CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Modul: COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE
Tema: Sa renuntam la cuvintele dure!
Data: S7 / 27.10.
Clasa: a VI-a
Prof. diriginte:
Loc de desfasurare: sala de clasa
I. STRATEGIA DIDACTICA
Obiectiv fundamental: de a forma o perspectiva pragmatica asupra comunicarii ca deprindere fundamentala de relationare in situatii sociale
Obiective operationale
O1 - sa exerseze modalitati diferite de comunicare apreciind impactul diferit al acestora asupra celor din jur
O2 - sa gaseasca solutia cea mai buna pentru rezolvarea unui conflict
O3 - sa identifice motivatiile comunicarii in situatii date
O4 - sa-si exprime emotiile si gandurile intr-un mod in care ne satisfacem nevoile si dorintele, fara a le deranja pe cele ale interlocutorului
O5 - sa nu considere pasivitatea ca un act de politete sau bunatate, iar a nu fi pasiv sa insemne a fi arogant sau agresiv
Concepte cheie: comunicare, situatii de comunicare, stiluri de comunicare, obstacolele comunicarii, eficienta comunicarii
Resurse procedurale: joc de rol, expunerea, conversatia euristica, activitate pe grupe
Resurse materiale: Foi, marker(e), fise de lucru
Forme de evaluare: activitate de munca independenta, in grup, observare sistematica, analiza raspunsurilor
II. SCENARIU DIDACTIC
Spargerea ghetii
Se prezinta cateva mesaje si se solicita elevilor sa noteze raspunsurile posibile (pasive, agresive, asertive).
Colegul tau iti ia mancarea din banca fara sa iti ceara voie dar tie iti este foarte foame.
Ati stabilit ca mergeti cu colegii in drumetie, la cules de frunze ruginii, la o anumita ora si zi, dar ei au modificat intre timp ziua fara sa te anunte si pe tine. Tu ai fost la data stabilita initial si ai asteptat degeaba. Ce faci?
Evocarea
Completati individual urmatoarele enunturi:
Realizarea sensului
Prezentarea unei situatii conflictuale reale din viata clasei:
Costel, colegul nostru de clasa, a furat bani din poseta doamnei diriginte. Deoarece el este un copil tacut, linistit si respectuos, nimeni nu l-a banuit de asa fapta. Fapta a fost atribuita pe nedrept de catre colegi lui Mitica, cel mai neastamparat si guraliv elev din clasa. Mitica sustine cu tarie ca e nevinovat. Neputandu-si sustine nevinovatia, in pauza Mitica isi injura si bate colegii.
Speriat de amploarea conflictului, Costel isi recunoaste fapta si inapoiaza banii. Datorita situatiei ivite, d-na diriginta propune rezolvarea acestui conflict la ora de dirigentie. Le cere elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari:
Care a fost problema?
Care au fost partile implicate?
Care au fost nevoile, dorintele si temerile fiecareia dintre partile implicate?
A existat vreo negociere?
Cum s-a realizat aceasta?
Daca a existat un mediator? (o terta persoana, neimplicata in conflict, care sa ajute partile sa gaseasca solutii de rezolvare a conflictului)
Cum s-a rezolvat situatia?
Ce a invatat fiecare?
Diagrama "Stiluri de abordare". Se prezinta elevilor diagrama construita pe doua dimensiuni: "relatii" si "scopuri". Se cere identificarea stilului de abordare a conflictului conform diagramei:
RELAT I I
Reconciliere Confruntare
(urs) (bufnita)
Retragere Fortare
(testoasa) (rechin)
SCOPURI
Redactati un gand bun catre un prieten prezent in sala.
"Parola" emotiilor. Elevul alege un jeton cu o emotie si simuleaza ce ar gandi o persoana care manifesta o asemenea emotie; ceilalti elevi trebuie sa identifice emotia.
Identificati motivul comunicarii in urmatoarele situatii: transmitere si solicitare de informatii/clarificare si evitarea conflictelor/ solicitarea unui serviciu colegial/ nevoia de intelegere (Fisa: Motivatia comunicarii)
4. Reflectia
Ex.
" Nu numai ca esti prost si nu intelegi, nu-i lasi nici pe altii sa fie atenti!"
Te rog, lasa-ma sa fiu atent la explicatia profesorului, ma intereseaza; daca nu intelegi, o sa-ti explic eu in pauza."
"Ai intarziat pana acum de trei ori. Cat mai ai de gand sa continui asa? Inca putin si echipa de dans popular se obisnuieste si fara tine!"
"Esti nesimtit rau de tot. Mi-ai tinut cartea o luna si vad ca inca mai ai nevoie de ea!"
"Iar ai copiat la teza! Ce, crezi ca nu stiu ca nu te duce mintea sa faci mai mult? Trebuia sa scrii atat cat stii!"
E necesar sa renuntam la cuvintele dure pentru ca:.
vrem sa ni se vorbeasca frumos, vrem sa avem prieteni, astfel putem fi acceptati asa cum suntem, putem sa ne spunem propria parere)
FISA (Motivatia comunicarii)
Identificati in situatiile de mai jos motivul pentru care interlocutorii comunica intre ei:
Situatia nr.1
Gina, ai aflat de concursul de pictura? Premiile sunt motivante.
Nu, spune-mi si mie, Crina!
MOTIV:
Situatia nr. 2
Ana: - Mi-a spus Lina ca ai spus minciuni despre mine. E adevarat?
Ionel: -Vai, se poate, Ana? Am vorbit despre tine, dar nu minciuni. Ea ce ti-a spus?
MOTIV: .
Situatia nr.3
Vreau sa rezolv exercitiul acesta, dar nu inteleg cerinta. Te rog, explica-mi si mie. Vreau sa ma aprecieze si pe mine profesoara.
De ce nu mai intrebat ieri? Aveam mai mult timp de explicatii!
MOTIV: ..
Situatia nr. 4
(Catre mama): -Nu ma mai dadaci atat! Sunt destul de mare sa stiu ce este bine si ce este rau. Am crescut, am nevoie de mai multa libertate.
MOTIV:
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2843
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved