randuri cu cifra 7, coopereza cu vecinul de banca pentru aprecierea scrierii. Audiaza. Lucreaza pe manual. Verbalizeaza actiunile, in vederea insusirii limbajului matematic. Numara, compara, compune si descompune. Lucreaza in grup fiecare etapa. Rezolva individual fisa. Analizeaza in echipa rezultatele, isi corecteaza greselile. Coloreaza si canta. Asculta si retin ce au ca tema. |
explicatia conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul observarea dirijata, explicatia, demonstratia, exercitiul cubul, problematizarea, conversatia exercitiul jocul didactic conversatia |
frontala tema de lucru in clasa frontala proba orala formativa scrisa frontala |
CHIPUL CIFRELOR
Alexandru Sahighian
parca e un bat 6 e un melc rotit,
Sugubat. In casuta rasucit,
Poarta chipiul tras, Parca-ar vrea sa se rastoarne
Cu cozorocul pe nas. Si sa scoata-n graba coarne.
se-ndoaie usor 7 parca-ar fi o coasa,
Pe picior, Nu va temeti, nu-i taioasa.
Gatul, vezi, e cam asa Are coada lunga,
Cum il are lebada. Sa-i ajunga.
a fost un inelus 8 e-asa ca un colac
Pe deget invartecus. Cu miere, cu mac,
Mesterul l-a rupt in doua Nu-l mancati,
Sa-i dea folosinta noua. Ca va-nselati.
scaun ar parea, 9 un carlig sa fie ?
Cu spatarul in podea Cine stie ?
Si picioarele in sus. Este greu de-asemuit.
Cine oare-asa l-a pus ? Dar e noua, negresit.
se pare ca ma-nsel, 10 va trimite vestea
E o secera de-otel. Ca s-a incheiat povestea
Dar, desi unealta-i noua, Si-a semnat, precum imi pare:
Coada ei e franta-n doua. Un bat c-un covrig in spinare.
ANEXA
CUBUL
Descrie numarul de elemente !
Compara numarul dat cu numarul 6 !
Asociaza numarul de elemente cu cifra corespunzatoare !
Analizeaza compunerea numarului !
Aplica descompunerea numarului !
Argumenteaza cum a aparut cifra 6 in poveste!
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9661
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved