CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: a III-aA
Profesor:
Obiectul Limba romana
Subiectul: "Semnele de punctuatie"
Tipul lectiei: recapitularea cunostintelor dobandite
Scopul lectiei
Formarea si consolidarea unui sistem de priceperi, deprinderi si cunostinte referitoare la semnele de punctuatie: punctul, semnul exclamarii si intrebarii, pentru a le folosi in diferite situatii;
Formarea deprinderilor de a lucra in echipa, de a contribui la succesul unei echipe, de a accepta parerile altora, de a motiva pe cei din echipa pentru rezolvarea cerintelor formulate
Obiective operationale:
O1: sa gaseasca raspunsul corect la ghicitoare in urma citirii acesteia de catre invatatoare;
O2: sa foloseasca corect semnele de punctuatie: punctul, semnul exclamarii si intrebarii pentru a reda corect in scris propozitiile cerute;
O3: sa descopere greselile strecurate pe plansa prezentata pentru a reda corect caracteristicile anotimpului toamna;
O4: sa alcatuiasca propozitii corecte despre anotimpul toamna avand ca suport plansa prezentata;
O5: sa aranjeze cuvinte date pentru a obtine propozitii enuntiative, exclamative si interogative in cadrul grupei din care face parte;
O6: sa scrie corect dupa dictare, selectand corect propozitiile enuntiative (gr.I), exclamative (gr.II) si interogative (gr.III);
O7: sa participe efectiv si efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind spirit de echipa
Metode si procedee: conversatia, observatia, descoperirea, problematizarea, jocul didactic, exercitiul, explicatia, activitatea in grupe, generalizarea
Material didactic: plansa reprezentand un pom in anotimpul toamna cu: pasari, fructe, frunze, cos pentru recoltarea fructelor; plicuri cu cartonase pentru alcatuiri de propozitii; plansa cu cele trei semne de punctuatie; cutii pentru fiecare grupa cuprinzand emblema acestora; fisa de lucru
Material bibliografic:
Programe scolare pentru clasa a III-a, Limba si literatura romana, Bucuresti, 2005
Ghicitori si proverbe de la A-Z, Saftanacu, Ed. All
Zahu, Valeria, Limba romana- Caiet de exercitii gramaticale pentru clasa a III-a, Ed. Corvin, Deva
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Ob. Op. |
Activitatrea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Evalua-re |
|||||||||||||||||||
Moment or-ganizatoric Captarea si orientarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor operationa-le Reactualizarea cunos-tintelor an-terioare Obtinerea performan-tei Incheierea lectiei |
O1 O3 O4 O2 O3 O4 O2 O6 O2 O3 O4 O5 O7 O6 |
Pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea lectiei. Asigur atmosfera potrivita pentru a incepe ora. Se citeste ghicitoarea: "Frunzele pe ramuri Au ingalbenit. Ploua, ploua-ntruna Cine a venit?" Care sunt lunile de toamna? De unde ne dam seama ca este toamna? Prezint elevilor o plansa cu un pom pe care se afla frunze verzi, mere rosii iar in vazduh un stol de pasari care se intorc la noi in tara, apoi verbalizez: Priviti cu atentie aceasta plansa si spuneti daca este reprezentat ano-timpul toamna? Haideti sa corectam imaginea! Alcatuiti propozitii dupa imagi-nea obtinuta! o Voi dirija atentia elevilor asupra semnelor de punctuatie. Pe trunchiul copacului se afla un plic. Haideti sa vedem ce se afla in el! Titlul lectiei de azi este: "Semnele de punctuatie". o Scriu titlul la tabla Se reactualizeaza cunostintele in-susite anterior despre cele trei semne de punctuatie, folosim propozitiile scrise de ei pe tabla si de pe plansa tip. Le cer elevilor sa deschida plicul rosu pentru a afla numele fiecarei grupe.
Fiecare grupa isi alege un repre-zentant care va citi raspunsul la fiecare sarcina primita. Sarcina 4. Dictare selectiva
o Le cer elevilor sa scrie dupa dic-tare numai propozitiile: Gr.I: care sunt enuntiative! Gr.II: care sunt exclamative! Gr.III: care sunt interogative! Tema pentru acasa: fiecare elev va primi o fisa de munca inde-pendenta. Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!
Se fac aprecieri individuale si colective asupra lectiei. |
toamna. septembrie, octom-brie, noiembrie. zilele sunt mai scur-te, noptile mai lungi, pasarile calatoare plea-ca in tarile calde, oame-nii aduna roadele toam-nei etc. nu, pentru ca toam-na pasarile calatoare pleaca in tarile calde, frunzele nu sunt verzi, iar merele s-au recol-tat. Elevii schimba pozitia pasarilor, intorc frunzele pentru a obtine culoarea potrivita ale acestora din acest anotimp, culeg me-rele si le asaza in cosulet. Elevii alcatuiesc oral pro-pozitii si le vor scrie in caiete si la tabla pe cele mai frumoase. Copiii vor enumera sem-nele de punctuatie. Un copil va citi titlul lectiei. Elevii scriu titlul in ca-iete. Elevii asculta indicatiile profesoarei. Elevii deschid plicurile si observa ca grupa I este grupa frunzelor, grupa II- a fructelor, grupa III-a pasarilor Din fiecare grupa va veni un reprezentant care va lua de pe plansa o frunza, un mar, o pasare, pe care vor fi scrise cuvinte. Elevii scriu in caiete. |
Conversa-tia Observa-tia Descope-rirea Jocul di-dactic Exercitiul Descope-rirea Explicatia Exercitiul Conversa-tia Generali-zarea Explicatia Conversa-tia Activitate independenta |
Plansa reprezen-tand un pom in a-notimpul toamna cu: pasari, fructe, frunze, cos pentru recoltarea fructelor Plic Plicuri cu cartonase Emblema grupelor Fisa de lu-cru |
Frontala Frontala Frontala Pe grupe Individuala Frontala Frontala Dictare Frontala |
Anexa 1
Sarcina 1
Aranjati jetoanele din plic pentru a obtine propozitii!
Sarcina 2
Alcatuiti un text cu cuvintele date, folosind si cele trei semne de punctuatie!
Sarcina 3
Alcatuiti propozitii:
Gr. I: despre activitatea oamenilor!
Gr. II: despre activitatea copiilor!
Gr. III: despre activitatea animalelor salbatice!
Anexa 2.
Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!
Ionel il intreaba pe Mircea:
Ti-ai scris temele
Nu
De ce
Am fost bolnav
Vrei sa te ajut
Iti multumesc Le rezolv singur
Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!
Ionel il intreaba pe Mircea:
Ti-ai scris temele
Nu
De ce
Am fost bolnav
Vrei sa te ajut
Iti multumesc Le rezolv singur
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9236
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved