Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

didactic - Sa scriem corect ortogramele

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



,,Capul copilului nu e un vas pe care sa-l umpli,

ci o faclie pe care s-o aprinzi astfel incat,



mai tarziu, sa lumineze cu lumina proprie."

Proiect didactic  Plutarh

Clasa: a II a

Scoala cu clasele I-VIII ,,Dimitrie Pacurariu Scheia, judetul Suceava

Invatator

Evenimentul: CERC PEDAGOGIC

Obiectul: OPTIONAL - ,,ORTOGRAFIA ORTOGRAMELOR PE INTELESUL SCOLARILOR MICI"

Tema lectiei ,,Sa scriem corect ortogramele"

Tipul lectiei de aprofundare si consolidare a cunostintelor dobandite anterior

Obiective operationale:

a) cognitive: O1 - sa recunoasca ortogramele dintr-un enunt/text, audiat sau scris, si sa le pronunte corect;

O2 - sa analizeze ortogramele si sa numeasca fiecare cuvintele care le compun

O3 - sa recunoasca existenta unor cuvinte si ortograme care se pronunta la fel (omofone);

O4 - sa analizeze si sa completeze corect un enunt eliptic de ortograme

O5 - sa analizeze mintal un enunt oral si sa descopere ortogramele acestuia

O6 - sa creeze singuri ortograme din perechi de cuvinte date;

O7 - sa scrie dupa dictare un text cu ortograme si sa explice ulterior scrierea lor corecta

O8 - sa ordoneze cuvintele ,,amestecate ale unui enunt care contine un cuvant si ortograma omofona a acestuia

O9 - sa ordoneze enunturile ,,amestecate" ale unui text;

b) psihomotorii:O10 - sa manuiasca rapid si cu pricepere materialele necesare activitatii pe echipe (cuvinte decupate,coli de polistiren,

ace cu gamalie);

c) afective: O11 - sa lucreze corect si activ, participativ-interesat atat individual, cat si in perechi sau pe grupe

O12 - sa manifeste interes,seriozitate si placere in rezolvarea sarcinilor trasate.

Resurse: metode - citirea explicativa, conversatia euristica, observatia, explicatia, analiza, sinteza, comparatia, exercitiul, demonstratia, jocul

didactic, problematizarea;

materiale - fise de lucru, planse, panouri de polistiren expandat, cuvinte decupate, ace cu gamalie;

Forme de organizare: frontal, individual, in perechi, pe grupe;

Bibliografie:  *Blideanu, Eugen; Serdean, Ioan: ,, Orientari noi in metodologia studierii limbii romane in ciclul primar",

E.D.P.,Bucuresti, 1981;

*Constantinescu, Maria ,,Capcanele ortografiei", E.D.P., Bucuresti, 1996

*Nicola, Ioan: ,,Pedagogie", E.D.P., Bucuresti, 1996;

*Pralea, Viorica: ,,Sa scriem corect!",E. D. Paralela 45, 2003;

Serdean, Ioan: ,,Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV", E.D.P., R.A.-Bucuresti, 1993

*Serdean, Ioan: ,,Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar", Corint, 2007.

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Moment

organizatoric

O

'

*Asigura pregatirea rechizitelor necesare desfasurarii lectiei

*Creeaza un climat psihic favorabil activitatii

Prezinta elevilor invitatii, apoi specificul si importanta activitatii.

Isi pregatesc/verifica rechizitele necesare

*Atmosfera propice de munca liniste, calm, atentie.

- conversatia

- observarea

sistematica

Verificarea:

a)

cunostintelor

O

O

'

* VERIFICA

a) constientizarea continutului optionalului:

- Care este titlul optionalului?

Ce inseamna ortografie

- Ce este o ortograma? Ce este cratima?

- De ce invatam special cum se scriu ortogramele?

RASPUND

,,Ortografia ortogramelor ."

- Scrierea corecta a cuvintelor.

- Scrierea a doua cuvinte care se rostesc impreuna si se scriu despartite printr-o linioara, numita cratima.

- conversatia

euristica

* frontal

- observarea

sistematica

- proba orala

'

b cunostintele insusite anterior

Ce fel de ortograme am invatat ora trecuta

Exemple de creare de ortograme prin inversarea topicii

(te du = du-te).

RASPUND:

Ortograme obtinute prin inversarea ordinii obisnuite a doua cuvinte; dau exemple .

- conversatia

euristica

* frontal

- proba orala

b)

temei pentru acasa

'

c) tema pentru acasa

- cantitativ si calitativ prin citirea acesteia de catre cat mai multi elevi;

*Face aprecieri, observatii, completari asupra temei.

*CITESC tema si apreciaza gradul de corectitudine al raspunsurilor colegilor.

- observatia

*caietele de teme

*frontal

observarea sistematica

- proba orala

Discutii

pregatitoare

O

'

EXPLICA elevilor importanta efectuarii a cat mai multe exercitii pentru invatarea scrierii corecte a ortogramelor.

Moment de atentie si interes pentru lectia ce va urma.

- explicatia

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

O

'

*COMUNICA elevilor ca in aceasta ora vor efectua diferite tipuri de exercitii cu ortogramele pe care le-au invatat pe parcursul anului scolar. Accentueaza ca scopul lectiei este sa-si consolideze, pin repetare, cunostintele insusite Pentru mobilizare cere elevilor sa enumere cateva tipuri de exercitii efectuate in orele de optional.

*ASCULTA comunicarea temei si a obiectivelor ce se vor urmari.

Dau exemple de tipuri de exercitii cunoscute.

- expunerea

*frontal

- observarea

sistematica

Desfasurarea

activitatii

propuse

O O

*PRECIZEAZA ca succesiunea exercitiilor va urma un curs ascendent, ca dificultate, fiecare exercitiu raspunzand unui scop precis.

*IMPARTE fisele de lucru, cere elevilor sa-si scrie numele pe fise

*ASCULTA cu atentie indicatiile.

*Isi scriu numele pe fise.

- explicatia

*frontal

- observarea

sistematica

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Desfasurarea

activitatii

propuse

(continuare)

O

O

O

'

SUCCESIUNEA EXERCITIILOR

A. RECUNOASTEREA ORTOGRAMELOR pe un text dat (cerinta nr. 1 pe fisa + plansa expusa ):

Subliniati ortogramele din textul urmator

,, Era o zi minunata. Copiii s-au dus in padure. Deodata cerul s-a innorat. Parca i- a pus cineva un val cenusiu. Pe fete le-a cuprins frica. Dar baietii n-au luat in seama. Ei si-au facut o coliba din crengi.

Dintr-odata a-nceput sa ploua. Baietii le-au facut loc fetelor in adapost. Insa ploaia n-a tinut mult. Si pana seara fost-a veselie mare!"

*CERE:

a) sa citeasca cerinta si sa explice ce au de facut; repeta cum recunosc ortogramele pe un text scris

- sa citeasca tare textul integral;

- sa sublinieze individual ortogramele din text.

b) - sa sublinieze ortogramele si pe plansa si sa le pronunte corect;

*CITESC

cerinta si explica sarcina de lucru

*un elev citeste integral si expresiv textul

REPETA care este modul de recunoastere a ortogramelor pe un text scris

SUBLINIAZA ortogramele din text, individual, pe fise;

* mai multi elevi vor sublinia ortogramele si pe plansa expusa.

conversatia euristica

- citirea expresiva

- exercitiul

*fisa de lucru

*plansa cu textul de pe fisa

*frontal

*munca independenta

- proba orala

- proba scrisa

B. RECUNOASTEREA CUVINTELOR ORTOGRAMELOR:

*CERE elevilor sa numeasca cele doua cuvinte care intra in componenta fiecarei ortograme.

*NUMESC cel doua cuvinte care compun fiecare ortograma.

analiza

- conversatia

*plansa

*frontal

- proba orala

O

O

O

'

C. RECUNOASTEREA OMOFONIEI DINTRE UNELE CUVINTE SI ORTOGRAME:

*CERE elevilor:

- sa citeasca cerinta nr. 2 de pe fisa

Cititi cu atentie ortogramele urmatoare, iar in cazurile in care exista cuvinte care se pronunta la fel, scrieti-le in dreapta lor

c-as ce-l______________

n-am_____________ sa-ti

l-a_______________ n-ai

de-al_____________ le-am____________

te-au_____________ i-am_____________

ca-s______________ intr-un

*CITESC cerinta nr. 2;

*EXPLICA sarcina de lucru;

*DAU EXEMPLE de cuvinte si ortograme care se pronunta la fel;

*COMPLETEAZA pe fise, unde este cazul, cu cuvinte care se pronunta la fel cu ortogramele

din exercitiu.

- conversatia euristica

- analiza

- exemplul

- explicatia

*fisa de lucru

*munca independenta

- proba orala

- proba scrisa

- observarea

sistematica

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Desfasurarea

activitatii

propuse

(continuare)

Dupa completarea fiselor CERE:

- sa se completeze si pe plansa cuvintele gasite si explicarea sensului lor sau a rolului in exprimarea unui mesaj.

*COMPLETEAZA pe plansa cuvintele gasite, iar in cazurile in care nu exista, trag o linie.

*CONCLUZIONEAZA regula scrierii totdeauna cu cratima..

analiza

- explicatia

- exemplul

*plansa

*frontal

- proba orala

evaluarea reciproca

O

O

O

'

D. COMPLETAREA UNOR ENUNTURI LACUNARE DE ORTOGRAME:(cerinta nr. 3 + set de planse).

*ANUNTA ca activitatea urmatoare se va desfasura pe perechi - colegi de banca, fiecare pereche va primi un numar, prin numararea bancilor - 1, 2, 3., CERE elevilor sa-si scrie numarul perechii pe fisa;

*EXPUNE trei planse pe care sunt scrise cate patru enunturi lacunare de ortograme, numerotate si scrise cu culori diferite.

*EXPLICA precum ca fiecare pereche trebuie sa citeasca de pe fiecare plansa enuntul numarului sau, sa le scrie pe fisa, completand ortogramele. Adauga ca trebuie sa obtina un text.

*PRECIZEAZA ca membrii fiecarei perechi trebuie sa se consulte intre ei si, daca o pereche termina mai repede, poate lucra la enunturile cu nr. 4.

PLANSELE:

*ASCULTA cu atentie explicatiile pentru rezolvarea sarcinii urmatoare.

*NOTEAZA numarul revenit perechii sale.

*ASCULTA expunerea modului de lucru.

*OBSERVA plansele expuse.

*SE ORIENTEAZA pe planse,

CITESC in soapta enunturile.

*COLABOREAZA si

COMPLETEAZA enunturile. apoi le scriu fiecare pe fisa.

*COPLLETEAZA, daca au terminat, si enunturile cu nr. 4.

- explicatia

- observarea

- analiza

- problemati-

zarea

-exercitiul

*fise de lucru

*set de planse

*carioca rosu, verde, albastru

*activitate in perechi

- observarea

sistematica

- proba scrisa

evaluarea reciproca

I.  1. Maria .intrebat pe Ionel

2. Dentistul ..spus bland lui Gigel

3. Gogu ...ascuns dupa masa.

4. Barutu..taiat la limba in oglinda sparta.

II.  1. - Voi .culcat aseara odata cu gainile

2. - Vrei .scot maseaua fara durere

3. - De ce ..ascuns acolo?

4. - Vai,..patit? intreba tatutul.

III. 1. - Nu! Noi.culcat singuri!

2. - Nu, va rog.scoateti si durerea!

3. - Doctorul.spus sa iau pastila dupa masa!

4. - Baietii din oglinda.omolat!

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Desfasurarea

activitatii

propuse

(continuare)

INVITA , dupa expirarea timpului, fiecare pereche sa citeasca textul obtinut pentru a-si insusi expresivitatea si mesajul.

*ASCULTA trei elevi din trei perechi diferite cum au completat enunturile si cum redau expresivitatea corespunzatoare semnelor de punctuatie. Eventualele erori se corecteaza antrenand intreaga clasa.

*CERE completarea enunturilor si pe planse.

*CONDUCE, prin conversatie, la stabilirea concluziei ca textele sunt niste glume.

*NOTA: textul nr.4 va fi citit de perechea care a reusit sa-l rezolve; daca nici o pereche nu a reusit definitivarea lui, se rezolva rapid cu toata clasa.

*RECITESC in soapta tetul pentru insusirea mesajului si a expresivitatii.

*CITESC cu voce tare, expresiv textul obtinut, precizeaza ortogramele pe care le-au completat.

*ARGUMENTEAZA la nivelul lor de intelegere ca textele sunt niste glume.

*REZOLVA, daca e cazul, textul 4 sau il interpreteaza impreuna cu pereche care l-a rezolvat.

- lectura expresiva

- lectura explicativa

- analiza, comparatia

*planse

*fise de lucru

*frontal si pe perechi

- proba orala

- autoevalu-

area

evaluarea reciproca

O

O

O

'

E. RECUNOASTEREA ORTOGRAMELOR ,,DUPA AUZ"(dintr-un text citit de invatator):

*EXPLICA elevilor sarcina de lucru (sa asculte cu atentie un text citit, sa descopere ortogramele si sa le scrie in ordinea in care le simt in text; inv. citeste intai textul integral, dupa care se reia pe enunturi).

TEXTUL ANALIZAT

,, Ieri ne-am dus la muzeu. Acolo l-am vazut pe Stefan cel Mare. Stiam ca este-un fel de papusa. Un copil mititel credea ca-i viu. El voia sa-i dea o bomboana. Copilul a-nceput sa planga. Dorea in schimbul bomboanei sa-si puna coroana lui.

*INTREABA dupa fiecare enunt recitit:

- ,,Simtiti" ortograma? Va rog sa o scrieti pe fisa voastra.

*VERIFICA, impreuna cu toata clasa corectitudinea rezolvarilor: expune plansa cu textul, cere elevilor sa confrunte numarul si corectitudinea ortogramelor scrise de ei cu cele subliniate pe plansa, apoi, pentru fiecare raspuns corect sa-si acorde un punct: pentru sapte raspunsuri FB, pentru sase B, pentru cinci S.

*CERE elevilor sa-si acorde singuri calificative.

*ASCULTA explicatiile pentru urmatoarea sarcina de lucru.

*ASCULTA lectura integrala a textului.

*NOTEAZA ortogramele din fiecare enunt recitit.

*VERIFICA , confruntand cu plansa, daca au ,,simtit" toate ortogramele si daca le-au scris corect.

*ISI ACORDA CALIFICATIVE dupa criteriile prezentate de invatator, isi corecteaza singuri eventualele erori.

lectura explicativa

- analiza

- conversatia euristica

- comparatia

*text pentru invatator

*plansa cu textul analizat

*fisele de lucru

*individual, apoi frontal

*individual

- observarea

sistematica

- proba orala si scrisa

evaluarea reciproca

-autoevalua-

rea

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Desfasurarea

activitatii

propuse

(continuare)

O

O

O

'

F. CREARE DE ORTOGRAME DIN PERECHI DE CUVINTE DATE:

*CERE elevilor sa citeasca cerinta nr. 4 , sa explice ce au de facut, apoi sa completeze fiecare pe fisa.

4. Scrieti ortogramele care se pot forma din perechile de cuvinte de mai jos

iti ai aratand lui

nu imi merge incet

daca ai is aici

inca am ca incepe

*INVITA elevii sa scrie ortogramele obtinute si pe tabla - exercitiul se afla scris din timp si acoperit cu draperia tablei.

*CERE sa se alcatuiasca oral si cate un enunt cu fiecare ortograma, sunt ajutati in cazul in care intampina greutati

*CITESC cerinta nr. 4 de pe fisa ( un elev o va citi cu voce tare).

*COMPLETEAZA ortogramele create pe fisa.

*PREZINTA, frontal, rezolvarile cerintei.

*COMPLETEAZA exercitiul si pe tabla, pronuntand corect ortogramele.

*ALCATUIESC enunturi, eventual cu sprijinul invatatoarei

analiza

- exercitiul

- demonstratia

- problemati-

zarea

*fisa de lucru

* exercitiul scris pe tabla

*munca independenta, apoi activitate frontala

- proba scrisa

- observarea

sistematica

- proba orala

O

O

O

'

G. DICTARE:

*REAMINTESTE elevilor rolul si importnta dictarilor in invatarea scrierii corecte, inclusiv a ortogramelor.

*ANUNTA ca urmatorul exercitiu va fi o dictare a unui scurt text ce contine si ortograme, pe care il citeste integral, inaintea dictarii propriu-zise.

,, Mama mi-a dat un dar. Eu l-am desfacut repede. In cutie n-am gasit nimic. Dar dintr-un cos de-al ei a iesit un catelus."

*DICTEAZA textul pe enunturi in ritm relativ lent pentru ca elevii sa sesizeze si sa scrie corect ortogramele.

*RECITESTE textul pentru ca elevii sa-si poata verifica corectitudinea rezolvarii.

*CERE elevilor sa citeasca, pe rand, cate un enunt, sa numeasca ortograma si sa spuna cum a scris-o, precizand cele doua cuvinte componente.

*ASCULTA explicatiile pentru urmatorul exercitiu.

*AUDIAZA cu atentie textul citit integral.

*SCRIU textul dictat pe enunturi.

*CORECTEAZA eventualele erori

*PRECIZEAZA cum au scris fiecare ortograma.

conversatia

- lectura explicativa

*frontal

- exercitiul

- analiza

- sinteza

*fisa de lucru

*individual, apoi frontal

- observarea

sistematica

- proba scrisa

-autoevalua-

rea

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Evaluarea

capacitatilor

dobandite

O

O

O

O

O

O

'

H. ORDONAREA UNOR CUVINTE INTR-UN ENUNT SI A UNOR ENUNTURI INTR-UN TEXT

* JOC DIDACTIC PE ECHIPE COMBINAT CU ACTIVITATE PE PERECHI ANUNTA SI ORGANIZEAZA ACTIVITATEA;

- formeaza echipele (trei echipe a cate sase elevi), care se vor aseza grupat ca sa poata colabora;

- cere echipelor sa-si aleaga cate un lider;

- precizeaza ca jocul are la baza munca in perechi si colaborarea perechilor in echipa, precum si incredere in liderul ales;

- imparte la fiecare echipa cate trei plicuri - cate un plic pentru fiecare pereche - in care se afla cuvintele decupate a cate unui enunt, care impreuna alcatuiesc un text ( fiecare echipa are cuvintele scrise cu alta culoare -

echipele pot fi numite ,,rosii", ,,verzii", ,,albastrii").

*PRECIZEAZA ordinea sarcinilor:

a) fiecare echipa ordoneaza repede pe banca sa cuvintele din plicul primit

b toata echipa , impreuna cu liderul va citi cele trei enunturi obtinute si va stabili ordinea lor intr-un text logic

c) fixeaza cu ace cu gamalie cuvintele textului obtinut pe un panou de polistiren expandat, respectand spatiul dintre cuvinte si semnele de punctuatie potrivite

d) anunta momentul in care termina sarcina de lucru si preda panoul invatatoarei.

APRECIEREA REZULTATELOR JOCULUI

*EXPUNE panourile ,,cu spatele" in ordinea predarii lor de catre echipe ( locul I, locul II, locul III);

*PREZINTA plansa cu textul care a fost obiectul jocului didactic:

,,Marinela l-a vazut pe Alin la stana. Pe deal era un caine de-al lui. Marinela s-a speriat si de caine si de umbra sa.

*ASCULTA cu atentie explicatiile pentru desfasurarea jocului didactic

*SE ORGANIZEAZA in echipe, formate din trei perechi.

*ALEG liderul echipei.

*LIDERUL IMPARTE plicurile celor trei perechi ale echipei sale.

*Perechile ORDONEAZA cuvintele in enunturi.

*Echipele ORDONEAZA

enunturile in text logic.

*FIXEAZA textul obtinut pe panouri de polistiren, apoi predau panoul.

*ANALIZEAZA textul expus, in vederea autoevaluarii.

- explicatia

- exemplul

- demonstratia

-exercitiul

- analiza

- siteza

-comparatia

- problemati-

zarea

- jocul didactic

*munca in perechi

*munca in echipa

* plicuri cu cuvintele decupate ale enunturilor unui text

*panouri/coli de polistiren expandat

*ace cu gamalie

- observarea

sistematica

proba practica

evaluarea reciproca

-autoevalua-

rea

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob.

ref

Doz

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Evaluarea

capacitatilor

dobandite

autoevaluare

O

O

O

O

O

O

*INVITA liderul fiecarei echipe sa-si prezinte panoul cu textul format;

*CERE ca din fiecare echipa un elev sa citeasca textul, iar altul sa verifice corectitudinea, urmarind plansa, liderul poate interveni, daca e cazul;

*INSARCINEAZA intreaga echipa sa stabileasca singura locul ocupat in functie de corectitudinea rezolvarii si timpul consumat.

MOMENT VESEL

In functie de locul obtinut fiecare echipa va primi ca premiu-surpriza mere ,,cu chipuri" realizate cu autocolant locul I - chipuri vesele, locul al II lea - chipuri cu regret, locul al III lea - chipuri bosumflate.

*COMPARA textul echipei sale cu modelul expus.

*APRECIAZA locul obtinut ca timt de executare, corectitudine si in comparatie cu rezultatele celorlalte doua echipe.

*Incearca sa explice legatura dintre locul obtinut si expresia ,,chipului" marului primit ca premiu.

lectura expresiva

analiza

- comparatia

*panourile echipelor

*plansa cu textul jocului

*munca in echipa alternativ cu activitate frontala

- observarea

sistematica

proba practica

-autoevalua-

rea

evaluarea reciproca, prin comparatie

Aprecierea

activitatii

desfasurate

O

'

*APRECIAZA modul de desfasurare a lectiei, nominalizeaza elevii care s-au comportat bine si foarte bine pe parcursul activitatii.

*ACORDA CALIFIVATIVE

*ASCULTA aprecierile si observatiile. Completeaza cu pareri personale.

conversatia

- aprecierea

- observatia

*frontal

- observarea

sistematica

Tema acasa

'

*CERE elevilor sa scrie acasa un scurt text, cu minim cinci ortograme, in care sa fie vorba despre marul primit ca premiu.

*RETIN tema pentru acasa (noteaza).

-conversatia



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8804
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved