Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC CLASA: a III-a A Matematica si stiinte

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: S.A.M. "Alexandru Podoleanu", PODOLENI

DATA: 22 ianuarie 2009



CLASA: a III-a A

PROPUNATOR: inv.

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte

DISCIPLINA: Stiinte ale naturii

UNITATEA DE INVATARE: Plantele si animalele

SUBIECTUL: Ce sunt reptilele?

TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte

OBIECTIVE CADRU:

I.        Intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termeni si concepte specifice stiintelor naturii

II.     Dezvoltarea interesului si a responsabilitatii pentru mentinerea unui mediu natural echilibrat, propice vietii

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.3. sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate ;

3.1. sǎ constientizeze efecte ale activitǎtii omului asupra mediului inconjurǎtor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

Obiective cognitive:

O1: sa recunoasca partile componente ale reptilelor pe baza unor imagini

O2: sa stabileasca asemanari si deosebiri intre diferite specii de reptile sau intre acestea si alte grupe de animale

O3: sa raspunda corect la ghicitorile si jocurile propuse

O4: sa localizeze reptilele in mediul lor de viata

O5: sa prezinte curiozitati din lumea reptilelor

Obiective afective:

A1: sa se implice afectiv in activitate

A2: sa-si formeze o atitudine pozitiva fata de mediul natural, prin educatie ecologica

A3: sa adopte atitudini de ocrotire si ingrijire a animalelor

Obiective psiho-motorii:

M1: sa manuiasca materialele puse la dispozitie

M2: sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA:

  • Resurse procedurale: conversatia, observatia, problematizarea, explicatia, invatarea prin cooperare, "diamantul"
  • Resurse materiale: planse cu imagini suport, manualul, imagini in power-point, atlase
  • Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

RESURSE UMANE: 18 elevi

DURATA: 45 minute

Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric (2`)

A1

M2

Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei

Se pregatesc pentru ora de stiinte ale naturii

Conversatia

Materiale necesare le lectie

Frontal

Captarea atentiei (3`)

A1

A2

M1

Solicita elevilor prezentarea, pe grupe, a claselor de vietuitoare studiate

Prezinta imagini, caracteristici, curiozitati despre mamifere, pasari, pesti

Mozaicul

Imagini, colaje, jucarii animale

Grupe omogene de cate 6 elevi

Reciproca

Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite (5`)

O2

O4

M1

Distribuie fiecarei grupe de elevi seturi de imagini cu diverse animale

Anunta tema lectiei si obiectivele enuntate pe intelesul copiilor

Grupeaza animalele pe clase, observand neapartenenta unora dintre acestea la clasele invatate

Asculta cu atentie titlul lectiei si obiectivele

Brainstorming

Explicatia

Imagini reprezentand diverse animale

Grupe omogene

Frontal

Aprecieri verbale

Observare sistematica

Dirijarea invatarii (25`)

O1

O3

O4

A3

Prezinta un set de imagini in power-point, reprezentand diverse specii de reptile

Se poarta discutii pe baza imaginilor:

Prin ce se deosebesc aceste animale de celelalte?

Cum este alcatuit corpul lor?

Cu ce este acoperit?

Cere elevilor sa citeasca lectia din manual.

Ce sunt reptilele?

Serpii, soparlele, broastele testoase, crocodilii se numesc reptile.

Caracteristici:

-au corpul acoperit cu solzi

-temperatura corpului este variabile

-traiesc pe uscat si in apa

-se inmultesc prin oua

-se mai numesc taratoare

Curiozitati despre reptile

Urmaresc imaginile si raspund la intrebari

Citesc lectia, participand la realizarea schemei.

Scriu schema lectiei in caiete.

Aduc alte informatii referitoare la reptile (curiozitati, ghicitori, imagini, poezii)

Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Conversatia

Explicatia

Invatarea prin cooperare

Conversatia

Computer

Videoproiector

Manual

Atlase zoologice

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

Aprecieri verbale

Observare sistematica

Realizarea feed-back-ului (7`)

O2

O3

M2

Diamantul

Prezinta cerintele pentru completarea diamantului:

1.Animale cu sange rece si corpul acoperit cu solzi.

2.Mediul de viata al reptilelor

3.Imagini reptile

4.Caracteristici ale reptilelor

5.Denumire data reptilelor din cauza faptului ca isi tarasc corpul pe pamant

Cere elevilor sa modeleze din plastilina diferite specii de reptile

Raspund solicitarilor, completand diamantul

Diamantul

Coala carton

Marker

Imagini decupate

Plastilina

Planseta

Frontal

Activitate practica

Observare sistematica

Aprecieri verbale

Evaluarea activitatii (3`)

Face aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie

Noteaza cativa elevi

GHICITORI ANIMALE SALBATICE

Umbla dansa prin gradini

Cautand mereu gaini.

( VULPEA )

Prin padure,prin zavoaie,

Dansul oile jupoaie.

( LUPUL )

Mandru de coroana lui,

Imparat al codrului,

De departe il zaresti

Purtand coarnele regesti.

( CERBUL )

Ca un fulger prin copac

Printre crengi s-a strecurat,

Cautand mereu alune,

Fiindca-i plac,

Ca-s tare bune.

( VEVERITA )

Ramator cu coltii mari

Dupa fructe de stejari

Padurea din deal o scurma,

Parc-ar fi trecut o turma.

( MISTRETUL )

Umbla singur prin padure,

Cautand miere si mure.

( URSUL )

Urecheatul campului,

Tinta vanatorului,

Altul ca el nimeni nu-i :

Fuge si de umbra lui.

(IEPURELE )

Ghem de ace umblator

Prin padure si ogor.

( ARICIUL )

Rozator mititel -

Toti se sperie de el.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4961
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved