CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
Scoala de Arte si Meserii Cosmesti
Data : 08.05.2008
Clasa: a VI-a
Profesor
Durata: 50 minute
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Caracterizarea personajelor (Toma Alimos, Cainele si catelul - G. Alexandrescu, Amintiri din copilarie - I. Creanga)
Tipul lectiei: recapitulare si sistematizare
Obiectiv De REFERINTA:
sa manifeste interes pentru mesajul ascultat si pentru partenerii de discutie |
sa deosebeasca elementele de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit |
ObiectivE OPERATIONALE:
O1 - sa identifice personajele operelor studiate;
O2 - sa incadreze personajele in : principale, secundare sau episodice;
O3 - sa precizeze modalitatile de caracterizare ale unui personaj literar;
O4 - sa stabileasca trasaturile fizice si morale ale personajelor argumentand cu exemple din text;
STRATEGII DIDACTICE:
BIBLIOGRAFIE
Limba si literatura romana, Curriculum clasele V - VIII, Bucuresti, 2005
Serban A., Serban S., Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, Editura All, Bucuresti, 2003.
Parfene, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Editura Polirom, Iasi, 1999.
Ciobanuc M., Himeria - In lumea personajelor, Editura PaxAura Mundi,Galati, 2007.
Internet : www.didactic.ro;
Evenimentele instruirii |
Timp |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
Moment organizatoric |
1 min. |
noteaza absentele (daca este cazul); |
elevul de serviciu numeste absentii (daca este cazul); | ||||
Captarea atentie |
3 min. |
Elevii sunt impartiti pe 4 grupe. Se imparte fiecarei grupe cate o fisa (fisa nr. 1). Castiga grupa ce termina de rezolvat fisa de lucru, prima. |
rezolva fisele; prezinta rapsunsurile; |
exercitiul |
Fisa de lucru |
Pe grupe |
Raspunsurile elevilor |
Anuntarea temei noi |
1 min. |
Anunta obiectivele lectiei si titlul acesteia. | |||||
Dirijarea invatarii |
2 min. 20 min. 12 min. |
Activitatea 1. - ciorchine Profesorul propune elevilor sa completeze un ciorchine, pornind de la "Caracterizarea personajelor". Activitatea 2 - fisa de caracterizare a personajelor Elevii sunt impartiti pe 4 grupe. Fiecare grupa se va ocupa de cate un personaj: Grupa 1 - Toma Alimos; Grupa 2 -Manea; Grupa 3 - Samson; Grupa 4 - Nica. Fiecare grupa primeste cate o fisa de caracterizare a personajului pe o coala A3, markere, (fisa nr. 2). Fisa trebuie completata conform schitei. Fiecare elev din grupa va avea o sarcina de lucru distincta. Profesorul da explicatiile necesare. Monitorizeaza activitatea elevilor. Activitatea 3 - metoda Cadranelor Grupele isi schimba personajele intre ele. Profesorul imparte fisa de lucru cu metoda cadranelor (fisa nr. 3), coli, markere. Explica sarcina de lucru. Fiecare elev din grupa va avea o sarcina de lucru distincta. Monitorizeaza activitatea elevilor. |
dau raspunsuri; completeaza ciorchinele; primesc fisele de lucru; primesc sarcinile; rezolva sarcinile; completeaza fisa de caracterizare; prezinta produsele finale. primesc fisele de lucru; primesc sarcinile; rezolva sarcinile; prezinta produsele finale. |
Ciorchine; Brainstorming. Exercitiul explicatia Metoda cardranelor |
tabla Fisa de lucru Fisa de lucru |
frontal Pe grupe Pe grupe |
Raspunsurile elevilor Observarea sistematica Raspunsurile elevilor Observarea sistematica Raspunsurile elevilor |
Evaluare formativa |
10 min. |
Fiecare elev va primi o fisa de lucru (fisa nr. 4 ). Se explica sarcina de lucru.. Dupa expirarea timpului de rezolvare, elevii vor schimba fisele rezolvate cu colegul din dreapta si vor face evaluarea. |
primesc fisele de lucru; rezolva sarcinile; prezinta produsele finale. Schimba fisele de lucru si evalueaza fisa rezolvata. |
exercitiul |
Fisa de lucru |
Individual Pe perechi |
Raspunsurile elevilor |
Asigurarea feed-backului |
pe tot parcursul lectiei intareste raspunsurile bune, le apreciaza, face corecturile cu ajutorul clasei; | ||||||
Asigurarea retentiei si transferului |
1 min. |
Tema pentru acasa: Imagineaza-ti ca esti reporter la revista literara "Cetatea literara" (1930) si ii iei interviu unui personaj din cele studiate astazi. Realizeaza acest interviu, astfel incat sa cuprinda datele esentiale ale acestuia, desprinse in urma lecturii operei. Profesorul da explicatiile necesare. |
Noteaza tema. |
explicatia |
caietele |
frontal |
Fisa nr. 1
Recunoasteti personajul, unind informatiile din cele doua coloane:
a. "Apele mi-ai tulburat/ Livezi verzi/ Mi-ai incurcat/ Paduri mari/ Mi-ai daramat". b. "Si eu poate sunt nobil, dar s-o arat nu-mi place". c. "Gandirea voastra,zise,imi pare minunata, Si sentimentul vostru il cinstesc,fratii mei." d. " Ce gandesti dumneata, mosule? Te joci cu marfa omului? Daca nu ti-a fost de cumparat, la ce i-ai dat drumul?" e."D-alelei, fecior de lele / Si viteaz ca o muiere, / Nu fugi, ca n-am dat vama, / Nu fugi, c-o sa-mi dai seama!" |
|
Fisa nr. 2
Fisa de caracterizare
Locul |
Statut / Rol |
Caracterizare directa |
Trasaturi. Semnificatii |
narator: autocaracterizare: alte personaje: |
portret fizic: portret moral: |
Caracterizare indirecta |
Trasaturi. Semnificatii |
fapte, comportament: dialog: prin monolog (ganduri) relatia cu alte personaje: |
Fisa nr. 3
Metoda cadranelor
III IV |
I II
Fisa nr. 4
Intr-un text de 5-6 enunturi (propozitii sau fraze), evidentiaza mijloacele si procedeele de caracterizare a personajului Ion Turlui, folosite in textul urmator:
Caprarul Ion Turlui era urat ca dracul si negru ca fundul ceaunului. Potcovar de felul lui si tigan de neam, capatase uniforma cea mai rupta si mai veche din tot "righimentul".
Aceasta nu-l impedica sa fie
fudul nevoie mare. Mai ales de cand fusese inaintat caprar din soldat
prost, dupa batalia de
Eu daca invatam carte, ajungeam ghinarar.
De aceea, camarazii il poreclisera, in bataie de joc "Ghinararul Turlui". (Cezar Petrescu).
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3689
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved