CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
"Simpla formulare a unei probleme este adeseori mult mai importanta decat rezolvarea ei, care poate fi doar o chestiune de matematica sau tehnica experimentala. A ridica noi intrebari, noi posibilitati, a privi problemele vechi dintr-un unghi nou presupune imaginatie creativa ."
A. Einstein
PROIECT DE LECTIE
SCOALA: "MIRCEA DRAGOMIRESCU" MEDGIDIA
CLASA : I
INSTITUTOR:
DATA : 14 APRILIE 2010
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
DISCIPLINA: MATEMATICA
UNITATEA DE INVATARE: OPERATII CU NUMERE NATURALE IN CONCENTRUL 0 - 100
LECTIA: ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR FORMATE DIN ZECI SI UNITATI FARA TRECERE PESTE ORDIN
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDAREA SI SISTEMATIZAREA CUNOSTIINTELOR
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa efectueze adunarea și scaderea fara trecere peste ordin
sa identifice numarul necunoscut;
sa compuna probleme pe baza imaginilor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
Oc1-sa utilizeze limbajul matematic;
Oc2-sa calculeze corect operații de adunare și scadere a numerelor naturale formate din zeci și unitați 0-100;
Oc3-sa stabileasca operațiile matematice specifice limbajului matematic;
Oc4-sa identifice numarul necunoscut din exercițiile de adunare și de scadere date;
Oc5- sa creeze probleme matematice;
Oc6- sa rezolve probleme printr-o operație.
afectiv - atitudinale:
Oa1-stimularea creativitații prin realizarea unor aplicații matematice.
psiho - motorii:
Op1- sa adopte o poziție corecta in banca in timpul orei de matematica
STRATEGII DIDACTICE:
METODE:
o de comunicare orala:
expozitive: explicatia
interogativ-participative: conversatia, problematizarea, dialogul;
o de explorare și descoperire:
observația sistematica;
o bazate pe actiune:
demonstratia, exercitiul;
jocul didactic
MIJLOACE:
Caiete, planse suport cu imagini, markere, fișe de lucru, joc didactic, creioane colorate, cutia cu jucarii.
FORME DE ORGANIZARE:
Frontala, individuala, pe echipe.
RESURSE UMANE: 23 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
"Metodica predarii matematicii" - Costica Lupu, Editura "Paralela 45", Pitești, 1998
"Metodica predarii matematicii in ciclul primar" - prof.dr. Dumitru Savulescu, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 2006.
"Didactica matematicii" - M. Galețeanu, D. Preda, Editura Aius, 2001
Programa scolara (clasel l si a ll a ) , Ministerul Educatiei si cercetarii , Bucuresti, Editura Didactica Press, 2004.
Jocuri didactice și exerciții distractive, cls. I, 1975.
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei/ Durata |
Obiective |
Elemente esentiale de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare |
||||
Momentul organizatoric |
Op1 |
Se pregatesc pe banci materialele utile pentru activitatea frontala și individuala in vederea bunei desfașurari a activitații. |
Conversația |
Frontala | ||
Verificarea cunoștințelor anterioare |
Oc2 |
Se verifica tema calitativ și cantitativ. Se fac cateva exerciții de calcul oral (operații de adunare și scadere cu numere mici, fara trecere peste ordin) |
Conversația |
Frontala Individuala |
Orala |
|
Captarea si orientarea atentiei |
Oa1 Oc1 |
Ii voi intreba pe elevi daca iși mai amintesc cele doua poezii ale adunarii și scaderii. Apoi voi numi doi elevi sa le spuna, eventual colegii ii vor ajuta, daca este cazul. |
Dialogul |
Frontala Individuala | ||
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Elevii sunt anunțați ca vor rezolva exerciții și probleme de adunare și scadere, fara trecere peste ordin, cu numere naturale formate din zeci și unitați(0-100). Acest lucru ii va ajuta sa calculeze mai repede și mai bine. |
Conversația |
Frontala | |||
|
||||||
Recapitularea cunoștințelor |
Oc2 Oc4 Oc5 Oc6 |
Se va face cu elevii jocul didactic "Cine urca mai repede scara?"(anexa 1). Pe tabla sunt desenate doua scari cu calcule. Elevii sunt imparțiți pe echipe, mixte ca nivel de cunoștințe. Vor primi fișe cu aceleași calcule ca la tabla. Fiecare echipa va desemna un reprezentant care va urca toate treptele. Caștiga echipa care urca-coboara scara cel mai repede, rezolvand corect toate exercițiile. Apoi se vor rezolva cateva exerciții de aflarea numarului necunoscut(anexa 2). Elevii vor incerca sa rezolve singuri pe caiete, apoi corectandu-se de la tabla. Avand ca suport cateva imagini, elevii vor compune doua probleme, apoi le vom rezolva impreuna la tabla. |
Jocul didactic Exercițiul Observația sistematica Problematizarea |
Fișe de lucru Markere Caietele Planșe cu imagini |
Pe echipe Individuala Frontala | |
Obținerea performanței |
Oc2 Oc3 |
Vor trece la tabla cațiva elevi, care vor completa " Casuța cu operații "(anexa 3). Elevii vor primi și ei cate o fișa de lucru asemenea celei de la tabla. Apoi vor colora cu albastru unde se afla numerele care la zeci au cifra 9, cu roșu numerele care au la unitați cifra 6 și cu maro numerele care au la unitați cifra 0. |
Explicația Exercițiul |
Planșa Fișe de lucru Creioane colorate |
Frontala Individuala | |
Aprecieri finale |
Voi face aprecieri asupra modului de lucru. Elevii vor primi cate o jucarie din cutia cu jucarii. |
Conversația |
Cutia cu jucarii |
Frontal | ||
Tema pentru acasa |
Ca tema pentru acasa vor primi cate o fișa de lucru, unde voi ține cont de nivelul elevilor (anexele 4,5). |
Conversația |
Fișe de lucru |
Individual |
ANEXA 1
96 - 54 = 22 + 65 =
10 + 39 = 87 - 17 =
23 - 11 = 38 + 41 =
11 + 21= 73 - 50 =
ANEXA 2
32 + a = 68 57 - a = 30
a - 78 = 21 a + 43 = 78
anexa 3
Anexa 4
Fișa de lucru
(tema)
Calculați:
46 + 95 - 62 + 24 -
12 65 26 12
Ordonați crescator numerele:
Ordonați descrescator numerele:
Silvia a cules 42 ciuperci, iar Dana a cules 37 ciuperci.
Formulați intrebarea problemei pentru a se rezolva prin exercițiul: 42 + 37.
Anexa 5
Fișa de lucru
(tema)
Scrieți numerele de la :
27 pana la 43;
56 pana la 35;
18 pana la 24.
Calculați:
1 + 2 = 5 - 4 = 1 + 45 =
11 + 12 = 15 - 4 = 10 + 45 =
Cate bile are Alin?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3158
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved