CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC - parteneriat
SCOALA CU CLASELE I-VIII URSENI
DATA: mai 2 009
CLASA a IV-a
INVATATOR:
Profesor de sprijin:
OBIECTUL: Limba romana
Elevul pentru care se face interventia:
SUBIECTUL LECTIEI: Atributul-exercitii aplicative
TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte
OBIECTIV FUNDAMENTAL: - consolidarea deprinderilor de a aplica cunostinte despre atribut in
exercitii diverse
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. - sa defineasca atributul;
O2. - sa identifice atributele din enunturile date;
O3. - sa enumere partile de vorbire prin care pot fi exprimate atributele;
O4. - sa alcatuiasca propozitii in care anumite cuvinte date sa indeplineasca
functia sintactica de atribut;
O5. - sa analizeze morfologic partile de propozitie invatate;
O6. - sa formuleze enunturi in care un substantiv sa fie pe rand subiect, apoi
atribut;
O7. - sa alcatuiasca schema unei propozitii, dar si propozitii dupa scheme date.
Obiective operationale in urma interventiei:
O1 - sa defineasca atributul
O2 - sa identifice atributele din enunturile date
O3 - sa numeasca partile de vorbire
O4 - sa numeasca partile de propozitie invatate
O5 - sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date
O6 - sa analizeze partile de propozitie dupa model
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,
problematizarea
Forme e organizare: frontal, individual, pe echipe
Mijloace de invatamant: fise de lucru, planse
Desfasurarea activitatii
Nr. crt. |
Momentele lectiei |
Continutul invatarii |
Actiuni si operatii |
Metode si procedee |
Moment organizatoric |
Organizarea colectivului de elevi. Pregatirea materialelor si asigurarea climatului necesar desfasurarii lectiei. Elevii sunt impartiti in 4 echipe. |
Elevii se pregatesc pentru ora. |
-conversatia |
|
Verificarea temei |
Ce ati avut de pregatit pentru astazi la limba romana? Dar de scris? Verific tema cantitativ, timp in care elevii vor rezolva sarcina de lucru a primului exercitiu de pe fisa primita. Activitate individuala: 1.Identificati atributele din urmatoa-rele propozitii:
Verific sarcina de lucru rezolvata si apoi tema, calitativ. |
Elevii raspund la intrebari si rezolva sarcina de lucru primita. Elevii citesc propo-zitiile si identifica atributele, pe fisa. Ii ofer elevului sprijin, prin intrebari ajutatoare Citesc tema si corecteaza eventualele greseli. |
-conversatia -exercitiul |
|
Captarea atentiei |
Le prezint elevilor o plansa cu urmatoarele sarcini de lucru: Fiecare echipa are ca sarcina sa gaseasca doua cuvinte ce exprima insusiri ale substantivului soare. Reprezentantul fiecarei echipe va iesi la plansa si va scrie cuvintele identi-ficate.
Activitate frontala: Alege dintre cuvintele gasite cel putin doua si completeaza propozitia de mai jos: Primavara, soarele ....... si ...... trezeste natura la viata. |
Identifica cate doua insusiri pentru substantivul dat. -activitate pe echipe Il incurajez si ii dau indicii, daca este cazul Elevii completeaza propozitia data. |
-metoda ciorchinelui -exercitiul |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ce exprima cuvintele scrise pe razele soarelui? Ce sunt ele ca parti de vorbire? In propozitia completata de voi cele doua adjective ce functie sintactica au? De ce? Astazi la ora de limba romana vom vorbi despre atribut. In exercitiile pe care le vom efectua vom identifica atribute, vom preciza partile de vorbire prin care sunt exprimate, vom alcatui enunturi dupa scheme date. Scriu titlul lectiei la tabla: Atributul. Exercitii aplicative |
Elevii raspund la intrebari. Scriu titlul lectiei pe caiete. |
-conversatia |
|
|
Dirijarea activitatii de invatare |
Se reamintesc notiunile teoretice despre atribut: Ce este atributul? La ce intrebari raspunde? Prin ce parti de vorbire poate fi exprimat? Exercitii aplicative:
atributelor dintre paranteze: Caietele (elev) ... sunt pe catedra (doamna) ... . (Doi) ...fete se joaca in parc. Copila (zambitor) ... priveste albastrul cerului. Activitate pe echipe: 2.Construiti propozitii in care cuvintele patru, de aur, voios si soarelui sa fie atribute. Fiecare echipa primeste cate un cuvant. Activitate pe echipe: 3. Gasiti cate un atribut exprimat prin substantiv si cate un atribut exprimat prin adjectiv pentru fiecare substantiv dat: gr. I - campia gr. a II-a - zi gr. a III-a - dimineti gr. a IV-a - voce 4.Analizati partile de propozitie invatate: Doua vrabii vesele ciripesc . Ai primaverii vestitori au sosit . Realizati schemele acestor propozitii. |
Elevii raspund la intrebari. Il sprijin pe elev pentru a-si reaminti ceea ce a invatat Completeaza pe plansa cuvintele in forma lor corecta. Construiesc propozitii in care cuvintele date sunt atribute. (pe foi mari) Apoi le prezinta in fata clasei. Rezolva sarcina de lucru ceruta. Citesc solutiile gasite. Elevii ies pe rand la tabla si analizeaza partile de propozitie invatate. Apoi realizeaza schemele propozitiilor. In cazul in care elevul este solicitat, intervin pentru a-l incuraja si spijini in realizarea sarcinii. |
-conversatia -exercitiul -exercitiul -problema-tizarea -exercitiul -exercitiul |
Obtinerea performantei |
Realizati cate o propozitie dupa schema data: gr. I - S______A_______P s.c. adj. v. gr. a II-a - A______S_______P adj. s.p. v. gr. a III-a - S_______A_______P s.c. s.c. v. gr. a IV-a - A_______S_________P s.c. s.c. v. |
Elevii, pe echipe, alcatuiesc propozitii dupa schemele date. Reprezentantul fiecarei echipe prezinta in fata clasei propozitiile alcatuite. |
-problemati- zarea |
|
Asigurarea retentiei si transferului |
Alcatuiti propozitii in care substan-tivele date sa aiba, pe rand, functia de subiect si de atribut. -scoala -primavara -Maria -caiet Exercitiu in completare: Transformati atributele exprimate prin substantive in atribute exprimate prin adjective: -zi de primavara -adiere de racoare -petalele trandafirului -parul de aur |
Elevii alcatuiesc propozitii, pe echipe, cu cuvintele date. Citesc ceea ce au scris. |
-exercitiul |
|
Tema pentru acasa |
Alcatuieste un scurt text cu titlul ,,Primavara,, in care sa folosesti cel putin 7 atribute |
Elevii primesc tema pe fise. | ||
Aprecierea activitatii elevilor |
Fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lectie. |
ATRIBUTUL
Definitie:
Atributul este partea de propozitie care determina un substantiv.
Raspunde la intrebarile:
ce fel de? , care cati / cate?, al, a, ai, ale cui?
- adresate substantivului
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3242
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved