CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie vegetala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de plante
Profesor: Cimpeanu Nicolae Sorin
Scoala: Generala Poiana
Tema: CIUPERCILE - Drojdiile si Mucegaiurile
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul fixarea si consolidarea cunostintelor privind structura, functiile si importanta existentei bacteriilor si algelor albastre.
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de plante (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea plantelor (1.2)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii vegetale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
II. OBIECTIVE OPERATIONALE.
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele:
O1. Sa efectueze corect observarea la microscop a drojdiei de bere si mucegaiului verde-albastrui.
O2. Sa indice mediul de viata al drojdiilor si mucegaiurilor.
O3. Sa compare structura celulei bacteriene cu structura drojdiei de bere pentru a evidentia caracterele de superioritate ale drojdiilor fatặ de bacterii.
O4. Sa explice modul de hranire al mucegaiurilor si drojdiilor, definind notiunile de heterotrof si autotrof, saprofit si parazit.
O5. Sa precizeze modul de inmultire a drojdiilor si mucegaiurilorr.
O6. Sa evidentieze importanta drojdiilor si mucegaiurilor pentru mediu si om.
III. STRATEGIA DIDACTICA.
METODE SI PROCEDEE:
Observatia;
Explicatia;
Comparatia;
Conversatia euristica;
Demonstratia;
Problematizarea;
Invatarea prin descoperire
MIJLOACE DE INVATAMANT:
Microscoape;
Probe de bors, otet sau lapte batut;
Lame;
Pipete;
Manual;
Planse;
Atlase botanice.
FORME DE ORGANIZARE:
Individual;
Pe grupe;
Frontal.
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie
IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.
EVENIMENTELE LECTIEI
I. ETAPA INTRODUCTIVA - timp: 5 minute.
CAPTAREA ATENTIEI SI REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR.
Prin chestionare orala:
II. ETAPA FUNDAMENTALA - timp: 35 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONTINUT, A SARCINILOR DE INVATARE SI CONDUCEREA PROCESULUI DIDACTIC.
Elevii sunt anuntati ca vor trece la o noua grupa de plante si anume: "CIUPERCILE - Drojdiile si Mucegaiurile" si vor trece titlul lectiei pe caiete.
Elevii au pe mesele de lucru cate un microscop (grupa de doi elevi), lame, pipete, drojdie, zahar, pahare, o lamiie, ac spatulat, bisturiu si servetele. Ei sunt pregatiti pentru a observa la microscop drojdia de bere si mucegaiul alb-albastrui.
DESFASURAREA ACTIVITATII DE PREDARE - INVATARE
OBIECTIV |
DURATA |
EVENIMENTELE LECTIEI |
FORME DE ACTIVITATE |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
EVALUARE |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||||||
| |||||||
O1 |
10 minute |
P. va cere elevilor sa observe la microscop drojdia de bere si mucegaiul alb-albastrui si sa deseneze ceea ce au observat. |
Grupele de cate doi elevi vor realiza un preparat proaspat cu o picatura de apa indulcita in care s-a dizolvat putina drojdie, si cu "praful" albastrui de pe o bucata de lamaie care a stat 3-4 zile intr-o punga. O vor observa la microscop, o deseneaza si o compara cu plansele primite sau cu fotografia din manual. |
Pe grupe Individual |
Invatarea prin descoperire Observatia Comparatia |
Microscop Lame Solutie de apa cu zahar si drojdie Lamaie taiata si tinuta 3-4 zile intr-o punga Pipete Planse Manual |
1. Desenati drojdia de bere si mucegaiul verde albastrui 2p. |
O2 |
3 minute |
P. prezinta raspandirea ciupecrilor si solicita elevilor sa-i raspunda la intrebari. |
E. vor preciza locurile deosebite unde au citit ca traiesc drojdiile si mucegaiurile. Se noteaza pe caiete. |
Frontal Individual |
Conversatia euristica Observatia Explicatia |
Manual Planse |
2. Indicati mediul de viata al ciupercilor : drojdia de bere si mucegaiurile. 1p. |
O3 |
6 minute |
P. va explica alcatuirea drojdiei si a mucegaiurilor, se noteaza pe tabla si apoi se deseneaza comparativ structura celor doua ciuperci. P. cere elevilor sa explice notiunile de organism procariot si eucariot. |
E. isi vor aminti componentele unei celule vegetale, vor scrie si vor desena pe caiete odata cu P. E. vor preciza cum este nucleul la celula vegetala si isi vor nota pe caiete. |
Frontal Individual Frontal Frontal |
Conversatia euristica Observatia Explicatia Comparatia Explicatia Problemati-zarea Demonstratia Explicatia Observatia Conversatia euristica |
Manual Planse Manual Planse Atlas botanic Manual Planse Atlas botanic |
3. Desenati alcatuirea organismului celor doua ciuperci si scrie pe legenda. 2p 4. Fa o comparatie intre celula bacteriana si cea a ciupercilor studiate. Precizati asemanarile si deosebirile. 1p. 5.Definiti termenii de procariot si eucariot. 1 p. |
O4 |
4 minute |
P. dirijeaza elevii sa reactualizeze cunostintele despre nutritia plantelor verzi, apoi ii pune in situatia problema de a explica modul de hranire a ciupercilor in lipsa clorofilei. |
E vor preciza modul cum se hranesc plantele verzi, adica prin fotosinteza, deoarece au in celula lor (la frunza) clorofila. E. vor rezolva problema ridicata de P. Amintindu-si de nutritia bacteriilor. E. explica apoi in ce consta nutritia heterotrofa, saprofita si parazita, exemplificand cu exemple de bacterii din ambele categorii. E. isi noteaza pe caiete |
Frontal |
Problemati-zarea Demonstratia Comparatia Observatia Conversatia euristica Explicatia |
Manual Planse Atlas botanic Manual Planse |
6. Denumiti modul de hranire al drojdiei de bere si mucegaiul alb-albastrui. 1p |
O5 |
4 minute |
P. cere elevilor sa-si aminteasca cum se inmultesc plantele superioare. P. Explica apoi si scrie pe tabla cum se inmultesc ciupercile:prin inmugurire si spori. |
E. vor prezenta organele de inmultire sexuata la plantele cu flori. Vor scrie pe tabla. |
Frontal |
Conversatia euristica Explicatia Observatia |
Manual Planse |
7. Precizati cum se inmultesc ciupercile. 0,5p. |
O6 |
5 minute |
P. folosind plansa si manualul va dirija E. sa deduca singuri importanta ciupercilor. P. precizeaza ca ciupercile pot fi folositoare dar si daunatoare, insistand asupra masurilor ce trebuiesc luate pentru a evita aparitia si dezvoltarea acestora. |
E. vor preciza importanta ciupercilor si isi vor nota in caiete. |
Frontal Individual |
Problemati-zarea Observatia Explicatia Conversatia euristica |
Manual Planse referate |
8. Sun importante ciupercile pentru viata noastra? 0,5p |
III. ETAPA FINALA - timp: 10 minute
CONEXIUNEA INVERSA.
Elevii raspund pe parcursul lectiei predate la itemurile incluse la EVALUARE din planul de desfasurare a lectiei. La sfarsitul activitatii de predare - invatare, elevii vor primi ca tema sa realizeze un referat cu tema: "Lupta cu ciupercile" in care vor analiza modalitatea de aparare a omului fata de actiunea daunatoare a unor ciuperci.
NOTAREA: Se face in functie de raspunsurile date, de conexiunile pe care le realizeaza in prezentarea si argumentarea unor situatii problema create de profesor si in folosirea unor materiale suplimentare: referate, reviste, atlase.
DROJDIA DE BERE SI MUCEGAIURILE
SCHEMA LECTIEI
u Mediul de viata: acvatic si teresru
u Alcatuirea drojdiilor:
corpul= tal, dar in cazul ciupercilor se numeste miceliu alcatuit din hife
o membrana;
o citoplasma;
o nucleul "adevarat"= eucariota (caracter de superioritate fata de bacterii)
u Hranirea: heterotrofa saprofita
parazita
u Inmultirea - in conditii favorabile, prin inmugurire
in conditii nefavorabile, prin spori
u Importanta: folositoare - dospirea aluaturilor;
fermentatia alcoolica ( face posibila transformarea maltului in bere, a mustului in vin);
Mucegaiul alb |
Mucegaiul verde albastrui |
Mediul de viata: locuri umede, intunecoase, pe alimente, pe haine |
Mediul de viata: pe alimente tinute in locuri calduroase si umede |
Alcatuirea : unicelulare |
Alcatuirea : pluricelular |
Inmultirea : prin spori ce se gasesc in sporangi globulosi |
Inmultirea : prin spori care se gasesc in sporangi sub forma de ciucure |
Importanta : daunatoare |
Importanta : folositoare si daunatoare |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7455
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved